Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Londýn: Taliban odmítl úplatek, Jemen se prý dotýká nás všech

  • hillaryclintonx
V předvečer dnešní londýnské konference o Afghánistánu vydal Taliban prohlášení, v němž odsoudil plánovaný pokus o své uplacení. Je to podle něho pouhý trik s cílem rozdělit hnutí, přičemž prohlášení konstatuje, že usmíření v zemi bez předchozího odsunu okupačních vojáků není možné.

Dokument rovněž odmítl rozhodnutí OSN vyškrtnout pět bývalých členů talibanské vlády ze seznamu teroristů s tím, že dotyční neudržovali s hnutím styky už celé roky a proto ani nejsou oprávněni jednat s vládou jménem Talibanu.

V samotném Londýně ale západní kulturní axiom, podle něhož se koupit dá všechno, získal na popularitě, a tak se nyní už namísto pěti set milionů dolarů určených pro taliby mluví rovnou o miliardě. Al Džazíra k tomu oznámila, že před několika dny na Maledivách už proběhlo jednání mezi Karzáího delegací a skupinou Hezbe islámí, v jejímž čele stojí legendární válečník Gulbuddín Hekmatjár. „Kvůli nedostatku mezinárodní podpory však nemůžeme učinit další krok," konstatoval k rozhovorům afghánský ministr financí Omar Zachílval.

List New York Times napsal, že se na americké peníze už těší paštunský klan Šinavari z jihozápadu Afghánistánu. Slíbil prý už, že bude bojovat na straně vlády, zničí všechny domy, v nichž by se mohli ukrývat talibové, a každá rodina vyšle do vládních vojsk nebo k policii jednoho mužského člena.

Příznačné je, že k londýnské konferenci o Afghánistánu se přišpendlilo i dvouhodinové jednání ministrů zahraničí 21 zemí o Jemenu. Nevzešlo z ní sice nic konkrétního, ale účastníci se vyslovili pro „mnoho let" vojenské a domácí pomoci této zemi. Hillary Clintonová jen poněkud orwellovsky světu prozradila, že „problémy Jemenu se svým vlastním způsobem dotýkají každého z nás" a zdůraznila, že Jemen je „naléhavou prioritou národní bezpečnosti".

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře