Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Malikí držel v tajné věznici stovky sunnitů

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • nuri-maliki-basa
Komplikované vyjednávání o budoucí irácké vládě ještě víc zašmodrchala zpráva, která vyvolává zásadní otázky ohledně přístupu kabinetu premiéra Núrího Malikího k lidským právům.

Ukázalo se totiž, že Američany podporovaný Malikí přinejmenším od loňského října provozoval v Bagdádu tajnou věznici. Řídil ji přímo úřad premiéra, byť šíita Malikí nyní rozhodně tvrdí, že neměl nejmenší tušení, že se v ní zcela běžně mučí.

Za mřížemi tam skončily stovky sunnitů z provincie Ninive, k jejichž uvěznění policie často neměla ani zatykač, natož pak verdikt soudu. Podobné porušování lidských práv za Saddáma Husajna bylo jedním z ospravedlnění jeho svržení.

Premiérova kancelář nyní v izolaci a ve zcela nezdokumentované věznici držela prokazatelně nejméně 431 lidí a celé měsíce se z nich mučením pokoušela vymlátit alespoň nějaké doznání. Jakmile se zpráva o tajném vězení dostala na veřejnost, Malikí slíbil, že ji uzavře a údajně nechal 275 lidí převést do řádných věznic, dalších 75 lidí rovnou propustil, nicméně o osudu zbylých nejméně 81 lidí není známo nic. Vzhledem k tomu, že v zemi vládne Mailikího soukromá milice - vystupující jako bezpečnostní orgán státu - budou se takové informace získávat jen velmi těžko.

 

Facebook komentáře