Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Václavské náměstí, aneb co se to z něj stalo

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Jednou za měsíc jezdím metrem na Václavák. Mám to po cestě do sobotní akademie Jana Švermy v ulici Politických vězňů, kterou v současné době navštěvuji, abych rozšířil své znalosti.

Musím říci, že pokaždé, když musím ujít ten kousek od výstupu metra Muzeum k Opletalově ulici, jsem zhnusen a zarmoucen z toho, co se z Václavského náměstí stalo.

  • vaclavske-namesti-aneb-co-se-to-z-nej-stalo

Václavák býval chloubou a výkladní skříní našeho kdysi krásného a čistého hlavního města Prahy.

Dnes, je člověk, který pamatuje, jak to tam dříve vypadalo rozčarován již v metru, za které zaplatí jen tak mimochodem 32x více, než za socialismu.

Stanice Muzeum, nebyla zjevně renovována od dob, kdy v naší zemi přestali vládnout komunisté a veškeré obložení a obklady jsou staré, zašlé a popraskané.

To, však nic není proti tomu, když vylezete ze stanice metra do podzemní pasáže a posléze nahoru přímo na Václavák u sochy, podle níž se toto náměstí jmenuje.

Všude kolem se válí hory nedopalků, papírů a jiného nepořádku. Telefonní budky, mají buď urvané sluchátko, nebo když máte štěstí, jsou pouze plné odpadků, a počmárané fixou, nebo sprejem.

To vše, je odpudivé na pohled a vzbuzuje smutek v duši u lidí, jako jsem Já, jenž, pamatují úplně jiný, čistý a udržovaný Václavák (byl jsem v Praze na internátu a se spolužáky jsme každý týden chodili na Václavské náměstí do kina, nebo se najíst do Koruny, nebo rybárny).

To však ještě není vše, jako by sami tyto skutečnosti nestačili, navíc se tam potuluje spousta existencí, které bych nikomu nepřál potkat za tmy.

Tuto první dubnovou sobotu, jsem kupříkladu na těch cca 200 metrech viděl tři bezdomovce žebrající o drobné a páchnoucí levným alkoholem a tabákem na sto honů, jednoho mladého cikána s cikánkou, kteří se mě zeptali jestli nemám cigaretu a vzápětí, jestli se nechci nechat od té cikánky za 500 KČ orálně uspokojit, pak jednoho kuřbuřta (homosexuálního prostituta), který evidentně, podle toho jak vypadal nechodí jen za peníze, ale nejspíše i za drogy a někdy možná jenom za polévku, a co mě šokovalo paradoxně možná nejvíc, spoustu celkem normálně vypadajících lidí s kamennými obličeji, kterým zjevně všechen ten nepořádek a všechno to ostatní kolem připadalo jako normální a běžná věc.

Tak se sám sebe ptám, co se s naší společností a s námi samotnými za posledních 25 let stalo...

PS: Koho jsem tam neviděl, byli policisté, i když ze zkušenosti vím, že podle dnešních stupidních zákonů by stejně nemohli udělat nic, takže je chápu, že tam asi raději ani moc nechodí ...

Ladislav Kašuka

Facebook komentáře