Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Fidel Castro: 97 let symbolu důstojnosti a emancipace

Tváří v tvář intervenční politice, která vysílá vojáky do všech koutů světa, posílal Fidel Castro lékaře do nejpotřebnějších míst.

Tuto neděli (13.8.) slavili revolucionáři na celém světě 97. výročí narození historického vůdce kubánské revoluce Fidela Castra, univerzálního symbolu emancipačních myšlenek a antikolonialistického a antiimperialistického boje.

Fidel je referenčním bodem marxistického myšlení a jeho tvůrčího uplatnění na Kubě, národa, který se stal pochodní v temném stínu impéria, přestože byl malý a chudý.

  • fidel-castro-97-let-symbolu-dustojnosti-a-dustojnosti

O muži, který v roce 1959 vedl k triumfu masového hnutí později definovaného jako "revoluce dělníků, rolníků a studentů", je známo mnoho. Méně známé jsou však jiné aspekty jeho života, které se týkají jeho schopnosti proměnit lid.

Neklidný a zvídavý student

Fidel Castro byl neklidný a zvídavý student. Jeho vášeň pro četbu a učení formovala jeho schopnost hlouběji se ponořit a vytvořit si komplexní představu o společenských a historických procesech.

Album absolventů havanského Colegio de Belén, kde Fidel studoval v letech 1942-1945, ukazuje jeho vynikající výsledky ve všech předmětech souvisejících s literaturou.

Vášeň pro sport

Vášeň pro sport ho provázela po celý život. "Byl to opravdový sportovec, který vždy odvážně a hrdě hájil školní vlajku. Uměl si získat obdiv a náklonnost všech," píše se také v Belénově maturitní knize.

Přitahoval ho basketbal, baseball a plavání. Vzpomíná se na něj také kvůli hraní šachů. Tělesné cvičení vždy považoval za nepostradatelné pro upevnění zdraví a charakteru.

Věrný svému předpokladu, že sport je právo, vytvořil systém sportovních zařízení a součinnost mezi sportem a vzděláváním. To pomohlo pochopit, jak mohl národ pod tvrdou americkou blokádou získat 84 olympijských titulů, daleko před zeměmi jako Španělsko a Brazílie.

Solidarita a humanismus

Nicolás Maduro to jednou nazval "společnou solidaritou, která dnes zahrnuje národy světa". A k pochopení této věty by stačilo vidět Fidela mezi stovkami vietnamských bojovníků, které navštívil v září 1973, uprostřed osvobozenecké války proti americkému okupantovi.

Žádný jiný panovník a státník nepodstoupil takové riziko, aby tam cestoval. Do pádu Saigonu zbývaly ještě dva roky a Fidel již předvídal, že vietnamský lid zlomí páteř "průmyslově, vojensky a ekonomicky nejsilnější imperialistické zemi".

Internacionalistická stopa

Tváří v tvář intervencionistické a vměšovací politice Spojených států posílal Fidel lékaře k těm nejpotřebnějším. Od počátku 60. let 20. století poskytlo pomoc ve více než 120 zemích přibližně 420 000 kubánských zdravotníků.

Unikátní byla péče poskytnutá v letech 1990-2011 více než 26 000 dětí v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině, které trpěly těžkými nemocemi po černobylské jaderné havárii (duben 1986).

Fidel se o ně vždy osobně zajímal a tato náklonnost se znásobila mezi kubánskými dětmi a mladými lidmi, kterým od útlého věku svěřoval budoucnost revoluce a nejdůležitější úkoly.

Jen v letech 2015-2018 vyslala Kuba do 68 zemí Latinské Ameriky, Afriky a Asie více než 50 000 lékařů, zdravotních sester a dalších techniků.

Vzpomínky přátel

Jak po Fidelově smrti řekl bývalý ekvádorský prezident Rafael Correa, Kuba s ním nestavěla zdi, které staví impéria, ale bašty důstojnosti, respektu a internacionalismu.

Evo Morales řekl: "Fidel postavil Kubu na mapu světa tím, že bojoval proti politice impéria". Svět uznává Fidela jako nedostižný epos v dobách osamělosti celého lidstva.

Hugo Chávez, s nímž se blízce přátelil, ho nazval "císařem důstojnosti a socialismu" a označil ho za "otce, druha, mistra dokonalé strategie".

Jiný blízký přítel, Gabriel García Márquez, kdysi řekl, že Fidel našel v José Martím svého vyvoleného autora a měl talent začlenit jeho ideologii do krevního oběhu marxistické revoluce.

Maradona ho označil za největšího v dějinách a nechal si vytetovat jeho tvář na levou nohu, zatímco na pravou paži si nechal vytetovat podobiznu Che Guevary. Diego se mu jednoho dne v jednom psaní vyznal: "Fideli, jestli jsem se od tebe za ta léta upřímného a krásného přátelství něco naučil, tak to, že věrnost je k nezaplacení.

Zdroj: https://www.mundo24.info/america-latina/fidel-castro-97-anos-de-un-simbolo-de-dignidad-y-emancipacion.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#2 Volník Nevolník 2023-08-16 13:02
Mě hodně zaujalo, jak se ho cenodárci zdejšího tenetodelky pod vedením prezidenta-holk aře snažili fyzicky zlikvidovat snad na tisíc způsobů, nezdařilo se jim to a pak se manželka onoho holkaře podívala, jak prý to měl uvnitř hlavy krásné.
Citovat
#1 adamkratochvil 2023-08-15 14:07
velky clovek, ktory sa postavil americkym lotrom a v Zatoke svíň ich porazil a vyhnal z uzemia Kuby a odvtedy bola Kuba slobodna...
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře