Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jiří Hrebenar: Na Guantanámu byly a možná stále jsou zadržovány děti

  • guantanamioxxx
11. září 2001 změnilo celý svět. Nastal hon na teroristy. Ve jménu terorismu se začaly měnit hodnoty starého světa. Nyní jedna z nejmocnějších světových mocností má právo unášet každého, kdo je jen trošku podezřelý z terorismu.

Bláznivá taktika amerických tajných služeb byla uvedena v život. Na kubánském neutrálním území se zřídila podivná věznice, na kterou se nevztahuje americké právo a ve které se neberou v úvahu mezinárodní úmluvy. Věznice Guantánamo je místem, kde je neoprávněně a v rozporu s mezinárodním právem drženo několik set lidí. Lidský život zde nemá cenu, každá pravda je vymlácena fašistickými praktikami. Nikdo ze zadržených prakticky neví, co s ním bude.

Podezřelí, nikoliv obvinění

Mnoho podezřelých, nikoliv obviněných, je drženo na cizím území cizími dozorci, aniž by mnohdy věděli, proč byli zadrženi. Již od samého začátku bylo podezření, že se ve věznici Guantánamo nachází také děti. Amerika podezření jasně dementovala a tvrdila, že to není v žádném případě pravda. Když v tom z čistajasna v dubnu roku 2003 samotný Pentagon pod nátlakem médií přiznal, že mezi zadrženými z bojů v Afghánistánu jsou na Guantánamu zadržovány nejméně 3 lidé mladší 18 let. Britský list The Guardian vypátral, že nejmladší zadržené osobě je 13let a nejstaršímu chlapci je 15let. V Čechách o tomto psaly například Novinky.cz.  Děti byly zadrženy v rozporu s mezinárodními platnými úmluvami a zákony, přesto jsou drženy v nevyhovujících podmínkách Guantánama. Mezinárodní Charta o právech dítěte zde přímo dostává plnou ranou přes ústa.

Rozpory o počtu zadržených dětí

Spojené státy americké o počtu zadržených dětí nemluvily pravdu. Těch zadržených dětí bylo mnohem více. V květnu roku 2008 na zasedání OSN o právech dítěte Pentagon uvádí, že mezi vězněnými mladistvými je 8 lidí. Ani tentokrát to nebyla pravda. Vězněných dětí bylo daleko více. Američané si sami naběhli na svou hloupost. V roce 2006 uvedli dokument, ve kterém americká administrativa uvádí seznam obsahující jména a data zadržovaných vězňů. Z dokumentu vyplývá, že počet zadržovaných dětí je daleko vyšší, než ten, který Pentagon uvedl v roce 2008 na zasedání OSN o právech dítěte. Ve stejném roce organizace UC Davis Center for the Study of Human Rights in the Americas zveřejnila zprávu Guantánamské děti: vojenské a diplomatické svědectví, ve které se hovoří o 12 vězněných mladistvích na Guantánamu. Uveřejněný počet Amerika následně uznala za zcela pravdivý. Spojené státy americké se evidentně rozhodly mlžit jak nejvíc to jde. To je jasný důkaz, že Pentagon nemluví pravdu a zkresluje všechny dostupné informace. Ve skutečnosti ale počet zadržovaných dětí na Guantánamu bude daleko větší než je lidem sdělováno. UC Davis Center for the Study of Human Rights in the Americas vydalo svou studii o počtu zadržovaných dětí za zdmi Guantánama. Studie se opírá o tajné dokumenty vydané WikiLeaks: Guantánamské děti: WikiLeakské svědectví. V těchto dokumentech je rozkryta další zrůdnost amerických lží. Podle WikiLeaks bylo na Guantánamu zadržováno na 15 mladistvých, narozených v letech 1984 a 1985. Na Guantánamo se dostali v roce 2002 nebo 2003 – těsně před osmnáctými narozeninami. Zpráva organizace UC Davis Center však nepočítá s dalším faktem. Ukazuje sice počet zadržených, kteří byli dovezeni na Guantánamo, ale nepočítá se v ní s jednou důležitou věcí.

Nejdříve vězněni na neznámém místě, teprve poté převezeni na Guantánamo

Osoby podezřelé z terorismu jsou zadrženi buď americkými tajnými agenty (nebo místními agenty), a poté jsou klidně i půl roku vězněni na neznámém místě ve své vlasti, nebo kdekoli jinde ve světě. Mnohdy až poté jsou převezeni do věznice Guantánamo. Na těchto tajných místech mohou být drženi i roky. Můžeme se tedy domnívat, že v době skutečného zadržení byli vězni o několik let mladší. Například anglický novinář Andy Worthington, mimo jiné také autor knihy Guantanamo files, uvádí, že zadržených dětí mohlo být až 22. Spojené státy Americké se chovají jako malé děti. Lžou a mlží ačkoliv vědí, že se stejně vše zveřejní a pravda vyjde na povrch. Když se v roce 2003 poprvé prozradilo, že Američané na Guantanámu zadržují děti, americký ministr obrany Rumsfeld vše popřel.

Na Guantánamu nedělají žádné rozdíly mezi dospělými a dětmi

Američané prý nehledí na věk dětí. Podle Američanů prý neexistuje jakákoli právní norma, která by hovořila o věku ve spojení se zadržením. Tak to alespoň tvrdil například mluvčí Pentagonu přítomným novinářům. Opět tedy Pentagon lhal. V roce 2002 totiž USA ratifikovalo Opční protokol k Úmluvě OSN o právech dítěte o zapojování dětí do ozbrojených konfliktů. Protokol  zavazuje všechny signatáře a státy k podpoře fyzické a psychosociální rehabilitace a sociální reintegrace dětí, které jsou oběťmi ozbrojeného konfliktu. Zároveň dokument hovoří o tom, že děti nesmí být vězněny s dospělými osobami a nesmí být vystavovány jakýmkoli donucovacím prostředkům. Toto všechno ale Amerika na zadržených dětech páchala a doposud páchá. Vězni, kteří byli v době zatčení dětskými vězni a byli propuštěni v roce 2004 tvrdí, že vojáci na Guantánamu nedělali žádné rozdíly mezi dospělými a dětmi. Na všechny bylo používáno stejné násilí.  Afghánští chlapci  Asadullah, Naqibullah a Mohammed Ismail tvrdí, že byli vystaveni stejnému týrání, mučení a dokonce i zneužívání jako jejich dospělí spoluvězni.

Konkrétní případy zadržovaných dětí

Ali al-Yahya Raimi (*1984, Jemen) byl zadržen v prosinci 2001 ve věku 16/17 let. O jeho případu se psalo na stránkách WikiLeaks. Na Guantánamo byl odvezen v říjnu 2004, doposud je zadržován. Nikdo ho z ničeho neobvinil, přesto je protiprávně držen na Guantánamu. Nejsou proti němu žádné důkazy. Podle zpráv z WikiLeaks je naprosto běžné, že Jemenci jsou drženi v Guantánamu  i 7 let, a poté jsou propuštěni. WikiLeaks také hovoří o dalších 19 Jemencích, kteří byli v letech 2004 – 2007 převezeni do Guantánama a stále tam jsou protiprávně zadržováni.

Omar Khadr (*1986, Kanada) zadržený 19. července 2002 ve věku 15 let. Svými výpověďmi zdokumentoval pohlavní zneužívání v Bagramu a Guantánamu, Khadra chytili po přestřelce v Afghánistánu. Jeho výpovědi potvrzují nehumání chování USA.

Hassan bin Attash (*1985, Saudská Arábie) byl zadržen 11.09.2002 ve věku 16 / 17 let. I přes svůj nízký věk byl v Jordánsku mučen. V Jordánsku strávil 4 měsíce. Mučili ho tak, že visel hlavou dolů a byl bit, jeho nohy byly máčeny ve slané vodě. Stejný výslech v Jordánsku prý podstoupil i jeho otec. Hassan ani jeho otec se ničím neprovinili. Jeho bratr Walid bin Attash byl zapletený do leteckých útoků ze září 2001. Američané se domnívají, že i on coby bratr teroristy je zapojen do stejného činu. Důkazy však nemají. Hassan byl zadržen z preventivních důvodů a opět nezákonně.

Asadullah (*1988, Afghanistán) byl zadržen roku 2002 ve věku 13/14 let, propuštěn byl roku 2004.

Abdul Qudus (*1988, Afghanistán) byl zadržen roku 2002 ve věku 13/14 let, propuštěn byl v dubnu 2005. Tvrdí, že ho afghánští vojáci prodali americkým vojákům společně s dalším chlapcem Mohammedem Ismailem.

Jásir Talal al-Zahrani (*22. září 1984, Saúdská Arábie) byl zadržen v  listopadu 2001, zemřel na Guantánamu v červnu 2006. Jeho smrt je obestřena tajemstvím, doposud se neví, jak a proč zemřel. Spolu s ním zemřeli další dva vězni.  Jeho záhadnou smrtí se zaobíral například magazín Harpers. Jásir byl zapojen mimo jiné do protestní hladovky za špatné podmínky na Guantánamu. Byl držen v cele, v tzv. Alfa bloku. Údajně spáchal sebevraždu, ale v celém vyšetřování smrti je mnoho podivných bodů a nejasností.

Takovýchto dětí tam bylo více. Jak jsem v tomto článku psal, jedná se minimálně o 22 dětí. Jak vidíte, tak vzorový stát demokracie a lidských práv nedodržuje lidská práva a mučí nevinné lidi, kterým se většinou nic neprokázalo. Amerika je v tomto pokrytecká.

Odkazy:

Omar Ahmed Khadr – kanadské dítě z Guantanáma

http://www.evropsky-rozhled.eu

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře