Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Hledáte teroristy? Tak tady je máte!

Hodnocení uživatelů:  / 7
NejhoršíNejlepší 

Článek sice vychází z amerických reálií, ale nenalhávejme si, že je to v Evropě jinak. Pouhá jedna setina procenta Američanů má ve srovnání s ostatními monstrózní majetek. Vlastní toho stejně jako tři čtvrtiny obyvatel zeměkoule! Zákony si upravují po svém a daně se jim platit nechce. Tato nehorázná nerovnost a absence solidarity je ten pravý teror, jehož obětí je jeden každý z nás.

  • hledate-teroristy-tak-tady-je-mate

Paul Buchheit

(COMMONDREAMS) Je to celkem asi 16 000 jednotlivců, což by asi tak odpovídalo obecenstvu na větším basketbalovém zápase. Ten horor nerovnosti, který tu rozdmýchali, už zasáhl daleko za tu půlku Ameriky, která je ve stavu blížícím se chudobě. Teď už sahají po krku nám, kdo jsme celkem vysoko nad příjmovým mediánem – těm z nás, kdo se vyskytujeme ve druhém nejvyšším ze čtyř kvartilů bohatství.

1. 0,01% osob má stejné jmění jako 80% Ameriky

Těch 16 000 Američanů má v součtu stejné čisté jmění jako 256 milionů lidí. Další podrobnosti k těmto statistickým údajům najdete na stránkách You Deserve Facts.

2. Američané s majetkem v hodnotě do čtvrt milionu dolarů patří k 80% občanů USA, kteří toho mají méně než jedinci příslušející k 0,01%

Těchto 80% je tvořeno všemi Američany v s majetkem v nižší hodnotě, než je asi $277 000.

3. Jedna setina procenta občanů USA toho vlastní tolik jako 75% celého světa

Nejchudší tři čtvrtiny obyvatel světa vlastní celkem asi 4% celkového globálního jmění. I našich 16 000 vyvolených vlastní přibližně 4% veškerého globálního jmění, jak ukazuje tento výpočet.

4. Co je to vlastně za lidi?

V první řadě miliardáři, těch 400 lidí zahrnutých do žebříčku Forbesu plus dalších136, tedy dohromady 536 jednotlivců s majetkem v hodnotě celkem 2,6 bilionu dolarů (počítáno ke konci roku 2015).

Pokračuje to dalšími superbohatými jedinci označovanými jako UHNWIs (Ultra High Net Worth Individuals = „jedinci [s majetkem] o ultravysoké čisté hodnotě“) – každý z nich má stovky milionů, čímž se celkové jmění osob patřících k onomu 0,01% zvedá na 6,2 bilionu dolarů, což vychází z údajů získaných v letech 2013-14. Bohatství USA vzrostlo během posledních tří let o  30% a jmění forbesovské čtyřstovky narostlo o 38%, tudíž musí mít majetek příslušníků 0,01% v současnosti hodnotu přes 9 bilionů dolarů.

S tím ostře kontrastují závěry poslední zprávy Institutu politických studií, z nichž vyplývá, že „spodní polovina“ Ameriky celkem vlastní majetek v hodnotě pouhých 732 miliard dolarů. Další výpočty pak ukazují, že „spodních“ 75% obyvatel USA mělo v roce 2013 majetek v souhrnné hodnotě 6,2 bilionů USD.

5. Těch 0,01% považuje neplacení daní za nový druh sportu, zatímco 2 500 000 dětí nemá domov

Vlastnění rozsáhlého majetku by nebylo zavrženíhodné, kdyby jeho majitelé přijali zodpovědnost vůči společnosti, která jim umožňuje disponovat takto velkým jměním. Jenže místo toho, aby nejbohatší Američané platili řádně daně, vytvořili si jakousi ligu na ochranu svého obrovského majetku. Její součástí jsou podle New York Timesšiky vysoce honorovaných právníků, realitních makléřů, lobbistů a protidaňových aktivistů, kteří těží ze závratné spousty daňových manévrů, z nichž prakticky žádný není k dispozici daňovým poplatníkům se skromnějšími možnostmi.“  

Co se týče korporací, více než polovina amerických zisků ze zahraničního podnikání  se nachází v daňových rájích, což je dvojnásobek podílu, který tam končil před dvaceti lety. Jak píše Wall Street Journal, některé z našich největších korporací nechávají přes 75% hotovosti vlastněné jejich zahraničními dceřinými společnostmiv amerických bankách, kde „je držena v amerických dolarech či ‚zaparkována‘ v cenných papírech korporací či americké vlády.“ Tím pádem mohou korporace využívat výhod naší národní bezpečnosti a přitom se vyhýbat daním.

0,01% si dává záležet na tom, aby nemuseli platit daně, zatímco počet amerických dětí bez domova se každý rok pohybuje kolem 2,5 milionu. Korporace příslušníků oné setiny procenta si syslí stovky milionů dolarů v zámoří, ale skoro dvě třetiny amerických rodin nemá dost peněz na to, aby si místo porouchaného kotle koupily nový.

Tohle je opravdový teror: čelit životu bez obydlí, tepla a trochy slušné stravy a bez zdání jakékoli bezpečnosti. To se může stát úplně každému z nás. Tento terorismus má z velké části na svědomí nějakých 16 000 lidí, kteří nemají pocit, že by se měli odvděčit za benefity, jimiž je zahrnula tato perverzně nerovná společnost.

Zdroj:http://www.osud.cz/hledate-teroristy-tak-tady-je-mate

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#2 rudla.kovanda@email.cz 2016-01-22 13:29
Čtu komentáře a je to smutné,když se lidí navzájem napadají za své názory,byť neznalé věci.Kdo zná ale vše!Tyto roztržky přivítají právě ti co by měli být na pranýři.Lidé by si měli uvědomit,že zodpovědnost za všechny zákony by měli nést politici,ale žádnou nenesou!Veškerá zlodějna bank,nadnárodní ch společností,fir em,ministerstev .....se děje proto,že jim to požehnali politici!Ti podepisují vykradačské zákony a sami na tom profituji-jinak by to nedělali.Proto je stále větší dluh státu i když ho vědomě dělá vláda.Jsme tak demoralizovaní, že zaměňujeme slovo 'vláda' za slovo 'stát' a to není to samé.Není nic platné,že jsou zákony na mnohaleté vězení,když se v praxi prakticky neuplatňují,ale spoň tam,kde jde o ty"privilegovan é".Na privilegované zloděje platí jen jeden trest-konfiskac e veškerého majetku,popř.vš em rodinným příslušníkům a příbuzným pokud neprokáží legálnost jeho nabytí-žádné vězení!Pak ať začne pracovat třeba u nějakého na poli.Asi se smějete,že mi přeskočilo - ano je to utopie
#1 jiri.pokorny@seznam.cz 2016-01-21 08:22
Postavit je všechny ke zdi. Byly by to přijatelné "kolaterální ztráty" při boji za sociálně spravedlivou společnost na celé planetě.

Facebook komentáře