Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kubánské doutníky, rum, vynikající káva a 638 pokusů o atentát na Fidela Castra!

Emil Kalabus

Zabít kubánského exprezidenta Fidela Castra se zdá jako nemožný úkol. Podle Fabiana Escalanteho, který byl dlouhá léta pověřen jeho ochranou, bylo na Castra provedeno celkem 638 atentátů. Castrovi nepřátelé se snažili bývalého kubánského vůdce zabít například výbušninou v doutníku, nebezpečnou plísní v dýchacím přístroji na potápění nebo střelbou ze samopalů v mafiánském stylu. Kuba je největší ostrovní stát v Karibiku a je jednou z posledních zemí světa s komunistickým režimem.

V roce 1492 Kubu objevil Kryštof Kolumbus, který také prozkoumal pobřeží ostrova, který pojmenoval Juana. V roce 1511 se na východě ostrova usadila první španělská kolonie pod vedením Diega Velázqueze. Kuba zůstala španělskou kolonií po následujících 400 let.

Otroctví, ve kterém žili černošští obyvatelé ostrova, bylo zrušeno roku 1886. Nezávislost na Španělsku byla vyhlášena 10. října 1868, vedla však k dlouhé válce a plné nezávislosti se země dočkala až později.

  • kubanske-doutniky-rum-vynikajici-kava-a-638-pokusu-o-atentat-na-fidela-castra

 

V roce 1898 proběhla Španělsko-americká válka, ve které Španělsko ztratilo vládu nad Kubou, Portorikem a Španělskou východní Indií. Krátké období byla Kuba pod správou USA. Nezávislost Kuby byla vyhlášena 20. května 1902. USA si jako podmínku stažení svých vojsk udržely v pronájmu vojenskou základnu Guantánamo a zátoku Bahía Honda na druhé straně ostrova. Té se však později vzdaly na oplátku za rozšíření základny v Guantánamu.

DOUTNÍKY

Jemné kubánské doutníky jsou celosvětově proslulé. Cohiba je staré slovo indiánského kmene Taino a označuje svazek tabákových listů. Jako první z Evropanů viděl původní obyvatele Kuby kouřit tyto předchůdce doutníků Kryštof Kolumbus. Novodobé Cohiby dostávaly nejdřív jen diplomatické návštěvy, od roku 1982 jsou ale na prodej v limitovaných sériích.

Značka Cohiba je vlajková loď kubánských doutníků a roku 1966 byla spuštěna na počest vůdce a diktátora Fidela Castra. Vyrábějí se v El Laguito poblíž Havany, v továrně předělané z honosné vily někdejšího třtinového magnáta.

RUM

Havana Club je značka, pod níž se v Santa Cruz del Norte v severovýchodní části Kuby vyrábí několik alkoholických rumových nápojů. Tuto dnes jedinou mezinárodně uznávanou značku kubánského rumu založil v roce 1878 José Arechabala. Po kubánské revoluci v roce 1959 byla společnost kubánskou vládou znárodněna. Rodina Arechabalových emigrovala do Španělska a poté do Spojených států. Od roku 1944 e tento známý rum vyráběn pod hlavičkou společnosti Havana Club International, což je joint venture, kterou vlastní stejným dílem kubánský stát a francouzská firma vyrábějící alkoholické nápoje Pernod Ricard.

KÁVA

Na evropských i asijských trzích je Kubánská káva považovaná za pravý gurmánský zážitek a vyhledávanou komoditu.

Káva se na Kubě sklízí od poloviny 18. století, její produkce dosáhla vrcholu během 19. a na počátku 20. století. Po kubánské revoluci v roce 1959 došlo ke znárodnění kávového průmyslu, rozpuštění velkých farem a poklesu objemu výroby. Veškerá kubánská káva je dnes exportována společností Cubaexport, která reguluje ceny a výkupy od malých pěstitelů a zpracovatelů.

Kubánská káva je vyvážena do Japonska, Francie, Německa, Velké Británie, Kanady a na Nový Zéland. Bez zajímavosti jistě není, že samotní Kubánci si mohou koupit pouze dvě unce kávy jednou za 15 dnů.

FIDEL CASTRO

Pokud vzpomínám Kubu, nelze nevzpomenou Dr. Fidela Castra narozeného 13. srpna 1926, v Biránu na Kubě. Castro je bývalý kubánský prezident a premiér, revolucionář, někdejší 1. tajemník Komunistické strany Kuby. Vládl od roku 1959 až do roku 2006, kdy těžce onemocněl a jeho funkce kromě vedení strany převzal jeho bratr Raúl Castro. V dubnu 2011 se vzdal i funkce 1. tajemníka strany.

Castro je nedílnou součástí kubánského života, a to i přes více než šest stovek pokusů o atentát. Ty naopak ještě posílily mýtus o nezničitelnosti tohoto muže.

Pokusy o atentát na Fidela Castra dokumentuje Havanské muzeum.

Podle oficiálních údajů přežil 638 pokusů o atentát.

Neoriginálně pojmenované Muzeum ministerstva vnitra, ležící v havanském předměstí Miramar, se rozhodlo zmapovat snahy o podkopání kubánského státu a hlavně pokusy o zavraždění Fidela Castra.

Mezi všemi těmito událostmi vyniká hlavně invaze kubánských exulantů do jihokubánské Zátoky sviní před 40 lety. Akce, stejně jako většina podobných pokusů, byla špatně naplánovaná a chybně provedena.

Když pokus o invazi ztroskotal, vymyslela CIA řadu neuvěřitelně bizarních plánů, jak zabít prezidenta Castra.

Některé z pokusů, které mají na svědomí převážně kubánští exulanti žijící ve Spojených státech a často podporovaní CIA, se skoro podařily. Nejaktivnější byli spiklenci v případech, kdy Castro vyrazil do zahraničí.

Naposledy Castrovi usilovali o život v listopadu roku 2000 během panamského summitu. Tamní policisté zatkli čtyři Kubánce i s osmi kilogramy plastické trhaviny a plánkem místa, kde se akce měla uskutečnit.

Není bez zajímavosti, že Fidel Castro byl při návštěvě ČSSR vyznamenán Řádem Bílého lva a také obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy, o kterém se následně po roce 1989 vedly debaty, zda by mu měl být odebrán či ne (což kvůli platnému právnímu řádu nejde).

Fidel Castro má podle dostupných informací devět dětí – sedm synů a dvě dcery.

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/czech/korespondent/91.shtml

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře