Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Monitoring zahraničních médií - energetika

Obsah:

Studie: Bezpečnostní nedostatky v německých jaderných elektrárnách

Německo: Ekologové protestovali před Ústavním soudem proti atomové energii

Masivní bezpečnostní nedostatky v belgických jaderných elektrárnách

Japonsko si připomnělo tsunami a jadernou havárii z roku 2011

---------------

  • monitoring-zahranicnich-medii-energetika4

 

 

 

Studie: Bezpečnostní nedostatky v německých jaderných elektrárnách

8.3.2016 LN Online





Spolek pro ochranu životního prostředí a přírody (BUND) varuje před narůstajícími bezpečnostními nedostatky v německých jaderných elektrárnách a požaduje proto urychlené vystoupení z jádra.

Berlín - Spolek pro ochranu životního prostředí a přírody (BUND) varuje před narůstajícími bezpečnostními nedostatky v německých jaderných elektrárnách a požaduje proto, aby Německo vystoupilo z jádra dříve než plánuje. Těsně před pátým výročím fukušimské havárie byla včera v Berlíně představena studie, podle které nyní může dojít kdykoli k těžké jaderné havárii v každé z německých jaderných elektráren. Toho názoru jsou také zástupci německých úřadů. Plány pro ochranu před katastrofou neexistují, kritizuje Oda Becker, autorka studie „Jaderná energie 2016 - bezpečná, čistá, vše pod kontrolou?“

Nutné dovybavování německých jaderných elektráren a potřebné bezpečnostní kontroly v nich se vzhledem k jejich dobíhajícímu provozu neplánují, a to ani u zastaralých elektráren. Nehodu by tak mohlo vyvolat například zemětřesení jako v případě japonské Fukušimy, pád letadla nebo teroristický útok, píše Becker ve své studii. Poslední německé jaderné elektrárny mají být odstaveny v roce 2022.

Ale ani v momentě, až budou všechny německé jaderné elektrárny zcela odstaveny, rizika jaderné energetiky v Německu zdaleka neskončí, varuje tato fyzička. Vysoce radioaktivní odpad z jaderných elektráren bude nadále muset zůstat v meziskladech jako Gorleben, Lubmin nebo Ahaus. Tyto mezisklady jsou také velice nedostatečně chráněny například před pádem letadla nebo teroristickými útoky, ačkoli v nich nedávno probíhaly částečné úpravy. Kromě toho v těchto skladech chybí možnost oprav skladovacích kontejnerů Castor.



http://www.ln-online.de/Nachrichten/Wirtschaft/Wirtschaft-im-Norden/Studie-Sicherheitsmaengel-in-Atomkraftwerken



 

Německo: Ekologové protestovali před Ústavním soudem proti atomové =energii

16.3.2016 Welt.de





Karlsruhe - V reakci na podání žaloby na náhradu škod energetickými koncerny E.ON, RWE a Vattenfall protestovali před německým Spolkovým ústavním soudem v Karslruhe ekologové proti jaderné energii. Asi dvacet zástupců Spolku pro ochranu životního prostředí a přírody (BUND) v úterý požadovalo před soudem okamžité odstavení všech jaderných elektráren v Německu. Své požadavky měli napsané na transparentech a žlutých sudech. Ekologové dále požadovali, aby byl výstup z jádra zakotven v Ústavě.

Pět let po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima šli provozovatelé německých jaderných elektráren před soud a požadují náhradu škod, které jim vznikly rozhodnutím německé vlády o odchodu země z jaderné energetiky.

Podle žalujících společností se podobá energetická revoluce spolkové vlády v jaderné politice vyvlastnění bez odškodnění. Pod vlivem událostí v březnu 2011 v Japonsku se tehdejší černo-žlutá německá koalice rozhodla změnit své dřívější rozhodnutí o prodloužení provozu jaderných elektráren a naopak stanovila, do kdy se všechny německé jaderné elektrárny zcela uzavřou. Poslední německý reaktor má být podle tohoto plánu odstaven v roce 2022.



http://www.welt.de/regionales/nrw/article153303318/BUND-demonstriert-vor-Verfassungsgericht-gegen-Atomkraft.html





Masivní bezpečnostní nedostatky v belgických jaderných elektrárnách

11.3.2016 RP Online

 

 

 

Berlín - V kontroverzních belgických jaderných elektrárnách Doel a Tihange jsou podle informací německé spolkové vlády další bezpečnostní nedostatky, které dosud nebyly veřejnosti známy.

„Podle informací spolkové vlády nemají belgické jaderné elektrárny Doel a Tihange žádný systém k filtrovanému uvolnění tlaku. Potvrdilo to německé spolkové ministerstvo pro životní prostředí v odpovědi na dotaz spolkové frakce Zelených.

Systémy k filtrovanému uvolnění tlaku se havárii v Černobylu v roce 1986 ve všech německých jaderných elektrárnách domontovávaly. Také v jiných zemích byly do jaderných elektráren osazovány nejpozději v roce 2011 po havárii ve Fukušimě. V případě tavení aktivní zóny reaktoru slouží tyto systémy k tomu, aby se mohl kontrolovaně v určitém momentu odpustit tlak z bezpečnostních nádrží a aby se předešlo tomu, že se nepřefiltrované radioaktivní částice vzduchu dostanou nekontrolovaně do okolí. Před ochranné filtry se v závažném případě dostane do okolí jen velmi malé množství radioaktivně kontaminovaného vzduchu.

V případě jaderné havárie v belgické jaderné elektrárně Tihange by se naopak silně radioaktivní nefiltrovaný vzduch dostal nekontrolovaně do okolí. Na titulní stránky médií se více než 40 let staré belgické jaderné elektrárny Doel a Tihange dostaly především proto, že se na vnějších stěnách jejich reaktorových nádob našly malé trhliny.

Podle akčního plánu z roku 2012 měly být všechny belgické reaktory opatřeny filtry. To se ale dosud nestalo. „Jednáme s belgickými jaderně - dozornými úřady ohledně realizace bezpečnostních opatření, které byly definovány po Fukušimě. Především vzhledem ke stoupající tendenci prodlužování provozu jaderných elektráren očekáváme, že budou tato bezpečnostní opatření beze zbytku realizována,“ napsala německé ministerstvo životního prostředí ve své odpovědi Zeleným. „Je to o důvod navíc, proč se musí tyto poruchové belgické jaderné elektrárny definitivně odstavit. To, že elektrárny stále nemají filtrované uvolnění tlaku, je velká nedbalost,“ řekla zástupkyně německých Zelených Sylvia Kotting-Uhl.

 

http://www.rp-online.de/panorama/ausland/sicherheitsmaengel-belgischen-akw-doel-und-tihange-fehlen-schutzfilter-aid-1.5827709





Japonsko si připomnělo tsunami a jadernou havárii z roku 2011

11.3.2016 RP Online



Tokio - Japonsko v pátek u příležitosti pátého výročí tsunami a jaderné havárie ve Fukušimě vzpomínalo na oběti tohoto neštěstí, při němž v roce 2011 přišlo o život více než 18.000 lidí. V momentě, kdy 11.března 2011 došlo k silnému zemětřesení drželi lidé v Tokiu a na tehdy zničeném severovýchodním pobřeží v 11:46 místního času minutu ticha.

Císař Ahikito, císařovna Mičiko a premiér Šinzo Abé se zúčastnili ceremonie v Tokiu.

Zemětřesení o síle 9° vyvolalo gigantickou vlnu tsunami, která zasáhla i jadernou elektrárnu Fukušima, ve které následkem toho došlo k tavení aktivní zóny reaktorů- Kvůli ozáření byli evakuováni lidé z jejího okolí. Japonsko po této nehodě odstavilo všechny své jaderné elektrárny. Před nedávnem byly první dva reaktory opět spuštěny. Německo po havárii v japonské Fukušimě rozhodlo o svém výstupu z jaderné energie, poslední německý reaktor se má odstavit v roce 2022.

Páteční smutné výročí prožilo mnoho Japonců v modlitbách. Mnozí lidé přijeli do tehdy zcela zničeného přístavního města Minamisanriku. Shromáždili se na ruinách tehdejšího Úřadu pro ochranu před katastrofami, kde zemřelo 43 zaměstnanců úřadu ve vlně tsunami. Dodnes nebyly velké části tehdy zničeného pobřeží zcela obnoveny.

Dekontaminační práce v postižených oblastech blízko Fukušimy byly v poslední době urychleny, aby se mohlo do svých domovů vrátit do nejvíce lidí. Již v březnu příštího roku se mají evakuační zóny opět otevřít, až na nejbližší okolí havarované elektrárny.

 

http://www.rp-online.de/panorama/ausland/5-jahre-nach-fukushima-japan-gedenkt-tsunami-und-atomkatastrophe-aid-1.5828543

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře