Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč budu volit Jaroslava Baštu?

Ještě předtím, než se pokusím vysvětlit, proč hodím svůj hlas v prvním kole prezidentské volby Jaroslavu Baštovi, něco málo k přímé prezidentské volbě. Je úsměvné, a tak trochu tragické zároveň, když dnes politici,...

...kteří zvedli pro návrh v prosinci 2011 ruku, jednalo se s výjimkou komunistů o 159 hlasů poslanců ODS, Top 09, ČSSD a Věcí veřejných, dnes hovoří o přímé volbě jako o hrubé politické chybě.

  • proc-budu-volit-jaroslava-bastu3

Nezničitelný poslanec ODS Marek Benda tehdy pravil, že má radost, neboť se jednalo o závazek tehdejší vlády Petra Nečase. Dodal sice, že není fanoušek přímé volby, ale je rád, že úkol je odškrtnutý. A troufám si odhadovat, že kdyby v dosavadních dvou prezidentských volbách vyhrál kandidát pana Bendy, odhaduji Karla Schwarzenberga a Mirka Topolánka, nehovořil by věčný poslanec o největší politické chybě svého života, ale o prozíravém rozhodnutí, kterým přispěl ke zvýšení politické kultury v zemi. A pokud zvítězí jeden ze tří prezidentských kandidátů podporovaných koalicí Spolu, bude v jeho případě platit, že názory nemění pouze idiot.

Takže, proč budu v prvním kole prezidentské volby volit Jaroslava Baštu? Jeden můj známý stejnou volbu vysvětlil touhou podpořit vládu Petra Fialy, která deklarovala návrat k hodnotám Václava Havla, premiér Petr Fiala dokonce otevřel v Lucemburku ulici prvního českého prezidenta. Při vší úctě k ostatním kandidátům, každý má své nesporné klady a zápory, ale nevím, kdo jiný by měl navázat na odkaz Václava Havla, než jeden z prvních signatářů Charty 77.

Vidím zde také jasnou a nezpochybnitelnou předvídatelnost kandidáta. Ne snad, že bych se ztotožňoval se všemi jeho názory, na rozdíl od ostatních prezidentských kandidátů ale názory Jaroslava Bašty znám a oceňuji jejich konzistentnost. Stejně tak hodnotím kladně jeho diplomatickou kariéru, úspěšné mise velvyslance na Ukrajině a Rusku považuji vzhledem k dnešní politické situaci za velmi důležité a přínosné. V médiích jsem narazil na výtku v podobě nedostatečných rétorických schopností, se kterou se neztotožňuji. Naopak mám radost z toho, že pánové Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman, každý z nich byl mým prezidentem, nepůsobili jako chrliči frází, upřednostňující před sdělením vlastního názoru podpořeného argumenty patřičný dril ze strany public relation agentur. Z doposud viděného usuzuji, že stejně bude působit v roli prezidenta Jaroslav Bašta.

Přestože se považuji za liberálního a spíše pravicově smýšlejícího ekonoma, zastávám názor, že součástí politického spektra má být silná, tradiční levicová strana, za kterou považuji, přes veškeré peripetie posledních let ČSSD. Jsem přesvědčen o tom, že ačkoli Jaroslav Bašta kandiduje v dresu SPD, sdílí v tomto ohledu můj názor a udělá v roli prezidenta vše pro nastolení celospolečenského klimatu, s jehož pomocí se Česko vrátí k tradičnímu politickému uspořádání.

Autor: Luboš Smrčka

Zdroj: https://lubossmrcka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=796527

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 miroslav petr 2023-01-12 10:11
SPD má kolem 12%, voličů Bašty je kolem sedmi procent. Úplně neznámá Čaputová a jenerál, oba s nedobrou pověstí, kolem třiceti procent. Pořád nic???
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře