Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jak by měla, či spíš, jak by neměla vypadat ideální morální autorita?

Výročí smrti Václava Havla vyvolalo v mnohých nostalgii po nějaké morální autoritě. A tak bych se chtěl zamyslet, jak se má taková ideální morální autorita současnosti chovat, aby byla za morální autoritu považována širšími masy.

  • jak-by-mela-ci-spis-jak-by-nemela-vypadat-idealni-moralni-autorita

"Schází nám morální autorita typu Václava Havla." Je často slyšet z úst prokavárenských rádoby filozofů. Jenže já se osobně domnívám, že pokud někde nějaká morální autorita chybí, tak je to především v té části naší společnosti, která se hlásí k pražské kavárně, k multikulturalistům a podobným ideologiím. Tato sebranka totiž v současné době mezi sebou žádnou morální autoritu, která by bojovala za svobodu slova a demokracii, mít ani nemůže. Jen tak pár příkladů.

Myslíte si, že by bylo vhodné, aby například někdo prohlásil za morální autoritu nějakého nadšeného multikulturalistu, který by si například přál indoktrinaci multikulturalistické ideologie do dětí ve školách? Nebo který by se snažil o zakazování vánočních betlémů a dalších vánočních symbolů, aby se náhodou někdo s podivným náboženským vyznáním neurazil? Ne, něco takového v žádném případě morální autoritou být nemůže.

Nebo si myslíte, že může být za morální autoritu být považován ten, kdo propaguje zvrácené sexuální směry? Kdo by například takovýmto lidem chtěl veřejně dávat přednost před normálními nebo jim dokonce chce dát možnost si přisvojit a vychovávat cizí děti? Ne, ani toto v žádném případě morální autoritou být nemůže.

Nebo si dokonce myslíte, že by jako případná nová morální autorita měl být někdo, kdo omezuje tvůrčí práci spisovatelům a autorům příběhů, protože by si přál mít jen tzv. genderově vyvážené příběhy a ty ostatní by jen zakázal? Ne, toto není žádná morální autorita, ale cenzor. A cenzor být morální autoritou být nemůže.

Nebo si myslíte, že by jako měl být za morální autoritu považován někdo, kdo propaguje a podporuje tzv. juvenilní justici po vzoru norského Barnevernetu? Ne, v žádném případě! To je asi to samé, jako, kdyby chtěl někdo prohlásit za morální autoritu Erbenovu Polednici.

Nebo si myslíte, že by za morální autoritu měl být považován někdo, kdo brouzdá po internetu, například po sociálních sítích a hledá názory, které zrovna jemu nevoní? A pak je někam nahlásí a těší se, jak tím někomu pěkně zavaří. Ne, toto není morální autorita. Toto je člověk s patentem na rozum, který si myslí, že ví všechno nejlíp, a přitom by rád někomu škodil. A něco takového nemá s morální autoritou vůbec nic společného.

Takže, pokud někdo chce, abych ho mohl pokládat za morální autoritu, tak zkrátka a dobře takovéto výše uvedené jevy a jevy jím podobné nemůže podporovat. To by bylo přece bylo proti všem vlastnostem, jaké by správná morální hodnota měla mít. Taková osobnost, která by měla být považována za morální hodnotu, naopak musí chtít všeobecnou svobodu názoru bez touhy své názory povinně indoktrinovat například do dětí ve školách nebo někoho za jiné názory trestat či sankciovat. Jedině pak může být považována za morální hodnotu.

Zdroj: https://liborcermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=692621

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2018-12-19 09:05
Ty zrůdy na té fotografii jsou dostatečným vyjádřením pochybné morální hodnoty.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře