Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

K rezoluci VS OSN odsuzující blokádu Kuby ze strany Spojených států amerických

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

V úterý dne 29. října 2013 proběhlo již po dvaadvacáté ve Valném shromáždění OSN hlasování o rezoluci „Potřeba ukončit ekonomickou, obchodní a finanční blokádu uvalenou Spojenými státy americkými na Kubu“. Pro rezoluci a tedy pro zrušení americké blokády Kuby, která této malé ostrovní zemi způsobila za více než padesát let svého trvání škody v odhadované výši 1 bilionu 327 miliard 157 milionu dolarů, hlasovalo 188 členských zemí OSN ze 193. Dva státy – USA a Izrael hlasovaly proti rezoluci a tři – Mikronésie, Palau a Marshallovy ostrovy se hlasování zdržely.

  • k-rezoluci-vs-osn-odsuzujici-blokadu-kuby-ze-strany-spojenych-statu-americkych

Státy světa tak potvrdily izolaci USA ve věci blokády Kuby. Kuba rovněž jako již mnohokrát zopakovala ochotu k vážnému a konstruktivnímu dialogu s USA. Přijatá rezoluce vyzývá opakovaně USA k přísnému dodržování cílů a zásad Charty OSN, jako jsou suverenita a rovnost států, svoboda obchodu a nevměšování se do vnitřních záležitostí. Opakovaně tak poukazuje na to, že USA systematicky porušují zásady mezinárodního práva, za které se tak rády v případě agresí v Iráku, Afganistanu, Libyi a řady dalších schovávají.

Společnost česko-kubánského přátelství spolu s Kubou a ostatními národy světa odsuzuje Spojené státy americké za porušování mezinárodního práva a jednostrannou, extrateritoriální aplikaci škod, které působí občanské společnosti na Kubě. Americká blokáda Kuby dopadá na všechny vrstvy kubánského obyvatelstva, ale především na kubánské děti a ženy. Blokáda se stala kolektivním trestem ze strany Spojených států proti kubánskému národu za to, že si zvolil svou vlastní nezávislou cestu, cestu k socialismu a osvobodil se od koloniální nadvlády USA a jejího vměšování do svých vnitřních záležitostí.

Společnost česko-kubánského přátelství vyzývá nově zvolené poslance a budoucí vládu České republiky, aby více než dříve zněly z půdy Poslanecké sněmovny PČR, ale i ze Strakovy akademie a Černínského paláce důrazné hlasy žádající ukončení americké genocidní blokády Kuby. Je nutné, aby Česká republika, v souladu s dodržováním mezinárodního práva a s respektem k rezoluci VS OSN přijaté i hlasem české diplomacie, zastavila veškerou podporu kubánských kontrarevolučních skupin, které hájí namísto práv občanů Kuby zájmy Spojených států amerických. K této podpoře dochází především skrze organizaci Člověk v tísni.

Společnost česko-kubánského přátelství hodlá i nadále rozvíjet přátelství a dobré vztahy mezi lidem České republiky a Kubánské republiky.

Kontakty:

Ludvík Šulda, předseda Společnosti česko-kubánského přátelství: E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,

SPOLEČNOST ČESKO-KUBÁNSKÉHO PŘÁTELSTVÍ

Křivenická 408/6 181 00 Praha 8

http://www.kubadnes.cz    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Facebook komentáře

Nejčtenější