Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Antonín Svoboda: Vít Bárta se v něčem podobá Al Bundovi. Konec jeho případu bude nejspíš stejně zábavný jako seriál Ženatý se závazky .

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • barta_napoleon
Když slyším o údajném korupčním konání Víta Bárty, kvůli kterému po něm zatoužila i česká policie, mám neodbytný dojem, že tady něco smrdí. Podobně jako v boudě psa Bucka u Bundů. Nebo na jejich toaletě poté, co z ní odešel samotný Al Bunda.

A že z té toalety nejde vůně Old Spice, je zřejmé z řady reakcí ostatních členů rodiny. U „případu" Víta Bárty tak soudím podle všech veřejně dostupných informací. Současně ale netvrdím, že se od Víta Bárty jako vine jiná značková vůně jako důkaz. Nic tak strašného necítím, je to vlastně spíše jen pocti, že ho nemusím. 

S Buckem ve smradlavé boudě

Vím z novin, že Bárta předával některým svým veverkám obálky s určitými částkami. Několik měsíců místopředsedovi Věcí veřejných Jaroslavu Škárkovi. Ten se nejdříve domníval, že oněch padesát tisíc měsíčně má na činnost spojenou s místopředsednictvím Věcí veřejných a až později došel k závěru, že se jedná o úplatek. Všechna Škárkova tvrzení je však třeba brát s rezervou, ne-li nevírou, když si vzpomeneme na jeho tanečky s novináři Respektu nebo Mladé fronty Dnes na počátku případu.

Není známo, že by se Škárka třeba alespoň jednou pokusil Bártovi předat nějaké papíry, třeba jen účet za pohoštění z hospody, kde seděl se stranickými druhy, paragon z papírnictví, ze kterého by bylo v počtu nakoupených obálek vidět, jak čile koresponduje se členy. Neví se také o žádném papíru, na něž by alespoň formálně napsal, že činnosti věnoval tolik a tolik hodin svého fyzického a intelektuálního potenciálu. Zvláště tady je chybějícího dokumentu škoda, seznali bychom, na kolik si hodinu svého výkonu Jaroslav Škárka cení. Nic. Nic. Nic. Jedinou jistotou tady je – zdá se -, že obálky několik měsíců ochotně do kapsy strkal.

Případ velké politické hráčky Kristýny Kočí, která své blonďaté mládí spojila se starými kmotry, šíří podobně nelibou vůni. Bárta říká, že jí jako půjčku poskytl půl milionu. Blondýnka s dominantním vzhledem, k jehož dokonalosti chybí jen práskající bičík, se po několika dnech od obdržení obálky rozhodla podat na něj trestní oznámení, neb pochopila, že se jedná o finanční dar za loajalitu. Možná si Vít Bárta tu loajalitu mohl získat jinak. Příliš mladých sexy dam v okolí úspěšného muže málokdy dělá dobrotu. Ženatému Bártovi slouží ke cti, že v tomto směru se o ničem takovém nemluví. Na rozdíl od vstřícnosti stále připravené seriálové hloupoučké blondýnky Kelly.

Děti Bundových přeci jen nejsou takoví parchanti

Napadlo mě to srovnání Víta Bárty a Ala Bundy, když jsem v poslední době viděl více dílů seriálu Ženatý se závazky. Připomeňte si ten začátek každého dílu, kde Al Bunda sedí v sedačce a Kelly, Bud i Pegy a nakonec i pes Buck dostávají svou obálku. Nekorumpuje vlastně Al Bunda svoji rodinu? Třeba proto, aby Pegy konečně jednou uvařila? Nebo úplně jednoduše jen kvůli tomu, aby v tom domě byl klid? Je za to možné Ala Bundu trestat? Najděte mně jediné rámě spravedlnosti, které by se takového případu ujalo. Dokonce ani žádný rodinné morálky dbalý americký deník se tohoto Bundova korupčního jednání nechopil a neučinil z něj současně obžalovaného a odsouzeného ničitele rodinného a veřejného pořádku a blaha.

Pořád nechápu v čem je u Víta Bárty a jeho obálek problém. Dokonce i v tom případě, že cenné papírky v nich naskládané stejně jako Al Bunda nepůjčoval. Peníze byly jeho, alespoň nikde známky toho, že by je ten či onen zcizil v obchodě s obuví nebo někde jinde. Takže co! Peggy dostala, Kelly dostala, Bud dostal a něco zbylo i na Bucka. Dostal Jára, dostala Kristýna ... na jiné pravděpodobně také zbylo. Jen si říkám, že ty děti Bundových přeci jen nebyli takoví parchanti.

Amerika je pěkně bláznivá, ale Bundu žádný šerif neřeší

Pochopil bych naopak naštvání některých v rodině veverek, na které se nedostalo, takže zájmy Bárty třeba hájili bez obálkové pobídky. Dovedl bych pochopit naštvání, které by vyústilo ve vnitroveverčí nechuť k takovému „řízení" hnízda a jeho propírání ve veveřích orgánech. Ale aby něco podobného k Bundům přišel řešit šerif? A že ta Amerika je pěkně bláznivá.

Jedinou věcí, která z Víta Bárty dělá psance, je fakt, že stejně jako Bunda tahal peníze z kapsy. Prodavač bot byl chytřejší a aby nemohl být viněn z praní špinavých peněz nebo podpory terorismu, nebo také z šetrnosti a nechuti platit bance poplatky, rituál rozdávání udělal každodenním a tak částku podělil pod příslušný limit. Tohle Bárta neudělal. Všechno pěkně za každý den nastrkal do obálky. Že by také nechtěl sanovat na poplatky hamižné česko-zahraniční banky? To je chyba, ale o té se v souvislosti s jeho vydáním do péče policie nemluví.

Dá se očekávat, že poslanci na blížícím se jednání sněmovny hříšného Víta Bártu k trestnímu stíhání vydají, lačnění po jeho krvi je příliš velké a zatemňuje přízemní hodnocení situace. Jistě, třeba je ve spisu, do kterého privilegovaně mohli poslanci nahlédnout, ještě něco, co do dnešního dne nevíme. Pochybuji ovšem, že takováto informace by už nebyla, při průhlednosti policejních šanonů a známé otevřenosti řady poslanců, zjevena veřejnosti.

Vydání Víta Bárty k trestnímu stíhání se zdá na jednu stranu skutečně nesmyslné. Na druhou stranu by nám přineslo nejspíš hodně pobavení. Jsou-li obvinění tak vágní, jak je dosud známo, nemohu se zbavit dojmu, že i případné soudní finále bude stejně úsměvné, jako 261 dílů seriálu s rodinou Bundových. Na jeho konci se nebude pít vězeňská melta, ale dobré francouzské víno.

publica.cz

Facebook komentáře

Nejčtenější