Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Turecko útočí na Irák, Sýrii, Kypr i Řecko

Uzay Bulut

Erdogan koncem května 2022 oznámil novou vojenskou invazi do severní Sýrie. To znamená, že Turecko znovu zaútočí na Kurdy v Sýrii ve snaze vytlačit je z regionu a bude si činit nárok na jejich území. Tyto kurdské skupiny, které Erdogan nazývá "teroristy", jsou však spojenci USA, kteří bojovali proti ISIS.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je opět v ráži a znovu rozvrací celý region. Tentokrát nevyhrožuje jen řeckým ostrovům, tentokrát útočí i na Kurdy na severu Sýrie a Iráku a na jezídy žijící v iráckém Sindžáru, jejich tradiční domovině.

Zdá se, že za jeho agresivní politikou jsou neoosmanské expanzivní cíle v regionu. V roce 2023 oslaví Turecká republika 100. výročí svého vzniku. Erdogan v rámci svého snu o nové Osmanské říši veřejně prohlásil části severní Sýrie a Iráku (Sindžár a Kirkúk) za součást Turecka. V roce 2016 se například odvolával na Misak-ı Milli ("Národní pakt"), který obsahuje šest rozhodnutí o hranicích Osmanské říše přijatých v posledním funkčním období Osmanského parlamentu v roce 1920.

Národní pakt si činil nároky na části Iráku a Sýrie. "V souvislosti s Misak-ı Milli máme určité povinnosti," řekl Erdogan.

"Zabývat se Irákem, Sýrií, Libyí, Krymem, Náhorním Karabachem, Bosnou a dalšími našimi bratrskými regiony je povinností i právem Turecka. Turecko není jen Turecko.... Naše současné hranice se liší od hranic, které máme v našich srdcích."

  • turecko-utoci-na-irak-syrii-kypr-i-recko

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře