Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Alarmující výsledky: riziková studie k reaktoru Tihange + další zprávy z energetiky

Obsah:
Alarmující výsledky: riziková studie k reaktoru Tihange

Švýcarská jaderná elektrárna Leibstadt bude až do února odstavená

Jaderná elektrárna Dukovany: Prodloužení provozu bez procesu EIA porušuje mezinárodní právo
Švýcarsko: hlasování o ukončení využívání energie z jádra

 
  • alarmujici-vysledky-rizikova-studie-k-reaktoru-tihange-dalsi-zpravy-z-energetiky

------------------------------------

 

Alarmující výsledky: riziková studie k reaktoru Tihange

27.10.2016 Welt.de

Cáchy - Odpůrci jádra očekávají alarmující výsledky rizikové studie k belgické jaderné elektrárně Tihange, která byla představena v úterý odpoledne v německých Cáchách. Odborníci ve studii zkoumali, jak silně by bylo zasaženo obyvatelstvo regionu Cáchy při jaderné havárii v této elektrárně. Městský region Cáchy (Aachen) jakožto zadavatel varoval před zneklidňujícími výsledky studie.

Výsledky studie naopak nejsou překvapivé pro Akční spolek Cáchy proti jaderné energii: V německém pohraničním regionu Cáchy vane povětšinou západní vítr, který by v případě havárie elektrárny Tihange jaderný mrak přinesl přímo nad Cáchy, řekl mluvčí iniciativy Jörg Schellenberg. Německá spolková vláda podle něj musí vyvinout větší tlak na Belgii, aby elektrárnu uzavřela. Není možné, aby komunální politici dělali práci za spolkovou vládu, dodal Schellenberg.

 

Až díky iniciativě Městského regionu - sdružení komun - se zformoval široký protest asi 90 komun na hranici Německa, Nizozemí a Lucemburska, které požadují odstavení belgické jaderné elektrárny Tihange 2.

 

Bezpečnost tohoto jaderného zařízení u Lüttich, 70 kilometrů od Cách, je velmi sporná. Na reaktoru byly zjištěny tisíce drobných trhlin.

 

https://www.welt.de/regionales/nrw/article159078182/Alarmierende-Ergebnisse.html

 

 ------------------------------------------------------------

 

Švýcarská jaderná elektrárna Leibstadt bude až do února odstavená

6.10.2016 Neue Zürcher ZeitungŠvýcarsko - Po prvním bloku jaderné elektrárny Beznau bude nyní na delší dobu odstavena také další švýcarská jaderná elektrárna Leibstadt. Kvůli zoxidovaným nánosům na obalech paliva bude elektrárna předběžně do února příštího roku mimo provoz.Během každoroční revize bylo objeveno lokální zabarvení na několika místech válcovitých obalů, obsahující palivové pruty, uvádí se ve sdělení provozovatele, firmy Kernkraftwerk Leibstadt AG (KKL).

Válcovité obaly palivových proutků, 0,6 milimetru silné, které obalují palivo a tvoří jako svazek palivové soubory, se skládají ze zirkonia, těžkého kovu, odolávajícího korozi. Na něm se usadila tenká vrstva oxidů, sdělil provozovatel na dotaz tiskové agentury.Od srpna bylo provedeno několik inspekcí a měření této vzniklé vrstvy. Nyní se podle sdělení provozovatele ukázalo, že známky oxidace nese již několik palivových souborů. V následujících týdnech proto budou postižené palivové soubory opraveny nebo vyměněny.

 

http://www.nzz.ch/schweiz/atomenergie-akw-leibstadt-bleibt-bis-februar-vom-netz-ld.120635

 

 

 ----------------------------------------------------------------

 Jaderná elektrárna Dukovany: Prodloužení provozu bez procesu EIA porušuje mezinárodní právo

2.11.2016 OTS.at APA

 

 

Iniciativa Aarhuská konvence z Německa podává společně s rakouskými sdruženími GLOBAL 2000 a Ökobüro a českými iniciativami Calla a Jihočeské matky stížnost k OSN.

 

Dukovany je nejstarší jadernou elektrárnou v České republice. Nachází se pouhých 32 kilometrů od rakouské hranice a 175 kilometrů od německé hranice - povolení k provozu třicet let starého prvního bloku vypršelo na konci roku 2015, u druhého bloku vyprší koncem roku 2016.

 

Podle mezinárodního práva musí proběhnout prodloužení provozu starších jaderných elektráren včetně procesu EIA - přeshraničního posouzení vlivů na životní prostředí se zapojením postižených sousedních států a obyvatel vlastního státu. Nikoli tedy podle mínění české vlády: u prvního dukovanského bloku byla doba provozu prodloužena 30.března 2016 na neomezenou dobu, u druhého bloku zatím do 10.července 2017.

„Staré jaderné bloky tak mají být dále v provozu bez účasti veřejnosti a bez posouzení vlivů takového prodloužení provozu na životní prostředí, dokud nedojde k velké havárii - proti tomu se ohrazují nejen ekologická sdružení z Rakouska a Bavorska, ale také sama postižená česká veřejnost,“ říká Dr. Reinhard Uhrig, zástupce rakouského sdružení GLOBAL 2000. „Podali jsme stížnost k realizačnímu místu ESPOO-konvence a nyní také společnou stížnost spolu s německými a českými spolky k Organizaci spojených národů ohledně takového postupu a vyzvali jsme spolkovou vládu, aby požadovala dodržování mezinárodního práva.
Vedle německé iniciativy Aarhuská konvence se na podané stížnosti podílejí také rakouské sdružení Global 2000 a Ökobüro se svými právníky a česká sdružení Calla a Jihočeské matky. Tato stížnost byla podána 31.října 2016. Již v létě podala iniciativa Aarhuská konvence, ale také Global 2000 společně s rakouským Ökobüro stížnost k realizačnímu místu ESPOO - konvence, rozhodnutí o zahájení řízení se očekává za několik týdnů.
Reaktory v Dukovanech z doby Sovětského svazu jsou po třiceti letech provozu v žalostném stavu: na základě stress - testů po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušimě byly v Dukovanech zjištěny mnohé nedostatky a zadány úkoly k jejich vylepšení. Základní komponenty zařízení (jako reaktorová tlaková nádoba, primární okruh) se ale těžko nahradí stejně jako se těžko vyřešení nedostatek zdroje chladicí vody, kterou Dukovany berou z malé říčky.


Mezinárodní koalice proto požaduje transparentní prověření reaktorů podle mezinárodního práva, čímž by se tamní závany dostaly na světlo světa, stejně jako informace o nutných nákladech na opravy a dovybavení. To by podle mínění ekologických organizací vedlo k ostavení této jaderné elektrárny.
Stížnost k realizačnímu místo Aarhuské konvence:
http://aarhus-konvention-initiative.de/wortpresse/wp-content/uploads/2016/11/Communication-1.pdf
 
Stížnost k Organizaci spojených národů:
http://aarhus-konvention-initiative.de/?p=1344
 
Zdroj:
http://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20161102_OTS0095/atomkraftwerk-dukovany-verlaengerung-ohne-pruefung-bricht-internationales-recht
 

 

 -----------------------------------------------------------

 

 

Švýcarsko: hlasování o ukončení využívání energie z jádra

2.11.2016 1815.cz

 Švýcarští občané budou 27.listopadu hlasovat o možném ukončení energie z jádra. Na kanton Oberwallis by mělo vystoupení z jaderného programu podle některých politiků příznivý vliv.Podle oberwalliských zástupců stran SP a Zelených nejde schválená energetická koncepce do roku 2050 dost daleko. Politici požadují plánovaný výstup země z jaderného energie. Při přijetí „řízeného výstupu“ vypracovaného tuto iniciativou by se jaderné elektrárny Beznau I. a II. a jaderná elektrárna Mühleberg definitivně odstavily již v roce 2017.Příznivci tohoto plánu jsou přesvědčeni o tom, že díky silné podpoře obnovitelných zdrojů energie by mohla být zcela nahrazena chybějící produkce elektřiny, která by vznikla po uzavření těchto jaderných elektráren. Gilbert Truffer (SP) vidí v možném odchodu od jádra velkou šanci pro region: „V případě přijetí „řízeného výstupu z jádra“ by se mohl v regionu Vallis na jihu Švýcarska významně zvýšit objem výroby energie z vody. Tento trumf musíme využít.“

http://www.1815.ch/news/wallis/aktuell/dem-atomstrom-ein-ende-setzen/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře