Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Lékaři mohou předepisovat ivermectin na COVID-19

10.8.2023

Lékaři mohou předepisovat ivermectin k léčbě COVID-19, uvedl tento týden právník zastupující americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

"Úřad FDA výslovně uznává, že lékaři jsou oprávněni předepisovat ivermektin k léčbě COVID," uvedla Ashley Cheung Honoldová, právnička ministerstva spravedlnosti zastupující úřad FDA, během ústního jednání 8. srpna před americkým Pátým odvolacím obvodním soudem.

  • lekari-mohou-predepsat-ivermectin-na-covid-19

Vláda u soudu obhajovala opakovaná nabádání FDA, aby lidé proti COVID-19 neužívali ivermektin, včetně příspěvku, který říkal "nechte to být".

Žalobu podali tři lékaři, kteří tvrdí, že FDA těmito prohlášeními nezákonně zasáhla do jejich lékařské praxe. Federální soudce případ v roce 2022 zamítl a nyní probíhá odvolací řízení.

"Základní otázka v tomto případě je jednoduchá. Poté, co FDA schválí humánní lék k prodeji, má pravomoc zasahovat do způsobu užívání tohoto léku v rámci vztahu lékař-pacient? Odpověď zní ne," řekl odvolacímu soudu Jared Kelson, který zastupuje lékaře.

Dne 21. srpna 2021 napsala FDA na Twitteru: "Nejste kůň. Nejste kráva. Vážně, lidi. Nechte ivermektin na pokoji," napsala FDA na Twitteru 21. srpna 2021. Příspěvek odkazoval na stránku FDA, kde se uvádí, že lidé by neměli používat ivermektin k prevenci nebo léčbě COVID-19,

Příspěvek se stal virálním a vyvolal v agentuře rozruch.

V dalších prohlášeních FDA uvedla, že ivermektin "není povolen ani schválen k léčbě COVID-19" a "Otázka: Mám užívat ivermektin k prevenci nebo léčbě COVID-19? Odpověď: Ne."

Příkaz?

"FDA učinil tato prohlášení v reakci na četná hlášení spotřebitelů, kteří byli hospitalizováni po samoléčbě ivermektinem určeným pro koně, který je k dispozici ke koupi bez lékařského předpisu," uvedla paní Honoldová.

Ivermektin je FDA schválen pro použití u lidí proti nemocem způsobeným parazity. K dispozici je také verze pro zvířata.

"Úřad FDA neměl v úmyslu nikoho k ničemu nutit nebo někomu něco zakazovat," řekla paní Honoldová.

"Co se stane, když řeknou: 'Ne, nechte to být?" zeptala se obvodní soudkyně Jennifer Walker Elrodová, která byla členkou senátu projednávajícího odvolání. "To mi připadá, že kdyby to byla hodina angličtiny, řekla byste, že je to příkaz."

Paní Honoldová označila výroky za "převážně vtipné".

"Můžete prosím odpovědět na otázku, zda je to příkaz, 'nechte toho'?" zeptala se paní Elrodová.

"V některých souvislostech by tato slova mohla být vykládána jako příkaz," řekla paní Honoldová. "Ale v tomto kontextu, kdy FDA tato slova použila pouze v kontextu vtipného tweetu, jehož cílem bylo sdílet její informativní článek, tato vyjádření nedosahují úrovně příkazu."

Tato prohlášení "nezakazují lékařům předepisovat ivermektin k léčbě COVID ani k žádnému jinému účelu," uvedla paní Honoldová. Poznamenala, že FDA spolu s prohlášeními uvádí, že lidé by se měli o léčbě COVID-19 poradit se svými poskytovateli zdravotní péče a že lék mohou užívat, pokud jim ho poskytovatel předepsal.

"FDA jasně uznává, že lékaři mají pravomoc předepisovat lidský ivermektin k léčbě COVID. Nezasahuje tedy do pravomoci lékařů předepisovat léky ani vykonávat lékařskou praxi," uvedla dále.

Paní Elrodová byla v panelu spolu s obvodními soudci Edith Brown Clementovou a Donem Willettem. Všechny tři jmenoval prezident Donald Trump.

Federální právo

Žalobci v případu jsou lékaři Paul Marik, Mary Bowdenová a Robert Apter. Tvrdí, že byli výroky FDA profesně poškozeni, včetně toho, že byli propuštěni kvůli své snaze předepisovat pacientům ivermektin.

Dr. Marik poukázal na to, že použití ivermektinu proti COVID-19 podporuje několik studií, což potvrdil i sám Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Jiné studie ukazují malý nebo žádný účinek.

Federální zákony umožňují FDA poskytovat informace, například zprávy o nežádoucích účincích léků, ale ne lékařské rady, řekl pan Kelson.

"To je něco, co FDA nikdy nemohl dělat, a to je jasná hranice," řekl advokát soudu. "Nejjasnějším příkladem toho, že překračují hranici, je, když říkají věci jako 'nejsi kůň, nejsi kráva'. Vážně, lidi. Nechte ho na pokoji."

Soudci se také domnívají, že FDA nemá pravomoc poskytovat lékařské rady. "Nejste oprávněni poskytovat lékařské rady," řekl soudce Clement. Paní Honoldová však řekla, že vláda "to v tomto případě nepřipouští".

Argumentovala také tím, že Kongres zmocnil FDA k ochraně veřejného zdraví a k zajištění toho, aby regulované výrobky byly bezpečné a účinné, a dal mu "přirozenou pravomoc podporovat své poslání sdělováním informací veřejnosti o bezpečném používání léků".

Rozhodnutí ve prospěch lékařů by podle něj zabránilo FDA informovat o utrpení spotřebitelů po vaření kuřete s NyQuilem nebo o tom, že závislost na opioidech je problém.Pan Kelson uvedl, že to není přesné. "Jdou ještě dál, když začnou lidem říkat, jak by měli nebo neměli užívat schválené léky," řekl.Paní Honoldová rovněž tvrdila, že soudy nemohou činit agentury odpovědnými, pokud poskytují nepravdivé nebo zavádějící informace."FDA je politicky odpovědný, stejně jako všechny ostatní výkonné agentury."

Zdroj: Úřad pro kontrolu potravin a léčiv:Epoch Times v angličtině

https://www.theepochtimes.com/article/doctors-suing-food-and-drug-administration-over-ivermectin-4515103

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře