Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Studenoválečné tažení Heřmana Chromého

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Heřmana Chromého jsem potkal v roce 1986 v plzeňské věznici na tzv. třetím úseku. Byla tam tehdy v rámci Borů pro vězně nejtěžší práce, třísměnný provoz a šestidenní pracovní týden v brusírně podniku Preciosa. Heřmana ale už za pár týdnů odveleli na 5. úsek „k bláznům“ a později snad na další úseky, kde všude byla práce lehčí a výkon trestu výrazně méně nepříjemný. Po převratu jsme se už kromě výměny několika málo e-mailů nikdy nepotkali.

  • studenovalecne-tazeni-hermana-chromeho

Vzpomínku na tohoto signatáře Charty 77 mi oživil jeho nedávný článek na „aktuálně.cz“. Text nadepsaný „Studenoválečné tažení Putina“ kritizuje poslední projev ruského presidenta o stavu Ruska. Autor se v něm staví do jedné řady s těmi, kterým dnes velice záleží na územní celistvosti Ukrajiny, aniž jim kdy podobné starosti dělala územní celistvost Jugoslávie. Do řady s těmi „vzornými demokraty“, kterým nevadí násilné svržení řádně zvoleného presidenta ani neonacisté v parlamentu a vládě Ukrajiny.

Heřman Chromý ve svém článku omílá obvyklé rusofobní teze havlistů, které značně připomínají někdejší kafemlejnek proti zbytkové Jugoslávii a jejímu presidentu Slobodanu Miloševičovi. Rusko je zkrátka agresor a Putin studenoválečník, který si dovolil označit SSA za nepřítele. Že americký kongres schválil rezoluci brutálně se vměšující do záležitostí jak Ukrajiny a Ruska, pochopitelně Heřmana Chromého nezajímá. Ani další fakta, která by mohla narušit jeho studenoválečnická tvrzení. Třeba několik staletí trvající pokusy Západu podrobit si Rusko a zmocnit se jeho zdrojů, přičemž zdaleka nešlo jen o vojenská tažení Napoleona a Hitlera. Pokud tedy Putin hovoří o tom, že by si Spojené státy i bez převratu na Ukrajině a připojení Krymu k Rusku vymyslely nějaký jiný důvod pro svou agresi, hovoří zde pouze o historické zkušenosti Rusů.

Náš prominentní chartista pak vysloveně lže tam, kde tvrdí, že se za Putinova vedení Ruské federace od roku 2000 pro prosté občany Ruska mnoho k lepšímu nezměnilo. Ona totiž skutečnost, že za Putina došlo u většiny občanů RF k výraznému (až několikanásobnému) zvýšení mzdových příjmů i starobních důchodů, je pro tzv. pravdoláskaře zcela nestravitelná. Chromý dokonce kritizuje „žalostnou dopravní infrastrukturu“ a další nedostatky občanské vybavenosti na severním Kavkaze. To ovšem znamená, že v těch krajích buď nikdy nebyl anebo odmítá naprosto jasné pokroky dosažené právě za Putin brát v potaz. Není to jen zcela luxusní dopravní infrastruktura v Soči a okolí, ale i nové silnice na severu Kavkazu, kompletní plynofikace i hodně odlehlých dagestánských vesnic nebo třeba úplně nové letiště v Minerálních vodách.

Proč ale má exdisident Chromý potřebu i na penzi přispívat dalšími exkrementy do pravdoláskařské žumpy s názvem aktuálně.cz? Nemůže si dát pokoj a přenechat hlásání nenávistné ideologie havlismu-atlantismu osvědčeným mistrům „řemesla“ jako jsou Urban, Fendrych nebo Štětina? Musí snad tímto propagandistickým přicmrndáváním splácet to, že se mohl celá polistopadová desetiletí schovávat na Ministerstvu zahraničních věcí? Tedy na půdě, na kterou krom příbuzných a známých těch, co už tam předtím pracovali, směli vstoupit pouze kovaní a prověření havlisté? Má snad ten jeho hloupý kompilát, v němž motá páté přes deváté, být díkuvzdáním za teplé místečko u eráru v době, kdy jiní byli a jsou odkázáni na milost a nemilost „trhu“, jsou honěni exekutory apod.? Nebo to je dokonce poděkování za ono dávné přeřazení na lehčí práci ve věznici na Borech? Co když už tehdy existovala nějaká zákulisní dohoda mezi kádry Husákova režimu a prominentními disidenty o tom, komu bude určena role křoví a s kým se po převratu počítá do vládních struktur? Také další člověk, odsouzený se mnou ve stejném politickém procesu, dostal v Plzni ve věznici nejlehčí práci a poté se taktéž schovával a dodnes schovává na MZV? Jsou to jen náhody?

Řekl bych, že spíše nejsou. S postupnou časovou vzdáleností od „listopadu“ je stále zřejmější, že tzv. sametová revoluce byla jen nenásilnou verzí letošního kyjevského puče. A někteří z těch, kdo byli pražským sametovým pučem doživotně zvýhodněni, zřejmě cítí jakousi povinnost děkovat za to formou příspěvků k protiruskému válečnému štvaní USA a jejich vazalů.

Facebook komentáře