foto, video

V utečeneckém táboře ve Vyšních Lhotách, poblíž Frýdku Místku, si utečenci opatřovali zbraně. Redaktor Tíseň.tv to zjistil z výsledků nedávné kontroly přímo v pokojích a společenských místnostech tábora.

Policisté, kteří místo hlídají, byli podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové osloveni bezpečnostní agenturou najatou ministerstvem vnitra, aby společně provedli rozsáhlou kontrolu, právě na zbraně a prostředky, které mají utečenci zakázané vlastnit.

Samotná kontrola, která proběhla zhruba před měsícem odhalila část zbrání, které měli imigranti u sebe. Vinou civilního zaměstnance SUZ (Správa uprchlických zařízení), si pak po kontrole měli možnost utečenci zabavené zbraně vzít zpět.

Následně na to, odmontované  nohy od stolů a židlí, které se pomalu ztrácely ze společných místností, pak zhruba před 14 dny bezpečnostní agentura nalezla při dalších kontrolách, velmi dobře ukryté na záchodech a koupelnách.

 

Podle nahrávek, které má naše redakce k dispozici je patrné, že tyto předměty lze použít jako zbraně. Při kontrolách pak policisté našli i příborové nože, které se ztrácely z jídelny a různě upravené žiletky.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové jsou, takové nálezy celkem běžné. Utečenci se v podobných zařízeních snaží ozbrojovat velmi často. Proto je policie podle Rendlové při těchto kontrolách velmi důsledná. Nicméně kontroly údajně nejsou časté.

Ze záběru, které má redakce Tíseň.tv k dispozici,  je pak i patrné, jak ubytovaní utečenci tráví svůj volný čas hraním fotbalu, pingpongu nebo v posilovně. Tady například boxovaním do boxovacího pytle, kdy jim dokonce  vychovatel radí, jak správně boxovat.

Na záběrech je také vidět nepořádek, který vytváří imigranti tím, že vyhazují dopadky z oken.

Podle našich informací policie po těchto zkušenostech plánuje kontroly prostor dělat častěji.

Rendlová dále uvedla, že nepokoje,které jsou běžnou záležitostí v tomto typu zařízení, nejsou vedeny proti policistům, ale utečenci se údajně perou mezi sebou.