Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

František Matějka: Václav Havel a kult osobnosti aneb zůstaňme ostražití

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • Havel_kult_osobnosti
Rodí se nám tu nový kult osobnosti. Pompézní akce, lafeta po Masarykovi, armádní šiky, přímé přenosy, zákony o zásluhách... ideální pro upozadění aktuálních problémů, které však nezmizely. Kult osobnosti je založen na zveličování zásluh a vlastností vedoucí osobnosti či osobností, jež je současně nemožné kritizovat (kolikrát já to v diskusích schytal).

 

Velebená osobnost zastává ve společnosti dominantní postavení ideálního vzoru s kladným charakterem, vlastnostmi a myšlenkami, kterými by se měla společnost v co největší míře inspirovat. Tolik obecná citace... a tolik i mé obecné hodnocení dnešních dnů po smrti Václava Havla.

Krize v Evropě se však nezastaví úmrtím kohokoli. Oficiální třídenní státní smutek, který vyplní zbylé období do Vánoc, začíná ve středu, tedy přesně v den, kdy bude Vláda České republiky pokračovat v rozhodování o odeslání našich 90 mld. Mezinárodnímu měnovému fondu. Ze světa zní hlasy, že na pofidérní „záchraně" eurozóny se odmítá podílet USA, zatímco jejich místo zaujímá tolik mnohými nenáviděné Čína a Rusko, s jejichž představiteli se teď vedení EU plácá po ramenech a usmívá do kamer. Navzdory kritice voleb v Rusku a nesvobody v Číně jsou prostě prachy na dluhy přednější, než nějaké ideje. Brusel alarmisticky straší pomalu nejhorší apokalypsou v dějinách a rozdělením Evropy, vojenští představitelé USA sdělují, že hospodářská krize v EU může přejít ve velké občanské nepokoje (jakoby si někdo připravoval půdu pro další „nezištnou humanitární akci"), a k tomu všemu nám naši politici v čele s Kalouskem a Schwarzenbergem vysvětlují, že poslat peníze prostě musíme. Podlehli už i Poláci. Ti však alespoň férově přiznávají, že to není z důvodu přesvědčení o „pomoci", ale aby jim Brusel nezkrouhnul dotace. Inu, není nad demokraticky projevenou svobodu volby, zejména když je vyfutrována penězi jiných...

Současně s tím se v hlavách našich politiků zrodil nápad, jak definitivně zakotvit do našeho právního řádu kult osobnosti Václava Havla. Myslel jsem si, zjevně chybně, že uctívání lidí prostřednictvím zákona už máme dávno za sebou, a že už umíme uctívat někoho svobodně a z přesvědčení, nikoli z důvodu nařízení. Vzhledem ke skutečnosti, že zákony platí pro všechny, budou teď Václava Havla uctívat povinně všichni a basta. Fero Feniče dokonce napadlo přejmenovat Ruzyňské letiště na Letiště Václava Havla. Už chybí jen názvy náměstí v každém městě a na nich sochy.

Smrt Václava Havla běh dějin ani každodenních životů nezastaví. Nezastaví ani každým dnem se prohlubující hospodářskou a finanční krizi v Evropě. Vláda vyhlásila třídenní státní smutek a jako na potvoru začíná zrovna v den, kdy bude zároveň jednat o odeslání 90 miliard Bruselu. Ano, Bruselu, protože cesta přes MMF je jen účelovým obcházením primárního práva EU. Smrt Václava Havla pro mě není důvodem, abych se přes vyhlášení státního smutku nezúčastnil demonstrace před úřadem vlády proti dalšímu odeslání peněz, které patří občanům České republiky. Petr Nečas nás včera vyzval, abychom v době státního smutku byli zdrženliví ve svých projevech. Mohu mu slíbit, že bude-li v ty dny kvůli Václavu Havlovi zdrženlivá jeho vláda a své jednání zruší, budou jistě zdrženliví i demonstranti a svou akci zruší také. V opačném případě považuji demonstraci za zcela legitimní vyvážení situace, kdy vláda zneužije menší ostražitosti lidí v těchto dnech a sama bude na státní smutek, který vyhlásila, kašlat.

Je úplně jedno, kolik se nás tam zítra v 9:00 sejde. Kdo bude svobodně chtít, může se cestou jistě i zastavit na místech, kde hoří svíčky za Václava Havla. Občanský projev nespokojenosti proti servilním krokům naší vlády vůči Bruselu totiž není ani ve dnech státního smutku projevem neuctivosti. Naopak. Je projevem úcty vůči České republice jako celku. Ostatně ani v době před rokem 1989 si většina lidí nemyslela, že ta hrstka jedinců, která aktivně vystupovala proti tehdejší státní mašinérii, jednou něco změní...

Ano, zemřel Václav Havel, člověk. Dost možná právě proto zůstaňme alespoň někteří z nás v zájmu těch, kteří žijí, ostražití a ve střehu.

Facebook komentáře