Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pár kapek, které rozbouřily pokrytecké moře.

Jen opravdu hodně citlivý člověk, klerik, moralista či etik je schopen se pohoršovat nad mluvou velké většiny občanů, počínaje dětmi, mládeží, dospělými nebo seniory, protože žádná z těchto skupin se nevyhne hrubomluvě. Jinak si myslíme své, snad jen v duchu hruběmluvícího člověka odsoudíme, ale to je tak asi všechno.

Pojednou se bez skrupulí podobným způsobem (nikoli vžitým nebo běžným) veřejně vyjádří prezident Zeman a nastalo politické dusno, mravokárné pozdvižení, odsuzování, pomlouvání a jiné reakce pomazaných i nepomazaných hlav.

  • par-kapek-ktere-rozbourily-pokrytecke-more

Nechci a ani nemohu tvrdit, že by se mi slovní extemporé prezidenta Zemana zamlouvalo, co ze svých úst vypustil za slova. Taková slova by se jistě od prezidenta slyšet neměla, ale všechno má svůj smysl a význam. Jenže, prezident je také jenom člověk, žijící v homosapiens prostoru, který obnáší řadu faktorů, které více či méně ten který člověku vnímá, má z něj nějaký pocit nebo dojem. Pokud vnímáme své okolí, pokud budeme hodnotit mluvu a vyjadřování našich spoluobčanů a jedno kde, zda na stavbě, v televizi, na ministerstvu nebo v poslanecké sněmovně, nutně zaregistruje pestrost, ale i hrubost, vulgaritu, obscénní mluvu a jiné projevy v českém jazyce zakořeněné. A že padají slova opravdu hutná, až nechutná!

Očekávaná a značně ostrá kritika n adresu prezidenta však není zrovna naprosto fér a zrovna nejobjektivnější, ale spíše účelová. Nesnažím se zlehčovat prezidentovu nešťastnou vulgaritu, ale mezi kritiky jsou i ti, kteří mají také dost másla na hlavě. Nikterak to nepřekvapuje, protože pokrytectví je jedna z negativních předností našich politiků. Třeba pan Kalousek nebo pan Schwarzenberg i když nepoužili slova jako prezident Zeman, použili a vyslovili jiná, neméně hanlivá a vulgární, do poliitiky se nehodící. Na druhé straně jak jinak než že cokoliv kdo kdy něco řekl z politiků to či ono nevhodného, není či nebylo to zdaleka tak významné a chytlavé, jako když to řekne sám prezident, notabene Zeman! Bohužel, prezident Zeman je u některých lidí (a že je jich dist) v nemilosti již delší dobu a těmito nešťastnými vulgaritami si prezident Zeman tak říkajíc „pěkně naběhnul“!

Podíváme-li se však na výroky prezidenta Zemana z pohledu historie politických mravů a etiky, pak zjistíme, že galérka českých politiků od devadesátých let často a bez následků používá , ne-li vyznává, mluvu a žargón IV. cenové skupiny již téměře dvacet pět let. Občas, když se pan Kalousek více než je zdrávo občerství v poslaneckém buffetu a při vystoupení mu nikoliv nešťastnou náhodou ujede huba, strhne se na půdě poslanecké sněmovny falešný ryk, protesty a několik dnů se o tom jakoby pohoršeně diskutovlo, aby to do týdne zcela vyšumělo alespoň do doby dalšího extempore téhož nebo některého jiného „renomovaného“ politika.

Odvolávat se na snahu vyrovnat se jiným politikům, např. Karlu Schwarzenbergovi a navodit tak v hovorech odér a atmosféru kaváren, nebylo myslím úplně nejšťastnější, nicméně falešná „noblesa“, jak říká pan Kalousek, se kterou údajně pronáší nevhodná slova jeho kolega Schwarzenberg neznamená, že jsou slova méně nevhodná, méně vulgární, více snesitelná. Nemluvě o tom, jakou osobní poklonu (jistě také s patřičnou noblesou) složil Karel Schwarzenberg tolik kontroverzní a problematické skupině Pussy Riot „Velice vás obdivuji. Držte se. Rusko získá svou důstojnost a svobodu. Všichni na vás myslíme. Pokouším se je podpořit, poněvadž ty holky jsou opravdu báječné, já je opravdu obdivuji. Je dobré upozornit ruské politiky, že někoho zavřít kvůli představení je v dnešní době opravdu poněkud mylné.“ Sice slušně řečeno, ale ten odporný odér vulgarity Pussy Riot zůstává (http://www.k213.cz/Pussy-Riot-v-plne-nahote).

Dnes se politici (i ti bývalí) a jiní Zemanovi odpůrci předhání v jeho kritice. Každý z nich si na adresu prezidenta řekne své, málokdo však přizná, že kořeny nevhodného vystupování a zvláště mluvy v politickém prostředí , jsou 25 let staré, letité a sami na nich mají svůj poddíl. Rozdíl v přijímání vulgarity je však v tom, kým jsou přijímány a co pro příjemce autor slov znamená (obliba-neobliba a pod.). Tak např. pro pana Hřebejka nebo pana Krause (a řadu dalších) jsou slova pronesená Milošem Zemanem naprosto nepřijatelná a neúnosná, zatímco z úst pana knížete by díky jeho „noblese“ tato slova jistě vyzněla úplně jinak, protože by je pronesl (pro ne jedno ucho těžko srozumitelnou češtinou) sám kníže pán. V podstatě jde o to, že prezident Zeman si těmito výroky zadělal na nepěknou šlamastiku a jeho odpůrci mají o to větší důvod se k němu stavět zády a ještě více dávat najevo odstup a nespokojenost. Lapidárně to vyjádřil pan režisér Hřebejk: Zeman není můj prezident! Není divu, jeho koněm byl a je kníže Karel!

Pokud by se však již začátkem devadesátých let vypracoval a striktně vyžadoval respekt vůči politiky té doby tolik odmítanému kodexu politika, jistě by se dnes atmosféra a prostředí politického jednání udržovala v mezích tohoto kodexu a nemuselo by docházet k excesům. Jak již zmíněno, těm předcházela také řada nevhodných extemporé jiných politiků bez větší odezvy protestu, nesouhlasu takového vystupování. „Noblesa“ která (podle Kalouska) provázela nevhodná (vulgární) slova pana Schwarzenberga (http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Prdel-hovno-hajzl-prosoustat-predposranost-bordel-Hovori-Karel-Schwarzenberg-344356), však otevřela dveře takovému projevu „do průvanu“ a páni politici (protože výlučně pánové) si už bez „knížecí noblesy“ nebrali servítky a jako by se předháněli, sršeli nevhodnými slovy víc, než bylo únosné. Nicméně, po celých takřka dvacet let tyto skutečnosti nevyvolali ve sněmovně nějaký mimořádný rozruch až do doby, než byl, po dlouhých tahanicích a dosti neochotně přijat tzv. Kodex politika. Že by se však nějak zvlášť úzkostlivě dodržoval, tak to ani náhodou.

Má-li se na hlavu prezidenta Miloše Zemana sesypat hromada hnoje, mělo by se stejnou měrou (i materiálem) měřit a posuzovat i vystupování jiných, kteří de facto zavdali příčinu prezidentovu použití vulgárních slov.Tose však podle očekávání nestane, protože za a) politici nejsou na takové úrovni, aby tyto skutečnosti uznali, za b) nic by to na věci nezměnilo, protože za c) lidem, kterým padl Zeman v nemilost, v nemilosti zůstane i nadále. Nic na tom nezmění ani skutečnost, že prezident Zeman svá slova použil zcela záměrně údajně s tím, že tím chtěl na podobné nevhodné vystupování upozornit. Popravdě řečeno, moc se mu to nepodařilo, ale všechno je otázka pohledu, nebo také všechno špatné je někdy k něčemu dobré. Nezapomínejme, že Zeman byl zvolen prezidentem občany České republiky, ne politiky. To již samo o sobě napovídá, jak dalece je či může být Miloš Zeman se svou náturou oblíben u politiků,

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře