Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Západ bude v Londýně vybírat peníze pro Taliban

  • taliban-x
Původně to měla být jen další mezinárodní konference, na níž chtěly USA vylákat z členských států NATO další závazky týkající se války v Afghánistánu. Nyní se ale zdá, že se ve čtvrtek v Londýně místo toho budou vybírat peníze na Taliban.

Veškeré plánování údajné masivní obnovy válkou zdevastovaného Afghánistánu se odehrávalo za zavřenými dveřmi už nějakou dobu před zahájením konference a nyní se zdá, že zlatým hřebem celého jednání bude „fundraising" na uplácení Talibanu. Podle oficiálních zdrojů se očekává, že se na tyto účely nashromáždí až 500 milionů dolarů, které poputují do takzvaného Fondu pro mír a reintegraci a teprve odtud budou distribuovány mezi bojovníky Talibanu.

Předpokládá se, že tato suma bude stačit na to, aby přesvědčila Taliban a jeho vládu, která v zemi působila před americkou invazí v roce 2001, k návratu do řad vlády nynější a k ukončení bojů. Zatímco Německo už na tento účel přislíbilo 70 milionů a Japonsko ještě o trochu více, Rada bezpečnosti OSN promptně v noci na dnešek vyškrtla z černé listiny mezinárodních teroristů pět členů „předinvazní" talibanské vlády, aby je bylo možné uplácet, aniž by Západ čelil obviněním z financování terorismu.

V Obamově administrativě se mezitím podle všeho vášnivě diskutuje, zda je lepší uplácet členy bývalé talibanské vlády, nebo zda peníze raději nestrkat do kapes velitelům Talibanu na nižších příčkách, díky čemuž by pak USA mohly čas od času nahlásit i nějaké to vítězství přímo na bitevním poli.

Navzdory kulatým sumám, které se na úplatky pro Taliban v Londýně vyberou, ale není jasné, jestli Taliban na tuto strategii vůbec kývne, tím spíš, že situace v Afghánistánu se jeví spíše v jeho prospěch. Vláda Hamída Karzáího sice tvrdí, že Taliban je k jednání připraven, nicméně totéž už v minulých letech tvrdila několikrát a pokaždé to byla jen zbožná přání. Pokud nic jiného, lze předpokládat, že si Talibanci nabízené peníze vezmou, otázkou ale zůstane, jak s nimi nakonec naloží.


PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře