Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rakouské připomínky proti rozšíření jaderné elektrárny Dukovany a další zprávy z energetiky.

31.8.2016 Kurier.at

Jasný krok směrem k rozvoji jaderné energetiky udělala Česká republika: české ministerstvo životního prostředí zahájilo mezinárodní proces posuzování vlivů na životní prostředí pro stavbu nových bloků v jaderné elektrárně Dukovany, který podle evropské legislativy v takových případech musí proběhnout. Nyní mají i občané Rakouska, rakouské spolky a úřady až do 23.září možnost, odevzdat své stanovisko v rámci tohoto procesu.

Nyní má Rakousko dilema: jednak je známo, že v rámci celého řízení musí být vypořádána každá odevzdaná připomínka - jejich velké množství by tak mohlo vést k žádanému zdržení. Proto si někteří zasvěcení myslí, že větší „zdržovací“ efekt mají jednotlivá odlišná stanoviska než jeden formulář s připomínkami, podepsaný velkým počtem občanů.

  • rakouske-pripominky-proti-rozsireni-jaderne-elektrarny-dukovany-a-dalsi-zpravy-z-energetiky

Na druhou stranu nechce Rakousko vzbudit u svých sousedů dojem, že chce použít takový trik, aby získalo čas.

Linie Spolkové vlády stejně jako zemských vlád, které na kauze spolupracují, je jasná. Tak například dolnorakouský zemský rada pro životní prostředí Stephan Pernkopf (ÖVP): „Plány na rozšíření jaderné elektrárny Dukovany je potřeba striktně zamítnout. Kompletní výstup z využívání nebezpečné jaderné energie je jedinou správnou cestou. To, že zásobování země ekologickým proudem může fungovat zcela bez problémů, může Dolní Rakousko svým sousedům ukázat na svém vlastním příkladu.“

Jeho kolegyně ze rakouské spolkové země Burgenland Astrid Eisenkopf (SPÖ) potvrdila: „Ano, podklady dorazily, musíme je prostudovat, ale jsme jasně proti jaderné energetice.“

Kromě toho vedle společného vyjádření spolkových zemí chce Dolní Rakousko podpořit v připomínkovém řízení i své občany. Pernkopf: „Připravujeme kritické vyjádření, Jeho obsahem bude jasné odmítnutí českých plánů na rozšíření jaderných bloků, protože jaderná energetika představuje nezvladatelné riziko.“ Vyjádření bude brzy k dispozici občanům Dolního Rakouska.

Česká republika ve své energetické koncepci z roku 2015 oznámila, že hodlá zvýšil podíl výroby elektřiny v jaderných elektrárnách z nynější třetiny na 46 - 58%.http://kurier.at/chronik/niederoesterreich/einwendungen-gegen-dukovany-ausbau/218.591.802----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Atomový proud v Evropě: rozhodující dny

1.9.2016 Kurier.at 

Na ploše dvou čtverečních kilometrů se mají vedle starých elektrárenských bloků postavit dva nové reaktory: Hinkley Point C. Nový typ reaktoru s názvem EPR ("European Pressurized Reactor") má dodávat 3,2 GW, a to nejdříve v roce 2026. Náklady se odhadují na 22 miliard euro, ale mohou se vyšplhat až na 30 miliard. Nový jaderný projekt má realizovat konsorcium francouzských koncernů EdF a Arevy (dvě třetiny) a čínské státní firmy (třetina). Monstrózní projekt.

První proud byl vyroben: kontrolní kamery na plotu kolem stavby jsou poháněny solárním proudem. „Pěkná představa, že?“ říká ironicky Allan Jefferey z místní iniciativy „Stop Hinkley“. Již 30 let brojí proti stavbě. Angažuje se také hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Rudolf Anschober (Zelení), který vzal sebou k Hinkley Point skupinu rakouských novinářů-

Proč vlastně bojuje Horní Rakousko proti jaderné elektrárně, vzdálené od Lince vzdušnou čarou 1.300 km? „Protože projekt Hinkley Point je důležitým kamenem v dominu: pokud tento projekt padne, padne i mnoho dalších projektů,“ říká Anschober. Nové jaderné elektrárny by se daly v Evropě postavit pouze s vysokými státními subvencemi. Pokud Hinkley Point nedostane povolení, budou velmi vratké i plány na stavbu nových reaktorů kolem Rakouska - jako Dukovany, Temelín, Paks nebo Krško. A šance na zastavení projektu Hinkley Point C jsou velké.

Nyní se čeká na to, jak se k projektu postaví britská vláda. Na konci července se energetický koncern EfD rozhodl, že novou britskou jadernou elektrárnu postaví. Šampaňské již bylo vychlazené, ale těsně před podepsáním smluv přišla nový britská premiérka Theresa May překvapivě s tím, že je potřeba zvážit ekonomičnost celého projektu. May kromě jiného vyjádřila pochybnosti nad tím, že se umožnil čínské straně přístup ke kritické infrastruktuře Británie. Rozhodnutí, zda britská vláda nový jaderný projekt podpoří, by mělo padnout v následujících dnech.

Dalším důležitým milníkem v této věci je žaloba, kterou Rakousko a Lucembursko v červenci 2015 podaly k Evropskému soudnímu dvoru. Žaloba je namířena proti Evropské komisi, která v říjnu 2014 překvapivě schválila obrovskou státní podporu pro stavbu JE Hinkley Point s tím, že je v souladu s právem EU. Podle žalobců by naopak státní subvence pro Hinkley Point masivně deformovaly hospodářskou soutěž. Anschober očekává rozhodnutí v první polovině příštího roku.

Skupina před plotem elektrárny dostala doprovod. Pracovníci bezpečnostní agentury zaznamenávají návštěvu. Jejich autobus je o 15 kilometrů dále doprovází také policejní eskorta. Požadovaná prohlídka elektrárny byla zamítnuta. Nervozita je zde patrně veliká, jsou to rozhodující dny. Pro Hinkley Point. A pro budoucnost Evropy.http://kurier.at/wirtschaft/atomstrom-in-europa-entscheidende-tage/218.877.630
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Tokio 2020: prefektura Fukušima žádá o pořádání olympijských soutěží

24.8.2016 Sputnik =News.com

 

 

Japonsko zvažuje možnost, že by baseballové a softballové soutěže v rámci Olympijských her 2020 pořádalo v prefektuře Fukušima, kde došlo před pěti lety na silném zemětřesení a následné vlně tsunami k jaderné havárii. O tom ve středu informoval japonský deník „Kahoku Shimpo“.

Zástupci v Japonsku vládnoucí liberálně demokratické strany LDP z Fukušimy se podle deníku setkali v Tokiu s ministryní sportu Tamayo Marukawou. Prosili ji, aby se v prefektuře Fukušima, která trpí důsledky přírodní katastrofy a jaderné havárie z roku 2011, pořádaly v rámci Olympijských her v roce 2020 přípravné tréninky a některé soutěže.

Předseda strany LDP z prefektury Fukušima Takumi Nemoto podle deníku prohlásil, že Olympijské hry v Tokiu umožní, aby se upřela pozornost na obnovu prefektury Fukušima. Region by tak podle něj mohl všem poděkovat za poskytnutou pomoc při jeho obnově. „Rádi bychom zde pořádali tréninky a soutěže v rámci Olympijských her,“ citoval deník Nemota.

Ministryně sportu Marukawa podle japonského deníku přislíbila, že tuto možnost prozkoumá. „Pokud by se to podařilo, budou obyvatelé fukušimské prefektury nadšení a budeme moci ukázat světu obnovu fukušimské oblasti. Budu se o to ze všech sil snažit,“ cituje deník japonskou ministryni sportu.http://de.sputniknews.com/sport/20160824/312262866/tokio2020-olympia-fukushima.html

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Silný tajfun v Japonsku ohrožoval i jadernou elektrárnu Fukušima

30.8.2016 Wetter.de

 Neobvykle silný tajfun s názvem Lionrock, postupující Japonskem, připravil o život nejméně deset lidí. Devět obětí bylo nalezeno u domova důchodců v severovýchodním japonském městě Iwaizumi. Informovala o tom japonská média. Ve městě Kuji přišla o život další žena.

Tajfun, který se mezitím odsunul dál, řádil v podvečer v regionu Tohoku na severovýchodě země. To je region, který byl před pěti lety zpustošen silným zemětřesením a následnou vlnou tsunami, kdy přišly o život tisíce lidí a kde byla zničena jaderná elektrárna Fukušima. Hrozilo tak riziko, že by se opět mohla dostat radioaktivní voda do blízkého Pacifiku.

V poškozené jaderné elektrárně Fukušima Daiči byla proto nasazena čerpadla, aby se předešlo úniku radioaktivní vody do blízkého moře. Žádné další škody na zničené jaderné elektrárně zatím hlášeny nebyly.


http://www.wetter.de/cms/taifun-lionrock-wuetet-in-japan-mindestens-10-menschen-ums-leben-gekommen-4000345.html

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře