Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Západ už protisyrský džihád odepsal

Cynikům “islámské karty” docházejí i zdroje
“Západ radikální islamisty, řádící v Sýrii, odepsal k likvidaci,” soudí ředitel moskevského Ústavu Blízkého východu Jevgenij Satanovskij. “Rozpor mezi realitou a deklarovanými principy” přezrál ve chvíli, kdy se “islamisté začali s al-Káidou ztotožňovat už bez všech okolků”. V tichosti je tak “hází přes palubu” i jejich západní sponzoři.

  • zapad-uz-protisyrsky-dzihad-odepsal
  • Сатановский: Запад представил сирийских радикалов к уничтожению

“V syrském konfliktu Západ vsadil na své regionální spojence –TureckoSaúdskou Arábii Katar”. To ovšem nutně “přivedlo na scénu radikálně naladěné islamistické elementy”. I ”americký establishment svým voličům vysvětlí jen těžko, čím to, že USA a al-Káida jsou teď spojenci”.

V syrském konfliktu nastal “očividný přelom”: “Takzvaná ´Svobodná syrská armáda´ je demoralizovaná a dezorganizovaná”. Sklízí “fiasko řady svých iniciativ i vnitřních rozporů”. “Syrskému konfliktu věnuje mnohem menší pozornost Turecko” – její “hlavní sponzor (přinejmenším teritoriální)”. Je “bezprecedentně zaměstnáno vnitropoliticky”. Čelí “rostoucí nespokojenosti uvnitř země”. Terčem “protestních nálad” je právě její “islamizace”.

V Sýrii se do “občanské války proti islamistům aktivně zapojili Kurdové”. Na “stranu Bašára Asáda se tak fakticky postavili už všichni”. O tom, že “k úspěchu směřují vládní síly”, se už dá “hovořit s jistotou”.    

Zpětný zvrat by přinesla jen “změna pozice Západu”. Ta je však už “značně nepravděpodobná”: “Přejde-li Západ od své dnes už jen formální k reálné podpoře protiasádovských sil, může se vše ještě změnit.” Právě to už má ovšem jen mizivou šanci. “Po iráckém afghánském tažení, jež stála miliardy dolarů, tisíce padlých a desítky tisíc zraněných, se Západ nechce nechat zatáhnout do dalšího blízkovýchodního konfliktu v pořadí.”

Z Iráku se “stahuje jen napůl a s očima pro pláč”. Z “Afghánistánu odchází”. “Přítomnost na Blízkém východu prochází redukcí”. A také “armáda není na taková rošády připravena” (“odsud tam a zase zpátky, nalevo, pak dozadu...”). Zvlášť když se “výsledek předchozích tažení blíží nule”. 

I Západ zpočátku “kalkuloval, že režim Bašára Asáda padne snadno a rychle”. Od “zaručených předpovědí” - CNN,BBCAl ArabíjaAl Džazíra” i mnoha jiných – “kolik měsíců, týdnů, dnů, ba hodin mu ještě zbývá”, uteklo jen “půldruhého roku”. Všechny však “syrského prezidenta podcenili”.

Po “arabském jaru” se k “politickému islámu” - “artiklu, který mu prodaly Katar a Saúdská Arábie” -  “staví ostražitěji i Washington”. I tam sílí podezření, že “sponzorovat něco takového se může krutě nevyplatit”.  

Do hry však vstoupil i jiný faktor. Je sice přízemně “pragmatický, obejít se však nedá” - “nejsou peníze”.  “Intervence v Sýrii” – a to i v “minimálním rozsahu” - by stála ”kolem půl miliardy dolarů měsíčně”. Takové “peníze na daný účel nikdo nemá” - “ani USA, natož Evropa v krizi”.

“Z občanské války tak postupně vychází vítězně Bašár Asád”. Právě “vítěze však občanské války nemívají”. Syrský konflikt je “občanskou válkou libanonského typu – komunita proti komunitě, konfese proti konfesi atd.”. V tom, co se ukázalo být rozhodující, však “Asád svou ´partii´ sehrál tak, jak se to od něj nečekalo”.

Je to on, kdo ”dosáhl maxima možného”: “podporuje ho Írán, šíité Libanonu i Iráku”; “dokázal si udržet značnou úroveň vnitřní podpory”; rozkol na téma syrského konfliktu zablokoval i Ligu arabských států. V globálním měřítku hraje klíčovou roli “železobetonová pozice Ruska Číny”. Na to, že by získal mandát Rady bezpečnosti OSN, může každý plán vojenské intervence zapomenout garantovaně.  

Vládní vojska tak “krok za krokem zbavují zemi radikálních islamistů”. “Osvobozují důležitá města i objekty”. VAleppu sice dodnes “působí výbor, zavádějící právo šaría”. Právě se ovšem usnesl, že se mu příčí i “výroba a konzumace rohlíků“. Neb rohlík – stojí v té fatvě – je “symbolem vítězství křesťanů nad muslimy”.

Je to groteskní vendetta. Mstí se za debakl až z roku 1683. Řeč je o marném obléhání Vídně. Sultán Mechmet IV.od ní odtáhl s nepořízenou. Šťastní Vídeňáci – traduje dobová legenda – své zachránce odměnili i křupavými rohlíky.  

Zač stojí liberální svatoušci, sázející i na donebevolající obskurantismus? 

zdroj:http://www.stripkyzesveta.cz/cz/politika/573/jevgenij-satanovskij-zapad-uz-protisyrsky-dzihad-odepsal

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře