Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

České tradice a jejich politický úpadek

Česká republika je jednou ze slovanských zemí, která si jako jedna z mála z této skupiny různých zemí udržuje své tradice vůbec nejméně. Ať už se jedná o české sklo, keramiku, tradiční oděv nebo zvyky, málokdy najdeme udržování těchto zvyků – to je možné najít zpravidla pouze na venkově, kde se tradice udržují v rámci rodin a venkovních slavností. Jaké jsou však všeobecné dopady postupného zániku české tradice, velký vliv na to měla jak privatizace, tak změny zákonů, které výrazně ovlivňují zejména řemesla.

  • ceske-tradice-a-jejich-politicky-upadek

Čech jako Slovan

Slovanství je jednou z etnických skupin, které je možné najít zejména ve střední, Východní, ale zčásti také jižní Evropě. Zatímco některé země si své Slovanské kořeny a tradice bedlivě chrání, tak jako je to možné pozorovat například na sousedním Slovensku nebo vzdálenějším Srbsku, Česká republika v tomto ohledu silně zaostává. Největší vliv Slovanského umění a poté zejména české tradice, je možné vnímat v oblasti Moravy nebo Slovácka.

Svůj podíl na tom mají také hry – od tradičních dřevěných hraček, přes mariáš až po kasina – vše se dnes posouvá do online prostoru, například online casino dnes sice nabízí české hry, zpravidla však na zahraniční témata.

Čech jako Slovan má přitom velmi důležitý historický význam, ať už se jedná o umění, které plyne zejména ze světově proslulé Slovanské epopeje Alfonse Muchy nebo Slovanského umění a tradičního znázornění Čechů v obrazech Josefa Mánese, tak v tradiční kuchyni, kraslicích, uměleckém kovářství, textilní výrobě a samozřejmě sklářství.

Propad řemesel

Co je za propadem těchto tradic? Části je možné tento propad Připsat k úpadku řemesla v zemi, a to nejen vlivem toho, že by o ní mladá generace lidí neměla zájem, což není zcela pravdivým tvrzením, je to zejména tím, že řemesla jsou zpravidla provozována živnostmi. V rámci České republiky se pravidelně zhoršují podmínky pro provozování živnosti nebo malých podniků které velmi často stojí za tradičními hodnotami ať už českých potravinářských výrobků, Jako je například tradiční český med nebo bylinné sirupy, tak například textilní výroby, kam spadají také tradiční krajky nebo kroje.

S příchodem novelizace hned několika zákonů, včetně živnostenského zákona, v následujících kalendářním roce se však podmínky pro provozování živnosti ještě výrazně prodraží. Udrží se tak pravděpodobně zejména živnosti, u kterých je výdělek výrazně bohatší, jako jsou například grafické služby nebo oblast informačních technologií, ve srovnání s právě řemesly, která jsou tak opět na hraně zániku vlivem takzvaného ozdravného balíčku.

Problémy velkých firem

Ty největší problémy však nečekají pouze na živnostníky a malé podnikatele, ale také na ty největší podniky. V posledních letech bylo možné pozorovat zánik a prodej hned několika předních privatizovaných podniků které bývalý odkazem dávné české historie ať už z 15, nebo 18 a 20 století. Volná většina původně českých pivovarů nebo skláren tak dnes již ani zdaleka nepatří České republice – naopak má ve valné většině zahraniční majitelé, kteří samozřejmě mění její výrobu a její odkaz.

Balíček nových ekonomických změn ve prospěch takzvaného ozdravení české ekonomiky, bude mít své dopady také na velké firmy, který ještě v držení českých majitelů jsou. Jedná se zejména o sklárny, průmysl, který dlouhé roky upadal a kterému v poslední době také díky mezinárodním soutěžním a výstavám dostávalo většího skloňování, a to jsou sklárny. Dříve silně tradiční české řemeslo dnes provozuje pouze několik firem, mnoho z nich je buď v úpadku nebo se na jeho hranici nachází Česká republika tak postupně pravděpodobně na dobro přijde také o svou další historickou vizitku.

Závěrem

Mezi velmi často skloňované argumenty patří zejména to, že stát nemůže zachraňovat každý podnik, který se vyskytne v problémech. Ve velkém srovnání světových ekonomik však Česká republika vždy vycházela velmi bídně, a to se bude ještě v následujících letech zhoršovat a spolu s tím také konkurence schopnost samotných podniků, které bude stále více vytlačovat levnější zahraniční konkurence úpadek české tradice a řemesla se tak zdá být na dalším vzestupu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře