Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Banky zemí BRICS

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

O tom, že země BRICS chystají vlastní banku, se psalo již dříve. Jaký je poslední stav?

Země BRICS podle všeho nepracují jenom na bance, ale i na alternativní struktuře ala Mezinárodní měnový fond + Světová banka. Důvodem je skutečnost, že kontrola MMF a Světové banky je v rukou Spojených států a západoevropských zemí. Základní účel těchto dvou institucí by zůstal podle všeho podobný, jako je nyní u MMF či Světové banky. Defacto jde o konkurenční projekty.

 
  • banky-zemi-brics

Cílem fondu by byly devizové rezervy dostupné účastnickým zemím v případě krize (prudké oslabení domácí měny, rychlý odliv spekulativního kapitálu, krize finančního systému dané země  apod.), tento fond by intervenoval na finančních trzích v případě krize v některé z účastnických zemí. Asi něco jako „BRICS Plunge Protection Fund“, možná jako „Emerging Markets Plunge Protection Fund“.

Kapitál obou nových institucí bude 100 miliard dolarů, podíly se ještě domlouvají. Čína, vědoma si svých velkých dolarových rezerv, by ráda udala co největší z nich a získala větší podíl.  Částka odpovídající 100 miliardám amerických dolarů již něco na finančních trzích zmůže.

Vzhledem ke kapitálu účastnických zemí lze předpokládat, že Čína sotva půjde pro půjčku k těmto novým institucím, aby financovala domácí projekty. Půjčky či pomoc od nich budou nabízeny rozvojovým zemím jako alternativní financování místo MMF ši Světové banky.

Nová banka by se primárně soustředila na poskytování půjček na asijské inftrastrukturální projekty. Na podobné, jaké dnes financuje buď Světová banka, nebo i již čínská EximBank.

Podle posledních informací by nezbytné zakladatelské smlouvy měly být dotaženy letos v létě a obě organizace by měly být spuštěny příští rok.

P.S.

Dost možná se výměna informací vyhne „klasickému“ internetu mimo relativně jednoduchý dosah Spojených států. Jde o globální podmořský kabel spojující země BRICS, který by taktéž měl být dokončen v roce 2015, na kterém se pracuje již několik let  a informace o kterém pronikly v loni na podzim…

zdroj:http://proinvestory.cz/banky-zemi-brics

Facebook komentáře

Nejčtenější