Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Robert Fisk: Bankéři jsou diktátoři Západu (+video)

  • financialterror
Publikujíc z regionu, který vytváří více frází na čtvereční metr, než kterýkoliv jiný - z Blízkého východu - měl bych se snad zastavit před tím, než řeknu, že jsem v životě nečetl tolik odpadu a úplných blábolů, jako teď o finanční krizi. Ale nebudu zadržovat své rozhořčení. Zdá se mi, že reportáže o kolapsu kapitalismu dosáhly nové dno, překonávajíc i Blízký východ, a to v důsledku čiré slepé poslušnosti vůči těm institucím a "expertům" Harvardu, kteří celou tuto zločinnou tragédii způsobili.

Začněme "Arabským jarem" - tímto groteskním slovním překroucením velkého arabsko-muslimského probuzení, které otřáslo Blízkým východem - a kýčovitým porovnáním se sociálními protesty na Západě. Byli jsme zaplaveni články o tom, jak chudí a utlačováni na Západě "vytrhli stránku" z knihy "Arabského jara", jak demonstranti v Americe, Kanadě, Británii, Španělsku a Řecku byli "inspirováni" obrovskými demonstracemi strhávajícími režimy v Egyptě, Tunisu a - do určitého bodu - v Libyi. Ale to je nesmysl.

Pravému srovnání se západní reportéři vyhnuli. Reportéři jinak nažhavení přehánět antidiktátorské rebelie Arabů, ale tak bázlivě ignorující protesty proti "demokratickým" západním režimům, tak zoufale znevažují tyto demonstrace. Pravda je trošku jiná. Co hnalo Araby nejprve v desetitisících, a později v milionech na ulice jejich metropolí byla žádost po lidské důstojnosti a odmítání toho, aby lokální rodiny diktátorů doslovně vlastnily jejich země. Mubarakové, BenAliové a Kadáfiové, králové a emírové Zálivu i Assad, všichni věřili, že mají právo vlastnit celé národy. Egypt patřil Mubarak sro, Tunisko BenAli sro, Libye Kaddáfí sro atd. Arabští vládcové zemřeli v přesvědčování populace, že země patří jejich vlastnímu lidu.

A toto je pravá paralela se Západem. Protestní hnutí jsou ve skutečnosti proti Big Byznysu - zcela oprávněně - a proti "vládám". Protesty jasně naznačovaly - pozdě, ale přece - že lidé léta podléhali podvodné demokracii: poslušně volili politické strany, které následně jejich demokratický mandát a moc lidu posunuly bankám, jejich obchodníkem s deriváty a ratingovým agenturám - tyto tři elementy byly kryté sítí špinavých a bezcharakterních "expertů" z top amerických univerzit a "think tanků", kteří udržovali klam, že tato krize je o globalizaci, a ne o těžkém finančním podvodu, jenž byl vnucen voličům.

Banky a ratingové agentury se staly diktátory Západu. Jako Mubarakové a Ben Aliové, banky věřily - a stále věří - že vlastní společnost. Volby, které jim daly moc, byly díky zbabělosti a kolaboraci politických vlád stejně falešné, jako ty diktatury, v nichž byly Arabové desetiletí za desetiletím nuceni vhazovat lístky, aby tak souhlasili s vládci jejich vlastního národního majetku. Goldman Sachs a Royal Bank of Scotland se staly Mubaraky a Ben Alii vládnoucími na Západě, každý z nich požírající ve velkém lidové bohatství přivlastněné podvodnými zisky - a to vše v takovém nemocném rozměru, že jejich arabští diktátorští bratři o tom mohli jen snít.

Nepotřebuji ani jinak prospěšnou investigativní práci Charlese Fergusona ve filmu Inside Job, aby mi řekl, že ratingové agentury a US banky jsou jedno a totéž, že osoby v nich plynule fungují a přesouvají se mezi agenturami, bankami a US vládou. Ti "rejtingoví chlapci" (téměř vždy chlapci, samozřejmě), ti, kteří označovali jako AAA otrávené sub-prime půjčky a deriváty v Americe, ti nyní díky svému jedovatému vlivu na trhy zadřely drápy do Evropy svými hrozbami, že jí odeberou přesně ty skvělé ratingy, které ještě nedávno před finančním krachem USA dávaly tamním kriminálníkům. Věřím, že podceňování se může nevyplatit. Ale, promiňte, kdo jsou ta stvoření, jejichž ratingové agentury způsobují větší strach Francouzům, jak Rommel roce 1941?

Proč mi na to neodpoví moji novinářští kolegové z Wall Streetu? Jak je možné, že BBC, CNN - oh bože, dokonce i al-Jazeera - zacházejí s těmito kriminálními sítěmi, jako by to byly nezpochybnitelné instituce moci? Proč nejsou žádné vyšetřování práce těchto dvojitých dealerů? Připomíná mi to tak moc ten zbabělý způsob, kdy mnozí američtí žurnalisté píšící o Blízkém východě, strašidelně se vyhýbajíc jakékoliv kritice Izraele, podporovaní armádou pro-Likud lobystů se snaží vykreslit čtenářům a divákům, že Amerika je "mírový" a důvěryhodný element v izraelsko- palestinském konfliktu, že dobří kovbojové jsou "umírnění" a zlí kovbojové jsou "teroristé".

Arabové alespoň začali svůj pokus zbavit se tohoto nesmyslu. Ale když demonstranti proti Wall Street dělají totéž, jsou označeni za "anarchisty", sociálních "teroristy" amerických ulic, kteří mají tu drzost žádat, aby Bernanke a Geithner čelili stejnému soudu a osudu, jako Husní Mubarak. My na Západě, naše vlády, jsme si stvořili naše diktátory. Ale na rozdíl od Arabů, my se jich nemůžeme ani dotknout.

Irský premiér Enda Kenny v plné vážnosti informoval nedávno svůj národ, že oni, široké vrstvy, nejsou odpovědni za krizi, v níž se ocitly. Ale to lidé už věděli, samozřejmě. Co jim ale neřekl, bylo, kdo tedy zodpovědný je. Není už načase, aby nám to on a jeho kolegové, premiéři států EU, řekli? A také naši reportéři. Není už čas?

http://www.independent.co.uk/opinion/commentators/fisk/robert-fisk-bankers-are-the-dictators-of-the-west-6275084.html?fb_action_ids=2651280035257&fb_action_types=news.reads&fb_source=other_multiline#access_token=AAADWQ6323IoBADntidiwwrof2QFR2ZAqdkT7TcEcGgDADq6ihrNhT15RNjsSHrKrNsH4p4O7yZCyEIIONPY31ThiAXbZCbK2QFkZCl6sRqTxq0eUiNhj&expires_in=6647

zdroj: http://www.nadhlad.com

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře