Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

NATO: Dům plný civilistů byl zasažen záměrně

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • hajmars-amrdzah
Už se stalo jaksi zvykem, že při zabíjení civilistů se velení snaží převyprávět celý příběh tak, aby z něho smrt nevinných lidí vyšla jako naprostá a výjimečná náhoda. V Madžráhu je to ale najednou jinak. Podle velení NATO nebyl nedělní raketový útok, který zabil 12 civilistů, náhodným ani důsledkem technické chyby, ale zcela záměrným.

Původně se tvrdilo, že americké jednotky zkoušely pálit rakety na bojovníky Talibanu bránící Madžráh, přičemž jedna z raket údajně selhala, minula terč o 300 metrů a zbořila dům plný žen a dětí. Zároveň s tím bylo oznámeno, že mobilní raketový systém HiMARS, který raketu odpálil, bude z bojů vyřazen a bude prozkoumána jeho funkčnost.

Netrvalo ani dva dny a už se ví, že HiMARS neselhala, protože podle NATO raketa dům zasáhla zcela vědomě. Velitelé NATO nyní pro změnu trvají na tom, v domě nebo v jeho okolí mohli být bojovníci Talibanu, byť pro to nebyly žádné důkazy a mezi mrtvými a zraněnými jsou jen civilisté.

Krátce před zahájením ofenzívy na Madžráh NATO slíbilo, že omezí počet raketových útoků na civilní domy, aby předešlo vysokému počtu civilních obětí, a zároveň vyzvalo civilisty, aby neopouštěli své domovy. V úterý tak v Madžráhu v palbě zahynuli další tři civilisté.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře