Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Irák: Muktada Sadr žádá referendum o Malikím

  • muktada-sadr-siiti
K nepřehlednosti povolebního vývoje v Iráku si nyní přisadil vlivný radikální šíitský duchovní Muktada Sadr, který formálně vyzval k celonárodnímu referendu o osobě dosavadního premiéra Núrího Malikího.

Malikího blok umírněných šíitů ve volbách těsně prohrál se sunnitským volebním blokem Irakíja někdejšího premiéra Ijáda Allávího, nicméně ani jedna ze stran nezískala dostatek křesel, aby mohla sama utvořit vládu. Proto oba potřebují podporu Irácké národní aliance, kterému ovšem takřka výhradně dominují stoupenci Muktady Sadra.

Sadra s Malikím pojí dlouhé nepřátelství, tím spíš, že Malikí jen pár dní před volbami vydal na politicky mocného klerika Sadra zatykač, což se mu nyní může vymstít. Oba šíitské bloky, jak Malikího, tak i ten Sadrův, mezitím vysílají své posly do Teheránu, Sadrovy operační základny, kde hledají podporu pro své další kroky.

Sadrova výzva k referendu je tak poněkud matoucí, neboť jeho uspořádání není příliš reálné. Ze všeho nejvíc je to asi jen známkou toho, jak se Sadr vůči Malikímu staví. K největšímu rozkolu mezi oběma došlo poté, co Malikí podepsal s USA smlouvu SOFA, byť o této otázce Iráčanům sliboval referendum. Sadr smlouvu o pobytu amerických okupačních sil rozhodně odmítá.

Referendum o SOFA se mělo konat loni v červenci, nicméně Malikí ho zrušil s tím, že bude „levnější" uspořádat ho spolu s parlamentními volbami, které se konaly letos 7. března - ovšem bez referenda o SOFA, které je tak už asi jednou provždy pohřbeno.

Referendum přitom požadovali především poslanci ze sunnitských sekulárních stran a šíitští stoupenci Muktady Sadra. Shodou okolností mnozí ze sunnitských poslanců mezi tím přešli do Allávího bloku a spolu se Sadrem se nyní ocitli v situaci, kdy mohou Malikího vládu ukončit, a to i bez ohledu na Malikího snahy vyřadit z parlamentu již zvolené Allávího poslance.

 

CFP Profil Muktady Sadra najdete zde

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře