Stepan Bandera - Poprava ukrajinského nacisty, který sekerami zabil tisíce lidí včetně dětí
- Podrobnosti
- Audiovizuály CFP! / Uvádíme videa|
- 8. červenec 2025|
- world History|
- 1387 x
...Banderovi se díky návštěvě manželky podařilo navázat kontakt s dalšími vůdci OUN-B a někteří se domnívají, že byl jedním z organizátorů teroru, který se odehrával na Volyni a ve východní Haliči. V letech 1941-1944 bojové křídlo OUN-B přetavilo své heslo „Ukrajina pro Ukrajince“ v systematické krveprolití: OUN vycvičené milice se podílely v červnu a červenci 1941 na pogromech ve Lvově, při nichž bylo pobito a zastřeleno několik tisíc Židů. O dva roky později se Ukrajinská povstalecká armáda, zformovaná a vedená převážně členy OUN-B, obrátila proti polské a židovské menšině v regionu a koordinovala noční útoky na farmy a kostely ve vesnicích na Volyni a ve východní Haliči.

Útoky často probíhaly tak, že jednotka UPA vstoupila do vesnice a vydávala se za sovětské partyzány. Muži se rozdělili, vnikli do domů a požadovali od obyvatel jídlo. Mezitím byla vesnice obklíčena a všichni procházející Poláci byli také zadrženi.
V obci Parośla UPA partyzáni nařídili všem obyvatelům, aby si lehli, a svázali je pod záminkou, že se chystají provést útok na nedaleký německý železniční transport a když budou obyvatelé vesnice nalezeni svázaní, poslouží to Němcům jako důkaz, že Poláci s UPA při útoku nespolupracovali.
Ne všichni obyvatelé Parośla jim uvěřili, protože někteří z nich uměli ukrajinsky. Protože však nebyli ozbrojeni, neměli jinou možnost než udělat, co jim řekli. Téměř všichni Poláci ve vesnici byli zavražděni noži a sekerami - staří muži, ženy i děti, včetně šestiměsíčního dítěte, které bylo nožem zabodnuto do stolu.
Přežilo pouze 12 Poláků, včetně dvanáctiletého chlapce Witolda Kołodyńského, který po úderu sekerou utrpěl prasklinu lebky. I to bylo součástí Banderova boje za ukrajinskou nezávislost. Odhaduje se, že při těchto útocích proti civilnímu obyvatelstvu bylo zavražděno 60 až 120 tisíc civilistů. Jak se Rudá armáda v roce 1944 tlačila na západ, nacisté se snažili získat pomoc všech jednotek, které by mohly zpomalit sovětský postup. V září 1944 Bandera po příslibu, že bude řídit protikomunistické operace, mohl opustit koncentrační tábor Sachsenhausen. Setkal se s dalšími propuštěnými vůdci OUN a vypracoval plány boje proti Sovětskému svazu - příkladem byl nápad vysadit ukrajinské jednotky do týlu postupujících sovětských vojsk a vyvolat chaos. Avšak hroutící se frontové linie způsobily, že většina plánů ztratila význam. Po válce se Bandera s rodinou několikrát stěhoval po Německu, v té době okupovaném západními Spojenci.
Sovětští a polští politici a diplomaté požadovali jeho vydání a označovali ho za teroristu, který má na svědomí tisíce mrtvých. Američtí kontrarozvědčíci s tím nesouhlasili: považovali ho za mimořádně nebezpečného, ale také za příliš cenného, než aby ho vydali Sovětům, protože znal ukrajinské odbojové hnutí a byl zkušeným bojovníkem proti komunismu. V rámci stínové dohody nazvané operace Anyface Washington v tichosti polské a sovětské žádosti zablokoval. V důsledku těchto aktivit se Bandera v poválečném Německu hodně stěhoval a nakonec se usadil v Mnichově, kdysi baště nacistů.
Bandera se po skončení druhé světové války zasazoval o nezávislost Ukrajiny a Kreml chtěl jeho hlas umlčet. V průběhu let se ho snažili najít a unést do Sovětského svazu. Když nakonec Sovětům došla trpělivost, nechvalně proslulá KGB - zpravodajská služba Sovětského svazu vyslala mladého Ukrajince Bohdana Stašinského, aby Banderu popravil. KGB vycvičila Stašinského k používání speciální pistole, která vystřikovala proud jedovatého plynu z rozdrcené kyanidové kapsle.
Plyn byl navržen tak, aby vyvolal zástavu srdce a smrt oběti vypadala jako infarkt. Stašinskij použil tuto zbraň k zabití jiného ukrajinského politika Lva Rebeta v roce 1957. 15. října 1959 použil vylepšenou verzi stejné plynové zbraně k vraždě Stepana Bandery v Mnichově. Tentokrát byla KGB úspěšná a padesátiletý Bandera byl na místě zabit. 20. října 1959 byl Bandera pohřben v Mnichově a o dva roky později se jeho žena a tři děti přestěhovaly do kanadského Toronta.
Mnozí na Banderu dodnes vzpomínají jako na ukrajinského národního hrdinu. Tato skupina lidí ho vnímá především pro jeho boj za ukrajinskou nezávislost, ať už v boji proti Polsku nebo Sovětskému svazu. Tento boj byl však spojen s utrpením tisíců nevinných lidí a znamenal spojenectví se zrůdným režimem nacistického Německa.
Zdroj: Stepan Bandera - Poprava ukrajinského nacisty, který sekerami zabil tisíce mužů, žen a dětí
Komentáře
Facebook komentáře
Související články
Komentáře