Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pentagonu 100 tisíc vojáků v Afghánistánu nestačí

  • vojaci-usa-afghos
Po 15 měsících v úřadu už Barack Obama navýšil počet vojáků v Afghánistánu na těžko představitelnou úroveň - z původních 30 mužů, o nichž mudroval ještě George W. Bush, na 86 tisíc a koncem léta by se tahle cifra už měla blížit stovce tisíc.

Navzdory skutečnosti, že tato vojenská operace už začíná překonávat možnosti amerických zdrojů, Pentagon ve své zprávě varuje, že pořád ještě nemá dost vojáků, aby pokryl alespoň polovinu „klíčových okresů", o zbytku země nemluvě. Stojí za připomenutí, že po boku amerických bojují v Afghánistánu i desítky tisíc vojáků ze zemí NATO a tato drtivá a  dobře vycvičená a vyzbrojená přesila ne a ne udolat pouhých asi 25 tisíc bojovníků Talibanu. Pentagon ale varuje, že jejich řady se rozrůstají, a tak je potřeba dál početně přidat i na americké straně.

Zpráva Pentagonu původně měla poukázat na zoufalou neoblibu prezidenta Hamída Karzáího mezi svými spoluobčany, vyjevila ale zároveň holou pravdu, že USA po devíti letech okupace nemají ani jak jeho popularitu podpořit a zabránit Talibanu v posilování. A zatímco vláda chce do Afghánistánu posílat další a další vojáky, řešením byl spíš byl pravý opak.

Ostatně, souběžně se zprávou Pentagonu v Kongresu USA každodenní realita v Afghánistánu ukazuje, proč Taliban sílí a proč tomu nelze při současné taktice zabránit. Francouzské jednotky NATO nyní navíc přiznaly, že jejich příslušníci 6. dubna vystřelili protitankovou raketu v provincii Kapisa s tím, že v místě dopadu neměli být žádní civilisté. Raketa jich zasáhla ale hned pět. Čtyři zahynuli, pátý je v nemocnici a Francouzi se nyní brání, že je neviděli, protože v té chvíli byli Afghánci „schovaní za stromy".

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře