Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Stovky Zlíňanů demonstrovaly proti výstavbě nové nemocnice v Malenovicích

ZLÍN – Několik stovek odpůrců výstavby nové nemocnice v Malenovicích se v pondělí 10. srpna v 18 hodin sešlo na pokojné demonstraci na zlínském náměstí Míru. Svou účastí na akci, kterou pořádala Iniciativa Zachraňme Baťovu nemocnici, vyjádřili občané kategorický nesouhlas s megalomanskými plány hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka.
V úvodu promluvil senátor Tomáš Goláň, jeden z předních představitelů Iniciativy. Oznámil, že v současné době je k dispozici 14 tisíc podpisů na petici k referendu o stavbě nemocnice, ale sčítání není ještě u konce. „Přesto, že hejtman Čunek prohlásil, že referendum se neuskuteční, pokračujeme ve sbírání podpisů pod petici a budeme pokračovat do té doby, než referendum prostě vyhlásíme,“ řekl senátor.

  • stovky-zlinanu-demonstrovaly-proti-vystavbe-nove-nemocnice-v-malenovicich

„Nechceme novou nemocnici v Malenovicích, chceme ji v místě, kde ji Baťa založil. Projekt, který zhatil hejtman, zahrnoval v první etapě tři nové moderní budovy interny, neurochirurgie a operačních sálů. Na projekt bylo stavební povolení, ale to nechal propadnout. Máme zjištěno, že pokud se požádá o nové stavební povolení, budou uznána všechna vyjadřovací řízení a mohou se rychle obnovit. Důležité budou volby, a pokud se podaří poslat z vedení kraje pryč ty strany, které jsou pro novou nemocnici, pak Baťovku zachráníme,“ zdůraznil Tomáš Goláň.

Na pódiu se pak vystřídalo několik dalších řečníků. Bývalý primář oddělení nukleárrní medicíny Baťovy nemocnice Jaromír Bernátek připomněl, že kromě interny, na kterou nechal hejtman Čunek svévolně propadnout stavební povolení, je většina budov v zachovalém stavu, některé  jsou i nové. „Myslím si, že daleko větší problém, který zdravotnictví ve Zlínském kraji má, než nějaká nová nemocnice, je personální problém. Baťova nemocnice v posledním období ztrácela a ztrácí řadu osobností, které dýchaly za Baťovku a zanechaly v ní hodně práce,“ řekl Bernátek.

Problém podle primáře Bernátka je v tom, že Baťovu nemocnici řídí žoldák, který podobným způsobem vedl několik nemocnic, nemá žádný vztah ani k nemocnici, ani ke Zlínskému kraji. „Všechno to se může dít jenom s posvěcením nejvyššího. Co proti tomu můžeme dělat? Jít k volbám, nenechat odcházet odborníky z Baťovy nemocnice, protože na nich všechno stojí. Žádné stavby, žádné cihly, a pevně věřím, že tohle všechno zvrátíte vy po volbách,“ zdůraznil Bernátek.

Emeritní primář neurochirurgického oddělení KNTB Michal Filip, zakladatel neurochirurgie ve Zlíně a špička ve svém oboru, který byl také z nemocnice "odejit", řekl: „Do Zlína jsem přišel v roce 2006 s úkolem vybudovat neurochirurgické oddělení, což se s pomocí mnoha lidí podařilo. Přišli za námi kluci z Prahy, Ostravy, Uherského Hradiště. Bohužel se stalo, že vývoj ve Zlíně se zastavil. Do nemocnice netečou peníze z veřejného zdravotního pojištění. Proto jsem se ještě jako primář rozhodl vstoupit do politiky. Jsem krajským zastupitelem a snažil jsem se docílit toho, aby bylo jasné, že do Zlína jde méně peněz, než je průměr v České republice. Když jsem např. v Ostravě operoval vyhřeznutou plotýnku, dostala nemocnice 35 tisíc korun od pojišťovny, ve Zlíně to bylo jen 28 tisíc korun.“ Sdělil, že spolu s dalšími zastupiteli chtěli tuto nespravedlnost srovnat. „Vždyť zdraví ostravského občana je stejné jako občana Zlína,“ dodal.

„Chtěli jsme docílit také toho, aby kraj měl koncepci zdravotnictví, do dnešního dne ale nic takového neexistuje. Ale vrátím se ke krajské nemocnici. Jak chcete stavět, když nevíte kolik lidí, s čím a za kolik peněz je budete léčit. Navíc chybí zkušení zdravotníci. My jsme týmy, které spolupracují, a jejich vybudování trvá několik let. Ale nejde jen o ně, důležitá je i spolupráce s dalšími nemocnicemi ve Vsetíně, Kroměříži a Uherském Hradišti. Mám pocit, že v dnešní době se to zadrhlo. Mrzí mě, že se nectí názor jiných, že se silou prosazuje víra a zdravý rozum jde do pozadí,“ zdůraznil Michal Filip.

Architekt Jiří Kotásek řekl, že byl požádán, aby se zmínil o podrazech vedoucích ke zničení Baťovy nemocnice a výstavby „zločinu“ v Malenovicích. „Nynější nemocnice je umístěná v ideálním prostředí a bylo to koncepčně ideální řešení. Od sedmdesátých let jsem spolupracoval s předními lékaři na budování nemocnice. Tehdy vznikla interna, která je spojená s dalšími objekty, takže tvrzení, že pacienti rajtují na vozíkách po nábřeží je sprostá lež. Nová interna byla řešena v roce 2012 a zločinnými postupy vedení nemocnice bylo zrušeno stavební povolení.  V současné době už měla stát a všechny problémy by zmizely,“ řekl architekt Kotásek.

 „Odborníci tvrdí, že postavit v Malenovicích nový objekt za osm miliard korun je sprostá lež. Navíc tato nemocnice je situována v poli, vedle nejfrekventovanější komunikace ve Zlíně, zezadu má velké nákupní středisko, zepředu sídliště a z boku průmysl a spalovnu. Tento ‚geniální‘ koncept je doplněn ještě garážemi vedle cesty vůči sídlišti a přes tyto garáže se vjíždí do malenovického sídliště. Takže katastrofa a výsměch všem Zlíňanům, je to zločin současného vedení kraje,“ prohlásil architekt Kotásek.

Záchranu Baťovy nemocnice pak ve svých vystoupeních podpořili i další politici a představitelé stran a hnutí – ČSSD, KSČM, SPD. Hana Ančincová za Českou pirátskou stranu uvedla, že je pro to, aby se zpracovalo několik studií a nerozhodovalo se pouze na základě jedné varianty, která je předkládána jako jediná správná. Martina Hvozdenská, zdravotní sestra Baťovy nemocnice a předsedkyně odborů uvedla, že nemocnice rozhodně nikomu na hlavu nepadá a také vyvrátila tvrzení, že většina personálu chce novou nemocnici.
O překvapení se postaral svým vystoupením Antonín Kafka z KDU-ČSL.
 
Vyslovil totiž podporu záchraně a modernizaci Baťovy nemocnice a nesouhlas s výstavbou nemocnice v Malenovicích. „Všude se zmiňuje pan Baťa, ale já bych chtěl vidět manažera, který by za ním přišel s jedním projektem a řekl mu, že je nejlepší, ať podle něho nemocnici postaví a zaplatí. Zřejmě by ho Baťa poslal do …. Chci dodat, že referendum podporuji,“ řekl na závěr.

Na závěr demonstrace informoval předseda spolku Ondřej Martínek o dalších připravovaných akcích. „Pro zájemce chystáme dvě přednášky, na nichž vedle docenta Filipa vystoupí další odborníci včetně architekta Kotáska. Uskuteční se 20. srpna a 10. září.“ Připomněl také, že 14. září bude zasedat krajské zastupitelstvo a vyzval k účasti občanů na shromáždění před Zlínským krajem a hlavně opět na náměstí Míru.
 
Text a foto: Vlastimil Langer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře