Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kenneth Roberts: Co bude s Al-Kajdou?

  • Al-Zawahri-AP-543
Hlavním cílem většiny organizací je sebezáchova. Dva měsíce od usmrcení Osamu bin Ládina v pákistánském Abbotabádu musela myšlenka sebezáchovy intenzivně vířit i hlavou dr. Aymana al-Zawahiriho, jednoho z velitelů Al Kajdy.

 

Neptune Spear krycí jméno operace, která definitivně "setla" hlavu šéfa Al-Káidy byla jednak zdlouhavá a zároveň nákladná, i když nakonec úspěšná. Zpravodajská operace tohoto rozměru vyžaduje enormní množství plánování, vyšetřování, zpravodajského kumštu včetně pořádné dávky štěstí. V tomto případě bylo CIA dopřáno a zmíněné kritéria se naplnily. Závažným prvkem úspěchu byl v tomto případě Abdula al-Kuwaitu kurýr Bin Ladina. Jako kurýr dal al-Kuwaitu CIA důležité informace a to s kým je vlastně Bin Ládin ve spojení, kdo vlastně jsou ti "ostatní", kde jsou lokalizování, jaký je způsob komunikace a pravděpodobně i další důležité provozní informace.

Je nutné dodat, že je nemyslitelné, aby zbytek Al Kajdy nereagoval na smrt vůdce. Jejich reakce však jen přispěje k přiblížení se zpravodajských agentur k al-Zawahiriho a k Anwaarovi al-Awlakimu. A pokud USA v této honbě uspějí, takříkajíc setnou hlavu nenáviděnému monstru.

Celá operace tak byla zároveň školou pro CIA a USA. V pátrání po Bin Ládinovi USA využily taktiku, kterou je možné pronásledovat tento typ organizace. Jelikož po 11. září Al Kajda prošla transformací z hierarchické organizace do "volnější" složené z nezávislých prvků (Al-Káida, Al-Káida Maghreb, Al-Káida v Evropě, Al-Káida pro arabský poloostrov atd..), boj je značně ztížen, neboť nejde o konflikt s jednou organizací, ale s několika ve stejném čase.

Návrat k centralizované struktuře by v případě Al Kajdy znamenal sebevraždu, protože operační monitoring je na podstatně vyšší úrovni, než byl před útokem na dvojčata v USA. Pokud plánuje Al Kajda "přežít" potřebuje určité změny. Její decentralizovaná síť za posledních 5 let nepřinesla požadovaný efekt v Evropě a ani USA, zatímco útoky v Jemenu a Iráku jí nezajistí příliv financí a ani příliv nových přívrženců nezbytných pro fungování teroristické sítě. Al Kajda je v honbě za svým úspěchem nucena podstoupit více rizika, čeho si byl vědom i její vůdce Bin Ládin. Důkazem jsou i informace o plánovaných útocích na USA, které byly objeveny v jeho počítačích v rezidenci v Abbottabádu. Zároveň je nutno dodat, že vítr změny jde proti Al Kajdě. USA se stahuje z Iráku a snižuje intenzitu operací v Afghánistánu. Nálada v arabském světě zároveň mění směr od totalitarismu k osobní svobodě a civilní reprezentaci. "Arabské jaro" není nápomocné a čím se toto jaro přibližuje k létu, Al Kajda nabývá obraz zastaralé organizace, která je irelevantní a opomíjená. Uvedené okolnosti nejsou zrovna vhodným prostorem na otevření fronty v Evropě nebo USA, a tak Al Kajdě zůstane jen boj s pronásledovateli a odcizení od lidí, které měla reprezentovat. Dovolím si tvrdit, že toto by nepřežila ani IRA.

Al-Zawahiri si je plně vědom těchto skutečností. Zároveň ví, že pokud přetransformuje Al Kajdu do centralizované struktury s cílem provádět teroristické operace, hněv CIA ho dostihne. Pokud však neudělá nic jeho osoba a organizace skončí zapomenuté, irelevantní a řekněme mrtvé. K přežití potřebuje Al Kajda změnu, která však představuje i riziko zániku.

Kenneth Roberts, Londýn

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře