Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Stát musí zajistit, aby se neopakovaly Vrbětice

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

 

Obyvatelé země byli ohroženi, hodně se jich muselo odstěhovat, na všech místech panoval chaos a strach. Takto mnozí z nás vzpomínají na nedávný výbuch muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku, kde bylo umístěno přibližně 7000 tun munice, z čehož kolem 1000 tun výbušniny. Tři osoby utekli a dvě zaplatili svými životy.

 

  • stat-musi-zajistit-aby-se-neopakovaly-vrbetice

 

Tato kauza ukazuje na to, že naše legislativa není vyhovující. Obsahuje mnohé nedostatky stejně jako unijní předpisy. Je třeba zdůraznit, že Evropská Unie vydala směrnici č. 2012/18/EU o kontrole nebezpečí závažných havárií, kterou by měly členské státy implementovat ještě letos. Bohužel se nevztahuje na vojenské a polovojenské objekty a neřeší ani transport výše zmíněných materiálů.

Otázkou zůstává, jestli mohl ministr obrany Martin Stropnický, který se od toho vehementně distancuje, tragédii zabránit. Ministr obrany by si měl především uvědomit, že jeho ministerstvo je zodpovědné za státní podnik Vojenský technický ústav, jehož pobočný závod má ve správě muniční areál ve Vrběticích na Zlínsku. Stát musí do budoucna zajistit, aby se neopakovaly druhé Vrbětice.

Facebook komentáře

Související články