Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Už stačí jen vyznamenat Mašínovou

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Prý cpe nás na východ, do Kremlu a k Číňanům. No a proč ne? Amíci se cpou do Asie horem dolem a na Evropu uvalují cla. Dali jasně kam je srdce táhne a Zemanovi se to bude vyčítat. Jak pokrytecké a na přes hubu. No ne ode mne, já si s nikým takovým ruce nezamažu..

  • uz-staci-jen-vyznamenat-masinovou

 

Na státní vyznamenání senátoři navrhují Zdenu Mašínovou, sestru bratří Mašínů, kteří se po komunistickém převratu se zbraní v ruce prostříleli na západ. Mašínová ví, že od prezidenta Miloše Zemana by si ho určitě nevzala. Zeman je podle ní nedůvěryhodné a nebezpečné individuum, prohlásila sestra bratrů Mašínů, co neváhali vraždit nevinné lidi. Tak teď nevím. Krev není voda a proto jsem usoudila, že nebezpečná je spíše Mašínová. Ne, že by snad chtěla střílet, ale žlučovité řeči jsou někdy horší jak kulka.

Prý cpe nás na východ, do Kremlu a k Číňanům. No a proč ne? Amíci se cpou do Asie horem dolem a na Evropu uvalují cla. Dali jasně kam je srdce táhne a Zemanovi se to bude vyčítat. Jak pokrytecké a na přes hubu. No ne ode mne, já si s nikým takovým ruce nezamažu..

Rodiče byli oba drženi na Pankráci, otec jako zločinec, matka jako rukojmí. Zajímavé je, že nacistům stačil slib Emmy Mašínové, že děti Ctirada, Josefa a Zdenu vychová jako řádné občany říše. Jejich matka Zdena byla nakonec propuštěna a to dopadla opravdu dobře, protože jiní za to skončili v plynové komoře.

V roce 1953 si bratří Mašínové prostříleli cestu na západ a jejich sestra Zdena Mašínová pak prý byla celoživotně perzekvována komunistickým režimem.

Mládí

Značnou část dětství strávila Zdena na různých klinikách. Narodila se totiž s vážným postižením nohou a lékařská prognóza nebyla dobrá. Na Karlově náměstí na Ortopedickém oddělení strávila s krátkými přestávkami osm let. První ortopedickou operaci prodělala Zdena ve dvou letech. K údivu lékařů na vozíku neskončila. V jedenácti letech mohla konečně samostatně chodit. Ano, komunistické Česko ji věnovalo zdravotní péči a zdarma. Docela by mne zajímalo jestli by chodila, kdyby žila na Západě. Jako třináctiletá odešla za babičkou Emmou do Jeseníku, kde její strýc Ctibor Novák organizoval odsun Němců. Tam pokračovala Zdena ve studiu na místním reálném gymnáziu. Jak tak koukám, Zdenička nemusela k lopatě, ale hezky do školy. V letech 1951 až 1953 Zdena vystudovala Vyšší zdravotnickou školu v Olomouci. V létě 1953 nastoupila jako laborantka na zdejší krajské hygienické stanici.

Po útěku bratří na Západ

Na podzim roku 1953 utekli oba její bratři Ctirad a Josef za známých okolností na Západ. Následovalo Zdenino zatčení. Poté strávila několik měsíců na samotce ve věznicích v Olomouci a Praze-Ruzyni, kde byla téměř denně podrobována výslechům. V roce 1957 se přestěhovala z Olomouce do Prahy. Zde mohla pracovat jako myčka laboratorního skla v laboratořích pražských poliklinik. Možnost emigrace Zdena nikdy nevyužila, proč to nevím.

V Dánsku se setkala se svým bratrem a měla cestu ven otevřenou. Zůstala, tak asi se neměla tak zle, jak se nám snaží vnutit. Dnes žije v Olomouci, kde jí byly v restituci navráceny dva domy. Zdena Mašínová a její bratr Ctirad získali statek zpět v listopadu 2017. Mašínová chce po rekonstrukci na statku vytvořit muzeum, které bude připomínat jejího otce Josefa Mašína a její rodinu.

zdroj:http://www.na-septande.cz/jak-vidim-deni-kolem-sebe/uz-staci-jen-vyznamenat-masinovou

Facebook komentáře