Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

US Army před ofenzívou v Hílmandu obsadila únikové trasy

  • afghan-war-hilmand
Velení NATO sice před zahájením své masivní ofenzívy v afghánské provincii Hílmand vyzvalo civilní obyvatelstvo, aby se „ani nehnulo", nikdo ale nejspíš nepředpokládal, že to okupační vojska vezmou doslova, a pokud by se prostí Afghánci z míst bojů pohnout chtěli, zabrání jim v tom.

Americké jednotky totiž obsadily všechny únikové trasy v hílmandském regionu Mardžáh a zatímco jejich šéfové už si hotoví prohlášení o rychlém vítězství a o tom, jak snadno uvedou do funkce nového „karzájovského" guvernéra, bojovníci Talibanu je ostřelují z minometů.

Potíž je, že kdyby se lidé „hnuli", nemají kam. Okupační velení totiž oznámilo, že sice připravilo potraviny pro asi šest tisíc místních rodin, které ofenzíva vyžene z jejich domovů, vzhledem k tomu, že v oblasti žije přes 100 tisíc lidí, jeví se ale tyto důkladné přípravy jako nedostatečné.

Americké oddíly se na nynější ofenzívu připravovaly přes měsíc, čímž ale daly i Talibanu spoustu času zakopat se na pozicích a kolem Mardžáhu vytvořit minová pole. Jejich velitelé nyní jen konstatují, že „si na NATO počkají". „Nebudeme s nimi bojovat tváří v tvář. Potřeseme si s nimi ve městě rukama jako civilisté a počkáme, až zase odejdou," cituje NBC jednoho z velitelů Talibanu.

Přesné datum zahájení ofenzívy sice nebylo stanoveno, nicméně to má být největší operace v Afghánistánu od okupace v roce 2001. A když už jsme u superlativů, velení Severoatlantické aliance jedním dechem ale přiznává, že zároveň „čelí největšímu minovému poli v historii NATO".

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře