Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Vzpomínka na ten nezdravý a prohnilý socialismus...

Hodnocení uživatelů:  / 40
NejhoršíNejlepší 

Dobrý den všem čtenářům CFP.

Měl bych se sice učit na zkoušku, co mne zase po pěti letech čeká, ale narazil jsem na jedno hezké video, co by ty starší mohlo pobavit a udělat jim dobrý den stejně, jako udělalo mě samotnému.

Je vzpomínkou na „proradný“ socialismus, se kterým má i dnes mnoho lidí zkušenosti. Mnozí špatné a mnozí dobré. Já patřím k té skupině druhé.

Prožil jsem si období, kdy nebyly kladeny na nikoho extrémně velké nároky. Období, kde scházel stres, tlak na výkony a o civilizačních nemocech jsme věděli jen z rychlíku. Ty civilizační nemoci, s nimiž se nyní tak potýkáme a co nás likvidují. Nárůst cukrovky, rakoviny, depresí apod. Nebyly války v přímém přenosu jako dnes. Jediná válka, kterou všichni sledovali doma u televize, byla hokejová bitva s Ruskem (CCCP). Ta po dvou hodinách skončila a my, děti, jsme opět byly venku a dělaly zase ta svoje alotria. Běhaly a lítaly jako utržení ze řetězu. Odíraly si kolena a lámaly ruce a nohy.

  • vzpominka-na-ten-nezdravy-a-prohnily-socialismus
  • vzpominka-na-ten-nezdravy-a-prohnily-socialismus
  • vzpominka-na-ten-nezdravy-a-prohnily-socialismus
  • vzpominka-na-ten-nezdravy-a-prohnily-socialismus

Bylo fajn být s kamarády u baráku. V létě ušpinění od prachu cest v červených trenýrkách, bílém tílku a teniskách. S papulama umazanýma od ovoce, co se houpalo na větvích v zahradách, které jsme navštívily. Promáčené běhání v dešti bez počítačů a videoher. Pití vody z hydrantu anebo společně z hrdla jedné láhve. A taky ukusování z jednoho chleba s máslem anebo sádlem. Vše ve zdraví a bez koutků kolem úst a žloutenky vyzkoušeno na vlastní kůži. V zimě promáčení, zmrzlí a spokojení. Bez nemocí a omrzlin.

Když jsem něco ve škole provedl, dostal jsem facana, že se mi hlava otočila 3x dokola. Učitel byl autorita a vzdělání mělo i pro tehdy vyspělý západ úroveň. Doma si nikdo z nás potrestaných nestěžoval. Dodnes vzpomínám na učitele, co mi hodně dali. I ty facky a tahání za vlasy, když jsem v hodině vyrušoval. Vše vyřízeno okamžitě a bez dalších následků a debat. Zločin a trest. Finíto.

Celkově mohu říci, že tuto moji zkušenost mi už nikdo nikdy neodebere. A to ani ten, kdo bude snižovat moji hodnotu tím, že bude o mě říkat, že jsem nevzdělanec, komunista, rasista anebo třeba i xenofob. Je moje a nikoho jiného. Jen moje a dětí, co vyrůstaly se mnou v době, co je dnes tak haněna opovrhována. Jako něco břitkého a slizkého. Nehodno pohledu a vzpomínky vůbec...

V době, kdy byl přehled o tom, kdo společnost „rozkládá“. Byť je doba jiná, někteří lidé se nemění a nezmění. Byl přehled, kdo je zloděj a parazit – příživník, kdy dnes bych tyto lidi mohl nazvat např. sluníčky...

Je jasné, že ne vše bylo v pořádku. A kdy a v které době bylo?

Ale odsuzovat dobu jako celek, je nezodpovědné a mylné. A dělá to každá revoluce. Žádná se z dějin nepoučila. A je to chyba, na kterou všechny zašly. Protože, žádná revoluce si nevezme z doby, co má za cíl změnit, to dobré, funkční a zdravé. Pro ni je to, co bylo, hnus a špína, po které se jen vozí a haní, aby nasbírala body vedoucí k řízenému převratu a změně moci. Velkou chybou revolucí je, že odmítají to dobré a kladné, v nové po revoluční době, využít. Proto musí o době, co byla, lhát. Jinak to nejde.

Pokud by vše lhaním neopakovala a nepřekrucovala dějiny, pak by mohli ti, co se narodí do nových pořádků zjistit, že ne vše bylo zase tak špatné a zavrženíhodné a mohli by klást revoluci velice nebezpečné otázky. A na ty, nová doba a noví lidé – učitelé a kormidelníci – znají odpovědi, ale nechtějí se, ve strachu z trestu a hněvu podvedených přiznat, že udělali chybu. Pro revoluci a revolucionáře platí, že 100x opakovaná lež se nakonec stane pravdou.

Ano. Toto revoluci a dobu po ní děsí a děsit bude. Do doby, dokud nepřiznají, že udělali chybu, když vše šmahem a mrknutím oka odsoudili jako něco špatného a zlého.

Na závěr pak všem popřeji hezký den.

A těm, co si pamatují i to dobré, funkční a lidské přeji, aby si při videu hezky zavzpomínali na to, jak byli malí, mladí a hezcí.

V. Suchý v.r.

Facebook komentáře