Právě proto varuji před přijímáním zákona o eutanazii také u nás. Je prakticky jisté, že zákon nakonec dojde tamtéž, kam směřuje všude jinde: eutanázie bude prvním řešením jakýchkoli problémů – a to nejen u těžce nemocných.
Kanadský program Lékařské pomoci umírajícím (MAiD) se má v roce 2027 rozšířit a zahrnout do něj osoby, jejichž jediným základním onemocněním je „duševní onemocnění.“
Je znepokojivé, že kanadský stát přijal stále širší a subjektivnější definici toho, co představuje duševní chorobu, což vyvolává varovné signály ohledně toho, koho by stát mohl v rámci rozšířeného režimu MAiD popravit.
Alarmující jsou zejména nedávné signály z Carneyho vlády a akademických kruhů, které prosazují zahrnutí tzv. „konspiračních teoretiků“ pod pojem duševních chorob.
Tento trend riskuje patologizaci disentu a alternativního myšlení a definuje ideologickou nekonformitu jako klinický stav.
Pokud se to neřeší, otevírá to dveře k překročení pravomocí státu, kdy by se označení někoho za duševně nemocného mohlo stát nástrojem nejen pro lékařský zásah, ale i pro umlčení nebo eliminaci hlasů považovaných za nepohodlné.
Rozšíření MAiD bylo několikrát odloženo, přičemž aktuální datum způsobilosti je stanoveno na 17. března 2027. Toto odložení odráží obavy ohledně připravenosti systému zdravotní péče řešit takové případy bezpečně a eticky.
Centrum pro závislosti a duševní zdraví (CAMH) vyjádřilo obavy s odkazem na nedostatek klinických pokynů a zdrojů pro posouzení a poskytování MAiD osobám s duševním onemocněním.
Kdysi propagovaná jako poslední možnost pro nevyléčitelně nemocné, se eutanázie, v Kanadě nazývaná MAiD, tiše proměnila v jeden z nejtolerantnějších režimů eutanazie na světě.
Plánované zahrnutí duševních chorob vyvolává hluboké etické obavy. Kdo rozhoduje o tom, kdy je utrpení člověka „nenapravitelné“?
V zemi, kde je psychiatrická péče nedostatečně financována, se někteří obávají, že stát nabídne smrt jako levnější alternativu k terapii a dlouhodobé podpoře.
Kritici tvrdí, že tato politika vysílá nebezpečný signál: že pokud se trápíte, pokud je vaše bolest neviditelná, možná byste byli raději mrtví – a vláda s tím ráda pomůže
Pro ty, kteří trpí chronickou depresí, posttraumatickou stresovou poruchou nebo schizofrenií, nesmí být naděje nahrazena jehlou…
Zdroj: http://necenzurovanapravda.cz/2025/05/kanada-schvalila-eutanazii-dusevne-nemocnych-od-roku-2027-pricemz-do-teto-diagnozy-zahrne-i-konspiracni-teoretiky/
Komentáře