Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jak to bylo kolem nemocnice ve Zlíně

Ivo Bubeník

Předchozí vedení Zlínského kraje přenechalo novému vedení téměř 1 miliardu na zahájení rekonstrukce a modernizaci Krajské nemocnice T.Bati.

  • jak-to-bylo-kolem-nemocnice-ve-zline

Práce měly být zahájeny v lednu 2017. Nebyly. Ve vedení kraje má na starosti zdravotnictví hejtman J. Čunek a byl to prý on, kdo dal pokyn zrušit platné stavební povolení. Vznikla škoda přes dvacet milionů korun. Kdo to zaplatil? Na otázku, proč se s výstavbou nového interního pavilonu nezačalo už v minulém volebním období je jednoduchá odpověď. Protože kraj je zřizovatelem čtyř nemocnic a přednost dostaly nemocnice ve Vsetíně a Uh. Hradišti, kde byla situace daleko horší než v KNTB. Modernizace KNTB připravená pro nové vedení kraje se stala předmětem politického klání a velkým změn. Díky J .Čunkovi nezačala.

Ještě v lednu 2018 hejtman Čunek v krajském magazínu Okno do kraje tvrdil: Chceme rozumně investovat, splácíme dluh 2,2 miliardy korun.

Začaly ovšem důležitější velké změny, protesty i vyhazovy. Přesto v dubnu 2018 nový návrh koncepce zdravotnictví zastupitelstvo nepřijalo a v červenci 2018 hejtman neprosadil ani navrhované sloučení 4 nemocnic. Teprve až v září 2018 představil hejtman Jiří Čunek poprvé svou vizi – výstavbu nové KNTB, která by kraj stála prý pouhých 6,1 miliardy korun bez DPH.

Není ovšem pravda, že do KNTB minulé vedení kraje nic neinvestovalo. Stačí se projít nemocnicí… celkem nejen do oprav pavilonů, ale i do přístrojového vybavení byly investovány více než dvě miliardy.

Ve volebním programu KDÚ- ČSL pro léta 2016 - 2020 naopak o výstavbě nové nemocnice na zelené louce nebylo ani slovo. Lidovci jen slibovali totéž, co připravilo staré vedení kraje, tedy výstavbu interního pavilonu a další modernizaci zlínské nemocnice. Podle hejtmana je nyní (po 3 letech jeho vládnutí) KNTB v žalostném stavu a proto ten tlak a plno demagogie na výstavbu nové na zelené louce. Nezbývá mu než si připravit alibi pro příští volby: Vidíte, měl jsem pravdu, potřebujeme novou nemocnici. Neskutečné. 

Nelze se divit části zastupitelů, kteří v červnu ani po velkému úsilí kraje, primářů i celého týmu přípravného výboru pro výstavbu a nákupu pozemků realizaci nové nemocnice ve Zlíně Malenovicích neodsouhlasili. Hejtman nepřesvědčil ani všechny své koaliční partnery. Bohužel jim předložil jen materiály k výstavbě nové nemocnice.

Celkem logicky chtěli nejen opoziční zastupitelé také srovnávací studii modernizace KNTB. Nedostali ji. O jejím zadání krajským úřadem bude rozhodovat zastupitelstvo ZK 9. září. Je již zřejmé, že nemocnice ve Zlíně se tentokráte určitě stane předvolebním tématem.

Na hejtmanovo čtyřleté řízení krajského zdravotnictví by ovšem nemělo být zapomenuto.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře