Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Průzkum ukázal, že Češi jsou připraveni na zavedení dobrovolného očkování

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

91 % Čechů je pro zachování stávajícího schématu povinného očkování, ale jen 1 člověk ze 100 ví, proti kterým devíti nemocem se v ČR povinně očkuje. Tuto fatální disproporci názorů a vědomostí přinesl průzkum farmaceutické společnosti GSK. Pouze 1 % rodičů by očkování svých dětí odmítlo. Tato zjištění poukazují na nutnost změny směrem k dobrovolnosti a kvalitnější informovanosti.

Průzkum společnosti GSK s názvem „Co Češi skutečně vědí o očkování“ dále ukazuje, že velká část respondentů důvěřuje svému lékaři, informace o očkování získává především od něj, ale přesto drtivá většina z nich (92 %) neví, proti čemu se v současné době povinně očkuje. Ukazuje to na absenci informací zásadních pro rozhodování o očkování dětí. Systém dobrovolného očkování klade větší důraz na informovanost pacienta a poskytuje lékařům, resp. pediatrům větší prostor k prohloubení partnerství s pacientem, a také umožňuje individuální přístup k řešení požadavků rodičů podle potřeb dítěte.

  • pruzkum-ukazal-ze-cesi-jsou-pripraveni-na-zavedeni-dobrovolneho-ockovani

Dalším neblahým aspektem povinného očkování je sankce v podobě nepřijímání nedoočkovaných a neočkovaných dětí do školek, I v tomto ukázal průzkum velký posun ve veřejném mínění. Na otázku „Souhlasíte s tím, aby neočkované děti byly přijímány do školek a dalších dětských kolektivních zařízení a byly v běžném kontaktu s naočkovanými dětmi?“ odpovědělo souhlasně 42 % dotázaných, 10 % nevědělo. Společnost čím dál více vnímá tato omezení jako nesmyslná a pohlíží na jiné zahraniční země a situaci v nich. Pro 54 % respondentů jsou důležité informace o tom, jak je to s očkováním v zahraničí. Nutno řící, že u žádného z našich sousedů, v Německu, Rakousku, v Polsku ani na Slovensku se s takovými nesmyslnými pravidly nesetkáváme.

Češi důveřují očkování. 88 % důvěřuje v souvislosti s očkováním svému praktickému lékaři. “Toto je dobrým ukazatelem, že čeští občané jsou stejně zodpovědní jako občané zemí, kde je očkování dobrovolné. Z výsledků průzkumu jasně vyplývá, že zrušení povinného očkování by jistě nevedlo ke snížení proočkovanosti,” uvádí Martina Suchánková, předsedkyně ROZALIO.

“Přechod na dobrovolný systém úplný či částěčný samozřejmě neznamená zrušení očkování jako takového, ale pouze otevírá větší možnosti individuálního přístupu a především zlepšení komunikace mezi pediatrem a rodičem,” dále pokračuje Suchánková.

Nutno tedy říci, že jsme ve vztahu k očkování na úrovni vyspělých států jiných zemí EU, kde je očkování dobrovolné, proočkovanost zásadně neklesá a jsou respektována práva pacientů. Tento průzkum ukázal, že Česká republika je již připravena na změnu, která by byla velkým plusem pro rodiče, pediatry a hlavně děti – tedy pro celou naši společnost. Kopírovala by tak přirozený vývoj od striktního nařizovaní k dobrému informování s citlivým přístupem k integritě lidské bytosti a možnosti dát svobodný a informovaný souhlas se zákrokem.

Zdroj: http://www.vakciny.cz/pruzkum-jak-se-cesi-divaji-na-ockovani/

Kontakt:

Martina Suchánková - předsedkyně spolku ROZALIO 605 214 798, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

ROZALIO je spolek rodičů, které spojuje zájem o otázky zdraví našich dětí a pocit zodpovědnosti za ně. Problematika očkování s těmito otázkami bezprostředně souvisí. Vzhledem ke stávající právní úpravě očkování i převažujícímu postoji zúčastněných institucí podle nás zatím chybí věcná diskuse na toto téma a možnost diferencovaného, informovaného a individuálního rozhodování rodičů o očkování svých dětí. Usilujeme o zprostředkování všestranných informací o problematice očkování, abychom mohli podpořit rodiče v jejich zodpovědném rozhodování v otázkách zdraví jejich dětí. Vytváříme prostor pro věcnou diskusi o problematice očkování. Snažíme se ovlivnit právní úpravu očkování v ČR tak, aby konečné slovo v rozhodování o očkování dětí měli rodiče, resp. zákonní zástupci dítěte, tak jak

to odpovídá mezinárodním úmluvám, kterými je ČR vázána. Uznáváme přitom význam očkování a jeho reálný přínos v boji s infekčními chorobami. Více informací naleznete na www.rozalio.cz.

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 Bus Bělojar 2016-11-27 08:52
Věta-Průzkum společnosti GSK-mě totálně rozesmála. Hlupáci. Prosím Vás,přečtěte si knihy DOBA JEDOVÁ 1,2. Víc nepotřebujete vědět.

Facebook komentáře