Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vláda v Iráku zatýká vítěze voleb

  • nuri-maliki-premier
Už pouhý den po vyhlášení výsledků parlamentních voleb v Iráku se začínají ukazovat výsledky tamní sedmileté „demokratizace" - dosavadní loutkový premiér Núrí Malikí se podle všeho rozhodl, že většinu dvou křesel, kterou získal jeho rival Ijád Alláví, zlikviduje za každou, a to i zatýkáním vítězných poslanců.

Prozatím se tak děje jen v provincii Dijála, kde už bezpečnostní složky vyšetřují čtyři Allávího poslance. Jednoho z nich uvěznily a brání mu v komunikaci s okolním světem. Další dva se pro jistotu skrývají a čtvrtý prostě zmizel.

Ukázalo se, že ještě před vyhlášením výsledků Malikí v tichosti vyzval irácký nejvyšší soud, aby mu povolil obejít Allávího vítězství tím, že po volbách do svého volebního bloku zařadí nezávisle kandidující subjekty. K tomu volební komise, která už před volbami zakázala několika členům Allávího sunnitského bloku kandidovat, oznámila, že nejspíš některým zvoleným poslancům zabrání ve výkonu mandátu a nahradí je v parlamentu členy jiných stran. Většina dvou křesel by takový postup nemohla ustát.

Malikí přislíbil, že výsledky voleb neuzná a podle některých zpráv žádá OSN, aby volby odmítla a nařídila přepočet hlasů.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře