Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čunkův vánoční dárek Zlínu

Ivo Bubeník

Pokud by si nezaujatý občan Zlína sestavil chronologicky všechna dosavadní hejtmanova rozhodnutí od nástupu do funkce v r. 2016 až do prosince 2019, byl by velmi nemile překvapen. A to i navzdory všeobecnému mínění o vynikajícím řízení kraje šířeného novinami. Nezaujatí zdravotníci kraje však ví své.

  • cunkuv-vanocni-darek-zlinu

Ano, správně vyměnil neschopné vedení KNTB, ale hned voliče podvedl tím, že nesplnil předvolební slib jeho strany KDU -ČSL pokračovat v rekonstrukci KNTB. Několikrát předkládal novou koncepci zdravotnicví, chtěl sloučit krajské nemocnice, vyhazoval primáře, destabilizoval personál v KNTB, poté státem vybranou a rozjetou Holešovskou zónu alibisticky zakonzervoval. Nakonec své napoleonství korunoval prosincovým podrazem- „revokací“ původně odhlasovaného rozhodnutí. Krajskou nemocnici (včetně převážení pacientů)  v hodnotě asi 5 mld  de facto odepsal a rozjel finačně nákladnou a nepřipravenou výstavbu jeho jedinečného projektu, obětoval několik hektarů orné půdy v Malenovicích. Bylo by tedy záhodno, aby voliči v roce 2020 jeho některá nepříliš úspěšná rozhodnutí přehodnotili. Přestěhování pár desítek Romů nebo nechutná kritika krajského vedení v kauze muničního skladu ve Vrběticích před volbami v roce 2016, nedávaly záruku ničeho oslňujícího. Pro úplnost je třeba dodat, že Jiří Čunek byl v minulosti jako radní pro zdravotnicví (2000-2004) ze své fukce 19.2.2003 odvolán!

Hejtman Čunek po 3 letech pro jedny úspěšně pro jiné nikoliv zdravotní reformu kraje konečně úspěšně završil. Vše jen díky tomu, že nejen zažehnal protesty, vyhazovy jemu neposlušných primářů a zbytek si naklonil výletem do Singapuru. Záchrancem výstavby nové nemocnice se stal zastupitel za ODS a „věhlasný exdisident“ J. Devátý. Nebyl sám, podraznicky se zachoval i zastupitel z ČSSD. Ovšem i nyní mohou nastat potíže.

1. Hejtmanův velký vzor - nemocnice BRATISLAVA BORY (PENTA) Odtud bral hejtman rozumy. Nemocnice se staví druhým rok a bude údajně dokončena 2022. V Malenovicích to však nebude tak jednoduché a přeložky sítí a křížení komunikací nebude levné a rychlé. Vše může pohltit i 0,5 mld korun a stavba se může protáhnout na více než 6 let!

2. INTERNA v KNTB dosluhuje a jak sám hejtman celý rok tvrdí, „padá nám na hlavu“. Což není pravda. Bude tedy interna nadále bez investic do oprav schopná provozu a všechen personál a pacienti spokojeni po dalších šest a více let než se přestěhují do nové?

3. Finance: Hejtman stále tvrdí, že kraj peníze na výstavbu má zajištěny. KNTB však negeneruje dnes žádný zisk. Nyní prý kraj má dokonce našetřeno (bůh ví jak) téměř 3 miliardy v rezervě, zbytek si prý snadno půjčí. Provoz kraje doufejme nebude podle hejtmana nijak ovlivněn, ani ostatní nemocnice. Přesto je na místě hypotetická otázka, zda přeci jen nebude nutno šetřit v celém kraji a zvláště v nemocnicích kraje i v KNTB. Kdo z novinářů či zpravodajů regionu si vůbec všiml, že původně hejtman při oznámení zahájení přípravy na začátku roku 2018, řekl, že nová nemocnice bude stát 6 mld a v prosinci 2019 sděloval na zastupitelstvu sumu 8,8 mld mld? To je maličkost nebo naznačuje lhaní či nepřipravenost? Bohužel to nesvědčí ani o objektivitě Zlínských novinářů, kteří 3 roky „papouškují“ jen projevy hejtmana bez jakékoliv kontroly jeho předchozích slov a slibů, takže pozor vážení jsme hejtmanovi rukojmí.

4. Personál v KNTB je konečně snad stabilizován nejen třetím zvýšením platů, výletem lékařů do Singapuru i posledními posilami v ekonomickém vedení a dalšími sliby. Bude však 2-3-5 a více let radostně dál snášet prostředí interny? Hejtman si vzal opravdu velký úkol. Na posledním zastupitelstvu si ztěžoval na zpoždění, zbytečnou studii na rekonstrukci KNTB atd. Vše si ovšem zavinil on sám svým kličkováním a ne zcela profesionálním přístupem, třebaže opravdu řešil mnoho problémů. Všechno však hejtman elegantně vždy zdůvodnil a obrátil ve svůj prospěch. Vrcholem jeho manipulace a demagogie však byly jeho nedávná slova v rozhovoru reg.TV o nachlazení M.Zikmunda při převážení v areálu právě v KNTB. Zajímavé je, že stejný důvod změny názoru byl použit přímo při posledním hlasování J.Devátým. Zlatý to hřeb manipulace?

Když člověk opravdu srovná všechna fakta hejtmanovy zdravotní politiky v KNTB a jak se poslední roky výrazně a hlavně rozumně investovalo v U.H., Vsetíně i Kroměříži, vkrádá se otázka: Není to nějaká msta či záměr likvidovat stávající KNTB ? Jak její současnou 5 mld hodnotu „beztrestně“ vyhodit oknem a stát se slavným? Navzdory velkým změnám mne hejtman nepřesvědčil, stejně jako některé lékaře a sestry, že ON je elitní manažer, který myslí ekonomicky a především na lidi. Kokretně? Po vyhraných volbách v roce 2017, tedy za J.Čunka KNTB investovala do oprav jen 31 mil, a v  roce 2018  pouhých 24 mil. Kč!!

Na zbytečně vyhazování miliard na novou megastavbu z více jak poloviny na dluh a zároveň zničení „původní Baťovy nemocnice“ mandát opravdu nedostal a ti, kteří jej bohužel v minulých krajských volbách nevolili, mohou při pozornějším sledováním zjistit jak je jeho politika plná švindlů, úskoků a podrazů.

Aktuální rozhodnutí zastupitelů zřejmě nic zvrátit nemůže. Opozice i šetření Odboru veřejné správy Ministerstva vnitra však podle tisku vrásky hejtmanovi Zlínského kraje Jiřímu Čunkovi nedělají.

Do výrazné kritiky Čunkova projektu se ovšem zapojil i Zlínský senátor Tomáš Goláň. Plánuje vyhlásit referendum. Takže veřejnost se snad více zapojí, když doposud jen konzumovala papouškující novinové zprávy, které předkládal kraj, někteří lékaři a další podporovatelé nové výstavby a zadlužení.Poslední verdikt? Monobloková stavba za humny sídliště Malenovice má stát osm miliard korun.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře