Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Sebastianova síť špíny

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • narodni
Už je to tady, už je to tady! Multifunční překrásné centrum COPA se čtyřmi podzemními a "sedmi nebo osmi" (či snad – po zrušení příliš omezujícího územního plánu Prahy devíti či desíti) nadzemními podlažími se konečně začíná stavět. A to na pozemku, který jistý pan Sebastian Georg Pawlowski levně koupil od Dopravního podniku (tedy prakticky od magistrátu) už v roce 2000.

 

Za 6.000 metrů čtverečních tehdy sice nabídl nejvíc ze všech zájemců – 425 milionů korun – ale asi 70 tisíc za metr se v této lokalitě zdá trochu málo. V dané době zde byla "cena obvyklá" nejméně 100.000 Kč/m2. Ale proč by magistrát (a jeho černá díra Dopravní podnik) nevyšly vstříc milému Sebastianovi. Nebylo to poprvé a nebylo to naposledy.

Vítejte v centru Prahy

Nehodlám zde probírat všechny Sebastianovy kauzy. Je jich tolik, že orientovat se v nich je poměrně složité. A to i v každém detailu každé kauzy! Možná je to záměr, aby nebyla orientace jednoduchá, celkový obraz však – možná nespravedlivě – ukazuje pana Sebastiana jako velikého šibala. Třeba už jen ta naposled užitá formulace "sedm nebo osm pater" v bezprostředí blízkosti památkové rezervace. Podle dřívějších informací má jít o 6 metrů nad původně nalajnovaným horizontem okolních budov, no a to vychází právě na dvě patra. Ale za obchodním domem My se to schová. A z hradčanské rampy může vršek šesti kostiček vypadat zajímavě.


Označení Sebastiana za "šibala" možná není tak nespravedlivé, alespoň v případě jeho (ne)péče o náplavku u Mánesova mostu. Jeho firma Immovision totiž od roku 1999, kdy ji získala do pronájmu, neplnila smlouvu s radnicí Prahy 1. Platila tedy směšnou kačku za metr čtvereční ročně, ale za to měla vybudovat sportovní a dětské hřiště. Což se do března 2012 nestalo. Současní radní Prahy 1 mu proto tuto smlouvu chtějí zrušit. Ale pan starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) by vypověděl všechny nájmy. Což je sice revoluční řešení, ale možná výhodnější pro Sebastiana než pro Prahu 1. Městská část by mu totiž za způsobenou škodu na vložených investicích měla vyplatit 100 až 120 milionů korun. (Další viz na stránce Věcí veřejných na Praze1.) Zdá se, že bez těchto peněz by se stavba COPA centra po dlouhých letech vůbec nemohla rozeběhnout. Vypadá to, že Sebastian nikdy peníze neměl, a pokud měl, pak je nechtěl vydávat na takové hlouposti, jako třeba archeologický průzkum staveniště COPA centra, za který archeologům ještě na začátku roku 2010 dlužil 9,4 milionů korun.

S penězi je vůbec potíž. InterBank (nyní LBBW Bank, IČ 148 93 649), která firmě COPA s.r.o. (se sídlem v Panské 7, základní kapitál 7 milionů Kč) na projekt v únoru 2004 půjčila 6,4 milionů euro, si na celý objekt vzala zástavu, takže jím už nejde ručit nikomu jinému. (To je poměrně málo, ale dal by se za to třeba vybudovat luxusní byt v 11. podlaží.) Vloni činila hodnota firmy Pawlowski se sídlem ve švýcarském Zugu asi 12 milionů švýcarských franků. (Sebastian ovšem není jejím majitelem, pouze členem správní rady. Na udané adrese nemá firma telefon.) To taky nestačí. Sebastian má další es er óčka, ale ta se nemohou hrnout do tak rozsáhlého kšeftu za 4 miliardy (ani časopisy Týden a Instinkt to nezaplatí). Tedy, původně to měly být miliardy dvě, ale vícenáklady naskakují: stabilizace okolních domů, aby se nezřítily do stavební jámy, zajištění vzácných gotických sklepů, když ta jejich větší nevzácná část bude moci být díky ministerstvu kultury a dvěma kulturním ministrům (Besserovi a Hanákové) proměněna v podzemní garáže. Ale samotné peníze nejsou tak důležité. Důležitá je vize, peníze se už splatí.

Sebastian měl někdy v roce 2006 vizi, podle které koupil památkově chráněný Škodův palác v Jungmannově ulici. Tedy poté, co se dověděl, že primátor Bém má vizi sestěhovat úředníky magistrátu do jediné budovy. Magistrát dostal původně nabídku od původního vlastníka ČEZ, který za něj v roce 2001 chtěl rovnou miliardu. Cena pak časem klesla na na 850 milionů. Praha si pak tento palácek od Sebastiana pronajala za 200 milionů Kč ročně na dobu 20 let. Tu miliardu už za něj dala, ba víc, a ještě tři dá. Barák i s pronájmem pak přešel do vlastnictví lucemburské společnosti Guyana Holding s neznámými vlastníky. Sebastian nejspíš musel zaplatit půjčky.

Centrum COPA staví na Národní třídě, vlastně ve Spálené, firma COPA Centrum Národní (se sídlem v Panské 7), což je společnost s ručením omezeným a základním majetkem 100.000 Kč. To by samo o sobě nevadilo, ovšem stavitelé COPA centra chtějí mít alespoň nějakou záruku, že dostanou peníze za práci i za vložený materiál. Možná kvůli tomu se v poslední době přiznal ke spojenectví v projektu miliardář Radovan Vítek a jeho skupina CPI. Radovan dodá peníze, které nadělal ve slovenské kupónovce (Východoslovenské železárny, Slovnaft, Restitučný investiční fond) a při pirátském uchvácení spotřebního družstav Včela. Sebastian dodal kontakty a pozemek. Až bude postaveno, může objekt přejít někam do Guayany. Pardon, Lucemburska.

Pokud nepropadne zástava na objekt do rukou LBBW banky. Ale ta si bude musit pospíšit, protože firma COPA Centrum Národní, s.r.o., přesněji oba její společníci – Sebastian a akciovka Marissa Kappa, s akciemi na jméno, jež patrně drží Vítek – zastavili svoje podíly v lednu 2008 pro změnu u banky UniCredit Bank (IČ 649 482 42). Tedy podíl ve společnosti, která staví čtyřmiliardový projekt. Na který má 100% zástavní právo LBBW. Ale ta ho má možná za záchodky…

20. července 2009 nechal Sebastian "svůj pozemek" obehnat plotem, když před tím nechal odehnat nájemce v přilehlých stáncích velmi sprostým způsobem. Ale konečně se začne stavět ve prospěch všech – nejen pro návštěvníky barů a bank, obchodů a podchodů, kulturních i kulturistických zařízení, a také pro majitele velkorážních bytů s výhledem na Hradčany, plujícími nad střechami Starého města.

No ale hlavní je, že ta síť letité špíny, která hyzdí okna stanice metra Národní třída zvenčí, už snad konečně zmizí!!!

Psáno v Praze dne 20. června 2012, , fotografováno den předem

zdroj: http://samanovodoupe.blogspot.cz/2012/06/sebastianova-sit-spiny.html

Facebook komentáře