Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti: Svoji neschopnost řešit konkrétní problémy svaluje ministr Chovanec na svobodný Internet

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Pirátská strana staví svou politiku na dvou základních pilířích: právu člověka na informace a na stejně důležitém právu na soukromí. Oba dva pilíře se v posledním týdnu v mediálním prostředí zakývaly. Piráti již ve svém stanovisku ke zcizení informací ze soukromého emailového účtu premiéra Sobotky poukázali nejen na problém samotného průniku, ale i na nezodpovědné nakládání s účty a informacemi v nich sdělovanými.Reakce ministra Chovance z 8. ledna v rozhovoru pro Lidové noviny pak celou věc staví zcela na hlavu. Neřeší pochybení premiéra Sobotky a namísto konkrétních kroků, směřujících ke zvýšení informovanosti premiéra o zabezpečení, ministr Chovanec volá po zrušení anonymity uživatelů sítě a praktickém zavedení cenzury formou mazání obsahu, který označuje za ilegální.

  • pirati-svoji-neschopnost-resit-konkretni-problemy-svaluje-ministr-chovanec-na-svobodny-internet

V případě kauzy Bohuslava Sobotky je situace o to horší, že pan Chovanec, který reagoval potřebou deanonymizace uživatelů Internetu a návrhem mazání ilegálního obsahu (stále předpokládáme, že pan ministr ví, že určit ilegální obsah nemůže být v kompetenci nějakého úředníka), zakrývá vlastní deficit aktivity ve velmi konkrétním případě. Server White Media, který údajně Sobotkovi účet zrekvíroval, má v rovině veřejného přihlášení se k podobným aktivitám za sebou takových akcí celou řadu. Trestních oznámení nejen za zcizování identit, ale i za vytváření seznamů osob určených k odstranění apod., padlo za roky působnosti tohoto webu několik. 

„Nechápeme tedy, proč ministr řeší problém jako problém Internetu a neřeší konkrétní problém dlouhodobě. Orgány činné v trestním řízení na toto totiž mají zcela legální prostředky a nemusí tak s vaničkou vylévat i dítě, což je v tomto případě bohužel většina internetově aktivní populace,“ hodnotí poselství ministra Ivan Bartoš z mediálního odboru Pirátů.

„Policie samozřejmě má schopnosti a možnosti, jak anonymní pachatele dopadnout (viz případy vyhrůžek bombami apod.), pokud to je pro ni priorita. Je otázkou, proč zrovna v této kauze je tak laxní. A proč její efektivitu, která je jindy vyzdvihována, ministr Chovanec zlehčuje. Očekáváme, že ministr vnitra místo návrhů, které spadají do agendy nedemokratických států, přijde v brzké době s podrobným vysvětlením, jak policie postupovala při šetření trestné činnosti webu White Media a z jakých důvodů zatím nejsou známy žádné výsledky, které by mohly vést k dopadení pachatelů,“ komentuje neuspokojivé argumenty předseda Pirátů Lukáš Černohorský.

„Nebo si máme opravdu myslet, že ministr Chovanec jen využívá příležitosti a hledá záminky k okleštění svobody Internetu? Případ, na kterém se rozhodl hrozící nebezpečí ilustrovat, tomu téměř nasvědčuje," uzavírá Lukáš Černohorský.

Kontakty: 

    Lukáš Černohorský Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - předseda Pirátů

    Ivan Bartoš Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - mediální odbor Pirátů

Odkazy:

Stanovisko Pirátů ke kauze nabourání účtů premiéra Sobotky   https://www.pirati.cz/stanoviska/stanovisko_piratske_strany_k_uniku_korespondence_premiera_sobotky  

 

Vyjádření ministra Chovance pro Lidové noviny

http://byznys.lidovky.cz/chovanec-by-internetu-rad-nasadil-obojek-fd9-/media.aspx?c=A160107_220537_ln-media_sij 

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2016-01-09 13:09
Ubozí kreténi, kteří nám vládnou. Jsou to jen vyžírkové státní kasy a "anální alpinisté" do US zadku. A ne a ne se této pakáže zbavit.

Facebook komentáře