Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Poštval Lula Paříž proti Bruselu?

  • dasilva-lula
Prezident Brazílie Luís Ignacio Lula da Silva hodlá na nadcházejícím madridském summitu zemí Latinské Ameriky a zemí Karibiku s EU, který se uskuteční 17. května, vyhlásit vítěze výběrového řízení na dodávku 36 bitevníků pro brazilské letectvo.

Cena kontraktu je dnes 6,5 miliardy dolarů a Lula da Silva zvažuje, že i přes probíhající testy v Nevadě (USA), kde již motory bitevníků F-18/A Super Hornet vřeští (možná mnou zmiňovanou nespokojeností nad biopalivem), vyhlásí v Madridu za vítěze stroje Rafale francouzské firmy Dassault. Lula celou záležitost staví tak, že Francie buď dostane zakázku, a trh EU se  z c e l a  otevře pro zemědělské plodiny (sója) a výrobky ze zemí Mercosur (čti Brazílie), nebo žádná zakázka pro firmu Dassault nebude.

Francouzi, kteří údajně platí podporu evropského zemědělství (za Rýnem) a nezemědělství na východ od něj, jistě, podle Luly, nebudou tak hloupí, aby o zakázku přišli. Francouzský ministr zemědělství v této věci intervenoval Kouchnera i Sarkózyho, aby věc v EU vyjednali. Naopak Brusel míní, že import potravin z Mercosuru by znamenal roční ztrátu v řádu až 13 miliard eur pro příjmy zemědělců, produkujících ve všech „správných" zemích EU.

Existuje prý i varianta, podporovaná brazilským letectvem, že Lula da Silva Francouze, kteří už tak na „vzkaz" z Madridu budou čekat s naježenou srstí, v případě odmítnutí EU potrestá nákupem známých strojů Jas 39 Gripen od švédsko-britského výrobce BAE. Jak totiž velení brazilského vojenského letectva Lulu informovalo, „švédská nabídka technologických transferů" do Brazílie je prý opravdu mimořádná. A my víme, co si za touto větou máme představit.

Přirozeně, brazilsko-americká smlouva Jobim-Gates o vojenské spolupráci platí. A tímto prizmatem je nutno na věc pohlížet, neboť Brazilci tak jako tak hodlali zakoupit více strojů, protože i Američané nakupují o sto procent více Embraerů - zhruba 200 letounů.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře