Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jižní Afrika zastavuje plány na stavbu nových ruských jaderných reaktorů + další zprávy z energetiky

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Obsah:

Jižní Afrika zastavuje plány na stavbu nových ruských jaderných reaktorů

Protesty v Německu: Jaderný transport do Švýcarska v pondělí vyrazil potají

Záložní dieselgenerátor v jaderné elektrárně Brunsbüttel selhal při pokusu o start

Nová socha na nádraží ve Fukušimě, která má upomínat na havárii v tamní elektrárně, Japoncům vadí
----------------------------

  • jizni-afrika-zastavuje-plany-na-stavbu-novych-ruskych-jadernych-reaktoru-dalsi-zpravy-z-energetiky

Jižní Afrika zastavuje plány na stavbu nových ruských jaderných reaktorů

1.8.2018 Industrie Magazin

Jižní Afrika oznámila, že nebude stavět ruské jaderné elektrárny. Ruský prezident situaci rozumí a naši odpověď přijal dobře,“ řekl premiér Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa.

Jižní Afrika zatím nenakoupí ruské jaderné elektrárny. Kvůli slabé hospodářské situaci si nyní Jihoafrická republika nemůže stavbu nových jaderných elektráren dovolit, jak vysvětlil prezident JAR Cyril Ramaphosa po rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem v Johannesburgu.

Jihoafrická republika se nejdříve musí postarat o základní potřeby svých občanů. Naši situaci ruský prezident Vladimír Putin dobře pochopil a naši odpověď přijal dobře,“ řekl Ramaphosa. „Momentálně si stavbu nových jaderných reaktorů nemůžeme dovolit.“

Ramaphosův předchůdce Jacob Zima v minulosti navázal strategické partnerství s ruským státním koncernem Rosatom. Doteď však bylo nejasné, jak se Jihoafrická republika do tohoto partnerství zapojí. V Jihoafrické republice je nyní v provozu jedna jaderná elektrárna. JAR získává cca. 90% své elektřiny z uhelných elektráren. JAR vyrábí více elektřiny než spotřebuje a vyváží svůj přebytek do sousedních zemí.

https://industriemagazin.at/a/suedafrika-stoppt-plaene-fuer-neue-russische-atomkraftwerke

--------------------------------------------------------------------------

 

Protesty v Německu: Jaderný transport do Švýcarska v pondělí vyrazil potají z Lingenu

15.8.2018 Oekonews.at

Kontroverzní jaderný transport z Lingenu do Švýcarska, který podle sobotního vydání deníku Süddeutsche Zeitung měl vyrazit až tuto sobotu, podle policejních údajů vyjel z Lingenu již v pondělí 13.8. Místní ekologický spolek BBU kritizuje tuto zastírací taktiku a zároveň upozorňuje na to, že ani tento taktický tah nemůže zamezit oprávněným protestům antiatomového hnutí, jak sdělil předseda sdružení BBU Udo Buchholz.

Antiatomové spolky se již v pondělí večer domnívaly, že jaderný transport s čerstvými palivovými články pro švýcarskou jadernou elektrárnu Leibstadt již mohl opustit areál výrobny jaderného paliva v německém Lingenu. „Při inspekci areálu ve večerních hodinách již na místě nebylo k vidění transportní vozidlo,“ řekl Buchholz. Během pondělního odpoledne protestovalo asi 20 členů antiatomových iniciativ před areálem továrny v Lingenu za její okamžité zastavení.

Udo Buchholz z představenstva spolku BBU kritizoval policii za to, že zástupce místních iniciativ během pondělního protestu neinformovala, že jaderný transport již opustil areál výrobny. „Když oznamujeme policii konání protestní akce, požaduje od nás vždy mnoho detailních informací. Proto by bylo správné a slušné, kdyby i policie pracovala transparentně,“ dodal Buchholz.

Podle údajů spolku BBU je transportní trasa z Lingenu do jaderné elektrárny Leibstadt dlouhá cca. 750 km, přičemž je možných několik možností, kudy transport pojede. „Jaderný transport započal i přesto, že pro celé Německo a Švýcarsko byla vydávána varování před špatným počasím,“ dodává Udo Buchholz.

Jaderná elektrárna Leibstadt se nachází v blízkosti švýcarsko – německých hranic a v provozu je již déle než 30 let. Spolek BBU v minulosti opakovaně požadoval okamžité odstavení této jaderné elektrárny v blízkosti německé hranice.

https://www.oekonews.at/?mdoc_id=1119613

----------------------------------------------------------------------- 

Záložní dieselgenerátor v jaderné elektrárně Brunsbüttel selhal při pokusu o start

23.7.2018 Focus.de

V odstavené německé jaderné elektrárně Brunsbüttel (kraj Dithmarschen) se nezdařil trst tří záložních dieselgenerátorů.

Jeden ze záložních zdrojů nenaběhl, když byl po ukončení zkoušky měl být ještě podruhé nastartován, sdělili zástupci jaderného dozorného úřadu v Kielu a zástupci provozovatele, společnosti Vattenfall. Příčinou tohoto defektu z minulého týdne byl uvolněný šroub na vedení, které zajišťuje přísun vzduchu pro start motoru. Po opravě tento záložní zdroj opět funguje správně. U zbývajících dvou dieselgenerátorů problémy nebyly.

https://www.focus.de/

--------------------------------------------------------

 

Nová socha na nádraží ve Fukušimě, která má upomínat na havárii v tamní elektrárně, Japoncům vadí

15.8.2018 Welt.de


Šest metrů vysoká socha dítěte s názvem „Sun child“, oblečeného do ochranného obleku, má na nádraží v japonské Fukušiě působit jako symbol naděje – alespoň to byl původní záměr jejího autora. Místní obyvatelé to však vidí jinak.Socha je šest metrů vysoká, dítě v ochranném obleku vzhlížející k nebi – od nedávna zdraví tato socha s názvem „Dítě slunce“ návštěvníky fukušimského nádraží. Tento pokus místního umělce o umělecké zpracování jaderné katastrofy z roku 2011 se však setkává s nepochopením místních lidí. Umělec Kenji Yanobe chtěl tuto sochu pojmout jakou symbol naděje.Mnoho místních obyvatel však považuje sochu za nevkusnou a na internetu vyjadřují svou nevoli s jejím umístěním ve Fukušimě. Jeden z uživatelů připodobnil sochu k fugurce z komiksu. Další se zase rozčiloval, že tato socha na špatné pověsti Fukušimy nic nezmění a je jenom výsměchem pokusům o překonání důsledků tohoto neštěstí.

Foto sochy najdete na:

https://www.welt.de/vermischtes/article181101012/Fukushima-Japan-spottet-ueber-Statue-zum-Gedenken-an-Atom-Katastrophe.html?wtrid=onsite.onsitesearch

Facebook komentáře