Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Antonín Svoboda: Pozváním Michaila Saakašviliho a Atifete Jahjagové na Forum 2000 udělal Havel z tohoto setkání nemravné a dekadentní představení

  • havel_2000
Dramatik Václav Havel napsal nejen pár absurdních dramatických děl, ale coby politik přispěl také do politického života několika absurdními počiny. Mnozí jistě jako v tomto směru vrcholnou absurditu budou dávat za příklad zcela mimořádnou smyšlenku o humanitárním bombardování. Nakolik dramatik po režii svého filmu Odcházení režíruje nyní i letošní Forum 2000 je otázkou.

 

Nicméně je to představení v jeho produkci, ve kterém navíc vystupuje v hlavní roli. Havlovi se v obsazení některých účastníků potom podařilo překonat i to "nejlepší" z jeho absurdní tvorby. Na seznamu pozvaných hostů totiž najdeme autoritářského prezidenta Gruzie Michaila Saakašviliho a také jakousi prezidentku tzv. Republiky Kosovo Atifete Jahjagovou.

Skutečně jen milovník absurdity může na konferenci, která se zaměří mimo jiné na vztah právního státu a demokracie a bude hledat odpověď na otázku nakolik nedostatky ve fungování právního státu podkopávají demokracii či jaký je vztah mezi vládou práva a individuální svobodou, pozvat Michaila Saakašviliho. Jaké důvody vedou Havla k tomu, že nevyslyší volání gruzínské demokratické opozice, jak o to Evropu prosila jedna z hlavních osob „revoluce růží" Nino Burdžanadzeová a místo toho pozve člověka, který podle jejích slov, v zemi organizuje politický teror? Bidzina Ivanišvili v tomto týdnu oznámil, že zakládá novou politickou stranu, jejímž cílem je odstranit Saakašviliho, kterého viní z používání „bezprecedentní násilí", „volebních podvodů", „monopolu moci" a vytvoření „mechanismu lží". Skutečně skvělé předpoklady pro výklad o právním státu a demokracii. To už Havel měl pozvat také Alexandra Lukašenka, jehož se ostatně Saakašvili v poslední době na mezinárodní scéně stal mentorem. Snad si tento fakt signatář Havel připomene, až zase bude mít podepsat nějaký ten dopis či prohlášení, které běloruského prezidenta bude vinit z podkopávání právního státu a demokracie a narušování osobní svobody tamních občanů.

Tématem letošního Havlova přemýšlení na Forum 2000 konference bude také problematika korupce a organizovaného zločinu. Tady nemá chybu pozvání Atifete Jahjagové, hlavy státu, který například bývalý místopředseda slovenské vlády Dušan Čaplovič vždy nazýval výstižným – Drogovo. Jistě, mělo by význam, kdyby paní „prezidentka" pohovořila o organizovaném zločinu v mocenských strukturách dnešního Kosova, ale pravděpodobně správně předpokládám, že o tom V. Havlovi a účastníkům setkání vyprávět nebude. Nicméně, co nového bychom se dověděli poté, co Dick Marty jako zvláštní zpravodaj Rady Evropy vypracoval zprávu, ve které je nynější „premiér" Kosova Hashim Thaçi obviněn z napojení na organizovaný zločin. Dick Marty ve zprávě napsal, že Thaçi – v té době známý jako Had - vedl gang, který mimo jiné obchodoval s lidskými orgány. Třeba za připomínku stojí i poslední případ Fatmira Limaje, blízkého Thaçiho spolupracovníka, který je EULEXem viněn z mučení a vraždění zajatých Srbů, ale také z obrovských zpronevěr, kterých se měl dopustit jako ministr dopravy a telekomunikací. Ve srovnání s tím jsou potom pomalu všechny zprávy o kosovsko-albánském obchodu s drogami a zbraněmi nebo o organizování prostituce jen meltou vedle šálku kávy.

Přítomnost Michaila Saakašviliho a Atifete Jahjagové na letošním Forum 2000 není ani divadelní kus a ani debut začínajícího režiséra. Tady již nejde o absurdní divadlo, ale o vrchol politické nemravnosti a dekadence.

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře