Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sunnitský vítěz iráckých voleb se mění v poraženého

  • ali-lami
Kdo je nejmocnějším mužem v Iráku? Nedávné parlamentní volby na tuto otázku nabídly překvapivou odpověď - je jím šéf ústřední volební komise Alí Lámí.

Už před hlasováním zakázal kandidaturu stovek sunnitských politiků kvůli jejich údajným vazbám na někdejší baasistický režim a nyní, kdy sunnitský blok Irakija někdejšího premiéra Ijáda Allávího zvítězil ve volbách, Lámí rozhodl, že to tak nenechá.

Podle prohlášení volební komise bude ze hry vyloučeno dalších 52 kandidátů, včetně šesti, kteří už byli do parlamentu za Irakiji zvoleni. Výsledkem tak je, že většina dvou křesel se pro sunnity zničehonic promění v menšinu křesel čtyř. Lámí navíc rozhodl, že oněch šest poslanců, které svévolně diskvalifikoval, bude smět být nahrazeno zástupci jiných stran, ale nikoli členy bloku Irakíja.

Pro sunnitu Allávího tak vyhlídky tváří v tvář šíitské proíránské většině nejsou nijak příjemné. Není žádným objevem, že za tímto svévolným přepisováním volebních výsledků a pronásledováním zvolených poslanců stojí dosavadní loutkový premiér Núrí Malikí. Mnozí ho označovali za loutku Američanů, nicméně čím dál více je jasné, že je ve skutečnosti loutkou Teheránu, který si, jak se zdá, může v zemi okupované Spojenými státy, paradoxně dělat prakticky co chce.

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře