Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Komunismus a komunisté: Část první – počátky.

Je jim vytýkáno mnohé, protože připomenout si to dobré, není v zájmu těch, kteří jsou dnes u moci a vykořisťují a ždímou pracující jako za starých časů, než komunistické hnutí bojující za práva dělníků, rolníků a všeho poctivě pracujícího lidu vzniklo.


 

Připomeňme si, o co vlastně v myšlence komunismu jde…

 

Komunisté byli (a ti opravdoví dodnes jsou) lidé, kteří nedokážou jen trpně přihlížet tomu, jak se někteří doslova topí v penězích a luxusu a jiní umírají na ulicích hlady a zimou…

 

  • komunismus-a-komuniste-cast-prvni-pocatky

V historii moderního světa, po nástupu buržoazie k moci a pádu většiny feudálních mocností, bylo mnoho myslitelů a teoretiků, kteří se zabývali myšlenkou, jakým způsobem by bylo možné zlepšit svět a úplně, nebo aspoň částečně smazat ty propastné rozdíly mezi chudými a bohatými, mezi vlastníky pozemků, dolů a továren a nemajetnými pracujícími.

 

Největší překážkou k tomu, aby se měli obyčejní pracující lépe, byla neochota vlastníků výrobních prostředků, tedy kapitalistů, vzdát se větší částky nadhodnoty výrobků, tedy zisku z práce dělníků, nebo rolníků (proletariátu) u nich zaměstnaných v jejich prospěch, tedy dát víc peněz těm, kteří ty výrobky vlastníma rukama vyrobili…

 

Tito kapitalisté se naopak snažili dát pracujícím z tohoto zisku co nejméně, aby si mohli co nejvíce peněz ponechat pro své potřeby a zkažené výstřelky a pracujícím dávali jen tolik, aby neumřeli hlady a mohli dále vyrábět v jejich podnicích a přinášet jim zisk.

 

Zkráceno, jasně a stručně, bohatým továrníkům a statkářům šlo vždy v první řadě o vlastní zisk a potřeby pracujících je nikdy nezajímali. Ve vládách vždy seděli pouze lidé z těchto kruhů, protože ti jediní měli dost peněz na kvalitní vzdělání a tak vždy při nepokojích proletariátu požadujícího spravedlivější ocenění jejich tvrdé poctivé práce stáli za bohatými továrníky a statkáři.

 

Jednotlivé drobné změny v takovém systému absolutního povýšenectví jedné třídy hrstky bohatých průmyslníků a středně bohatých měšťáků nad absolutní většinou chudých, poctivě pracujících dělníků a rolníků, neměli šanci něco změnit. Jediným řešením, jak nastolit spravedlivější řád, nebyli nějaké dílčí změny, ale celková systémová změna, která přinášela revolučníMYŠLENKU NÁRODNÍHO LIDOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ…!!!!!

 

Tuto teorii rozvinula dvojice Karel Marx (Karel Heinrich Marx se narodil roku 1818 v Prusku a zemřel roku 1883 v Anglii. Filosof, který rozpracoval vlastní materialistické pojetí dějin, založené na ekonomických zákonitostech. Ve společnosti je podle nich přítomen konflikt mezi ovládanými a vládnoucími, který bude odstraněn zrušením soukromého vlastnictví a nastolením beztřídní, komunistické společnosti.) a Bedřich Engels (Friedrich Engels narozen roku 1820 v Německu, zemřel roku 1895 v Anglii.  Německý politický filosof a ekonom, spoluzakladatel marxismu, vůdčí osobnost První i Druhé internacionály. Byl osobním přítelem Karla Marxe, s nímž se podílel prakticky na všech významných pracích z oblasti filosofie a ekonomie i na dílech o komunismu.), kteří o nutnosti nastolit vyšší, mravnější a spravedlivější společenský řád, SOCIALISMUS vedoucí posléze k dokonalé beztřídní společnosti bez peněz a soukromého vlastnictví výrobních prostředků, tedy KOMUNISMU napsali celou řadu vědeckých knih (nejznámější je Kapitál) a pojednání a na základě těchto myšlenek vznikla první vědecká, ucelená sociální teorie ukazující cestu k lepšímu světu pro pracující lid…MARXISMUS.

 

 

V této smělé, nové brilantní teorii továrny, doly a polnosti nevlastnili jednotlivci, ale národ, potažmo stát.

 

 Všechen zisk z prodeje výrobků, po odečtení nákladů na rozvoj podniku a po vyplacení spravedlivých mezd by nekončil v rukou bohatých soukromníků, ale šel do státní pokladny. Stát by tak měl daleko více finančních prostředků a mohl by je vracet do sociální sféry, tedy na zlepšení životních a pracovních podmínek pracujících.

 

V takové společnosti by mohlo být dotováno školství, zdravotnictví a výstavba a státem. V takové společnosti by dobrých do škol mohl chodit každý, ne jen boháči, lékařská péče by byla bezplatná a stejná pro všechny bez rozdílu a pracující by měli po ukončení produktivního věku státem vyplácenou rentu (důchod) který by jim umožnil prožít po letech práce zasloužené klidné stáří bez existenčních problémů.

 

Tato teorie byla kapitalisty samozřejmě přijímána jak jinak, než s velkou nelibostí a odsudky. Nikoho z těch milionářů, miliardářů, továrníků, vlastníků dolů a uhlobaronů by samozřejmě ani nenapadlo vzdát se ohromných zisků, které užívali pouze pro vlastní potěšení a rozkoše. Prohlašovali, že jsou lepšími, vzdělanějšími lidmi a zaslouží si tedy lepší podmínky a život, než dělnická, nevzdělaná lůza pracující v jejich podnicích.

 

Argumentace, že každý člověk si je rovný, je urážela a byla přijímána s despektem a pohrdáním. Revoluční myšlenka marxismu, byla záměrně haněna, zesměšňována a tvrdě potírána. K protidělnickým represím bylo užíváno pendreky a puškami vyzbrojené četnictvo, které neváhalo často použít ostrou munici a střílet pracující, kteří se dožadovali lepších podmínek jako zvěř. Činilo se tak bez jakýchkoli soudů, jakýchkoli postihů, bez slitování a bez milosti. Mnoho rodin tak přišlo o své muže, otce, živitele a doslova pak umíralo hlady.

Podvyživené děti žebrali na ulicích, nebo od útlého věku dělali pouliční prodavače, aby si vydělali aspoň na kousek chleba denně. Kapitalisté ve své rozpínavosti, nenažranosti a sobeckosti dosáhli bodu hospodářské stagnace a krize a řešili to jediným způsobem, kterým uměli a mohli…Válkou o zdroje a o kolonie…začala PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA

 

Tato válka byla válkou krutou, sobeckou a antisociální, jejími oběťmi nebyli politici a mocní kapitalisté stojící v pozadí, ale zase prostý lid, který musel bojovat a po milionech umírat za mocenské zájmy bohatých a vlivných. Tato válka přivedla celé země a národy do takové bídy a takového zoufalství, že se prostě muselo něco stát…Přišla KOMUNISTICKÁ REVOLUCE ve feudálním carském RUSKU…!!!!!

 

Ladislav Kašuka.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře