Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kreml, Russia Today a Sputnik zvažují údery proti Evropě. Za obvinění z šíření propagandy

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

„Ruská federace zvažuje přijetí protiopatření v souvislosti s rezolucí přijatou Evropským parlamentem namířenou proti ruské propagandě,“ uvedl tiskový mluvčí prezidentské kanceláře RF Dmitrij Peskov.

V rezoluci přijaté Evropským parlamentem se kromě ruské mediální propagandy v zemích EU píše i o tom, že Rusko finančně podporuje opoziční politické strany v Evropské unii. Dále prý skrze navazování bilaterálních vztahů usiluje o dosažení rozkolu mezi členskými státy EU.

V textu rezoluce je konkrétně odkazováno na ruský televizní kanál Russia Today, agenturu Sputnik, fond Russkij mir a ruskou pravoslavnou církev. Všechny tyto subjekty jsou řazené do stejné kategorie jako Islámský stát.

  • kreml-russia-today-a-sputnik-zvazuji-udery-proti-evrope-za-obvineni-z-sireni-propagandy

Prezident Ruské federace Vladimir Putin již všem výše zmíněným mediálním organizacím poblahopřál za dobře odváděnou práci. Učinil tak v reakci na otázky novinářů týkající se přijaté rezoluce.

„Chtěl bych poblahopřát všem novinářům za dobře odvedenou práci,“ okomentoval rezoluci přijatou Evropským parlamentem ruský prezident, který v opatření europarlamentu vidí „degradaci představy o demokracii v západní společnosti“, cituje jeho slova ruský server RBK.

Právníci zastupující informační agenturu Sputnik a ruský kanál Russia Today již údajně zvažují možnost obrácení se na Evropský soud pro lidská práva. Domnívají se totiž, že evropští poslanci přijetím zmíněné rezoluce narušili normy v oblasti lidských práv a svobody tisku.

„Rezoluce Evropského parlamentu je přímým narušením svobody užívání prostředků k šíření informací a lidských práv. V této souvislosti agentura Sputnik vyzývá Evropský soud, aby nedopustil užívání státní cenzury,“ uvádí se v tiskovém prohlášení agentury.

„Přijatá rezoluce je jasným důkazem narušení svobody slova,“ uvedla v oficiálním prohlášení tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharova.

„Jestliže Evropská unie skutečně zavede ‚opravdovou cenzuru‘ proti ruským médiím, Rusko nebude mít na vybranou a bude muset zavést odpovídající protiopatření,“ nevyloučil předseda mezinárodní komise Státní dumy Leonid Sluckij.

Podobně se vyjádřil i tiskový mluvčí ruského Kremlu Dmitrij Peskov, který uvedl, že „tendence k útokům na ruská média a omezení svobody slova v Rusku vyvolává hluboké znepokojení a protiřečí obecnému pojetí demokracie a svobody tisku“. „Samozřejmě, že nás to znepokojuje. Obyvatelé západních zemí mají rovněž právo na přístup k alternativním zdrojům informací,“ dodal Peskov.

zdroj:http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Kreml-Russia-Today-a-Sputnik-zvazuji-udery-proti-Evrope-Za-obvineni-z-sireni-propagandy-465005

Facebook komentáře

Nejčtenější