Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Volba českého prezidenta: Kdo bude první dámou ČR?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

 

Volba českého prezidenta: Kdo bude první dámou ČR?

Pokud druhé kolo prezidentské volby vyhraje Karel Schwarzenberg, jeho manželka Therese, která je lékařkou, ze zdravotních důvodů /následky  vážné nehody na lyžích/, by zatím roli první dámy plnit nemohla. Mimo to ani neumí česky. Podle hradního protokolu ale neznalost češtiny není problém, protože se při zahraničních návštěvách stejně buď mluví cizími jazyky, nebo se používají tlumočníci.

  • volba-ceskeho-prezidenta-kdo-bude-prvni-damou-cr

Therese Schwarzenbergová by naopak prezidentovi situaci leckdy usnadňovala, protože kromě rodné němčiny /je Rakušanka/, umí i jiné jazyky. Problém by mohl nastat pouze vnitrostátně při setkáních s manželkami českých ústavních činitelů. Pokud by si ale třeba pozvala skupinu dam, které nehovoří cizím jazykem, tak by se to řešilo tlumočníkem.

V případě prezidentského vítězství Miloše Zemana by o povinnosti první dámy jeho choť Ivana patrně nestála. Během manželovy kampaně vystoupila na veřejnost pouze jednou, když s ním přišla k volbám a její předchozí první veřejné vystoupení skončilo nedorozuměním s novináři. Roli první dámy by patrně uchopila jeho právě plnoletá dcera Kateřina, která je naopak velmi aktivní v otcově prezidentské kampani. Podle hradního protokolu by s tím také nebyl žádný problém.

"Samozřejmě je možné, že roli první dámy zastane dcera, která s prezidentem přijímá návštěvy. Je to akceptovatelné, z pohledu světové diplomacie nejde o nic tak mimořádného", řekl v rozhovoru pro média někdejší šéf hradního protokolu z časů prezidentování Václava Havla.

Bývalý Havlův hlavní protokolář generelně uvádí, že hradní protokol si ví rady bez manželek prezidentů. Tvrdí - "U státních návštěv bývá mnoho lidí. Účastní se i velvyslanci obou zemí, takže první dámu mohou zastoupit například manželky velvyslanců".

Nebylo by to ve světě a ani u nás poprvé, kdy roli první dámy by neplnily manželky. Například manželka Tomáše Garriguea Masaryka byla dlouhodobě v psychiatrické péči a za jeho působení v prezidentské funkci pak zemřela. Roli první dámy plnila prezidentova dcera Alice.

Prezident Havel byl po skonu paní Olgy Havlové v lednu 1996, rok bez manželky a neměl ani dceru, která by roli první dámy mohla plnit. Podobné příklady jsou známé i ze zahraničí.

O paní Livii Klausové, lze konstatovat, že roli první dámy plnila vcelku reprezentativně. Osobně myslím, že leckdy s větší sociální inteligencí a šarmem než její manžel.

Pokud jde o vysledovatelné trendy - první dámy se u nás donedávna věnovaly hlavně charitě. U našeho prvního prezidenta s tím začala paní Olga a pokračovaly v tom i jeho druhá manželka Dagmar i paní Livie Klausová.

Očekávatelnou tendencí je, že naše budoucí první dámy se zřejmě budou více angažovat v politice podle amerického modelu, kde manželky podporují politicky své manžely. Například někdejší proslulé americké první dámy - paní Eleanor Roosweltová /1884 - 1962/, Jacqueline Kennedyová /1929 - 1994/, Hillary Clintonová a dnes Michelle Obamová.

Facebook komentáře