Nejprve jí po Putinově vzoru v reakci na její “nediplomatickou drzost hned na úvod jednání” začal trpělivě přednášet dlouhé lekce z geopolitiky a z historie, tak aby protáhl čas jednání i na dobu po plánované společné večeři, a dal tak Evropance jasně najevo, že zbytečně kazit diplomatům chutě před plánovanou společnou lahodnou krmí, je v tomto oboru považováno za čistě formální diletantství, a po plněném kuřeti s batátovou pěnou a s tvarohovým koláčem z ní definitivně udělal naprostého diplomatického blbečka, a vysmál se jí.
Wang Yi po večeři, a po předchozích lekcích z geopolitiky, Kallasové rázně vysvětlil, že Čína její první požadavek, aby přestala ve válce na Ukrajině podporovat Rusko, odmítá z prostého důvodu čisté geopolitiky, protože Číně válka kolektivního Západu vedená proti Rusku na Ukrajině vyhovuje, neb USA proto nemají čas, a ani prostředky, aby svoji agresivitu zaměřily proti Číně. A že stejných důvodů si Čína nikdy nemůže dovolit, aby Rusko ve válce na Ukrajině prohrálo, a že EU může zatím být štěstím zcela bez sebe, že Čína Rusko zatím nijak “vojensky”, a “ani jinak výrazně” nepodporuje, protože až tak učiní, respektive bude bojechtivým Komisariátem EU donucena tak učinit, válka na Ukrajině skončí hned, a ve všech Putinem požadovaných intencích.
Ve druhé části své lekce naivní Kallasové, “po kuřeti s batátovou pěnou”, Wang Yi profesionálně mimořádně krásně diplomaticky naznačil, že Čína odmítá i její druhý požadavek, aby okamžitě začala dodávat EU kritické minerály, bez nichž Evropa nedokáže vyrábět ani zbraně, ani letadla, ani drony, a ani pokročilé lékařské přístroje, a ledničky, ujištěním, že Čína zkrátila dobu zpracování žádostí evropských firem ze 6 týdnů na 3, a že neudělením dovozní licence případně postižené evropské společnosti se potom vždy mohou odvolat k čínské vládě. A aby natvrdlá Kallasová diplomatické náznaky pochopila, řekl, že společný summit EU a Číny plánovaný na 24/25 červenec 2025 v průmyslové provincii An-chuej za osobní účasti nejvyšších vůdců Komisariátu EU, Ursuly von der Leyen i Antonia Costy, by mohl být nečekaně zkrácen na polovinu. A potvrdil tak obavy analytiků, že poslední balíček sankcí EU proti Rusku, který zahrnuje i některé čínské banky a průmyslové firmy, protože nerespektují bruselské sankce proti obchodu s Ruskem, je dalším důvodem pro současné čínské obstrukce při vývozu kritických minerálů do zemí EU.
Ihned po vyškolení Kallasové se Wang Yi setkal s germánským ministrem zahraničí Johannem Wadephulem, a dokonale změnil rétoriku. Jak dnes 4. července těsně po půlnoci meldovalo druhé hlavní médium KS-Číny, Wang-Yi ujistil Němce Wadephula, že nemusí mít strach, že by Čína zastavila dodávky kritických minerálů evropskému průmyslu, ale EU musí respektovat čínskou politiku zákazu podpory války na Ukrajině, a proto musí organizačně zajistit, aby čínské kritické minerály nebyly v Evropě používány pro výrobu zbraní a dronů, (tzv. dvojí použití surovin nebo výrobků pro civilní a vojenské účely), určených pro Ukrajinu.
Čína tedy dnes ráno aktivně vstoupila do konfliktu na Ukrajině na straně Ruska, a defacto zakázala v Evropě výrobu dronů a dalších moderních zbraní, pokud budou nadále proudit na podporu kyjevské branné moci, a proti Rusku. Rozdílný přístup Wang Yi ke Kallasové a k Wadephulovi v rozmezí jen několika málo hodin v průběhu noci na dnešek ukazuje jasně na čínskou logiku. Kallasová je bigotní anti-ruská fanatička, neustále volá po dalších a dalších sankcích proti Rusku, a proti zemím, které s ním obchodují, a podporuje vyzbrojování Ukrajiny, a prodlužování války na Ukrajině. Wadephul zřetelně preferuje více zájmy německého průmyslu, a německých zaměstnanců, oproti bigotnímu prosazování zájmů kyjevské chunty.
Z pohledu těchto posledních jednání Wang Yi s evropskými top-diplomaty je mimořádně zajímavé, že USA už v pondělí zastavily dodávky všech pokročilých zbraní Ukrajině. (Podrobně v MAP 2345.) Ačkoli Pentagon ukončení dodávek svých zbraní Ukrajině zdůvodnil “vlastními vyprázdněnými sklady”, vyplývá ze skutečnosti, že se Peking a Washington krátce před tímto oznámením dohodly na pokračování exportu čínských kritických minerálů do USA, logická domněnka, že ani už USA nemohou čínské kritické minerály používat k výrobě zbraní pro Ukrajinu, nebo by o dodávky přišly.
Pokud bude Čína v praxi tato omezení pro používání čínských kritických minerálů, která vlastně zakazují výrobu zbraní a dronů pro Ukrajinu, patřičně vymáhat, bude s kyjevským režimem rychlý konec, protože bez dronů a antiraket se moderní válka vést nedá. (Pro pobavení – angličtina nejvyšší diplomatky EU Kallasové při jednáních s Wang Yi opravdu stojí za poslech!) Zajímavé je rovněž oficiální čínské hodnocení schůzky Kallasová – Wang Yi, které je dokonale obroušené, a soustřeďuje se na podporu tzv. větší autonomie EU na USA. Detailní zprávu o zákulisí jednání Kallasová – Wan Yi vypustil do světa South China Morning Post, patřící do majetku Alibaba Group, a tudíž je zřejmé, že čínské vedení k tomu poskytlo souhlas, či spíš dodalo informace.